שיא של 25 חודשים: הדולר - 3.99 שקלים

הטלטלה הפוליטית ממשיכה להלום בשקל שמתרסק. הדולר קופץ היום ב-0.7% לרמה של 3.99 שקלים - שיא של 25 חודשים ובכך משלים זינוק של 5% בחודש האחרון (כלכלה)

שי סלינס, כלכליסט | כיכר השבת |
(צילום: פלאש 90)

הטלטלה הפוליטית בישראל ממשיכה להלום בשקל שמתרסק מול המטבעות המרכזיים בעולם. הדולר קופץ היום (ד') ב-0.7% לרמה של 3.99 שקלים - שיא של 25 חודשים ובכך משלים זינוק של 5% בחודש האחרון. היורו שומר על יציבות ב-4.93 שקלים.

בעולם הדולר ממשיך את מגמת ההתחזקות שלו מול המטבעות המרכזיים, בעוד שהאינדקס של הדולר שומר על שיא של 68 חודישם. הרובל הרוסי שומר היום על יציבות מול הדולר לאחר שהתרסק ביותר מ-6% אתמול. היום הודיע הבנק המרכזי ברוסיה כי מכר 700 מיליון דולר בשוק על מנת למתן את התרסקות המטבע הרוסי.

לאחר יום ארוך של סערה פוליטית, חוסר ודאות, פיטורי שרים והתפוררות סופית של קואליציית נתניהו, מתקרבת והולכת ההודעה הרשמית על בחירות 2015 : יו"ר הכנסת יואל אדלשטיין זימן להיום ב-10:00 את ראשי הסיעות כדי לקבוע תאריך מוסכם לבחירות כלליות לכנסת ה-20. בשעות הצהריים תתקיים ככל הנראה הצבעה בקריאה טרומית על החוק לפיזור הכנסת, והמפלגות שנשארו בקואליציה - הליכוד, ישראל ביתנו והבית היהודי – צפויות לתמוך בו. בכך תגיע לסופה הרשמי ממשלת בנימין נתניהו השלישית, שכיהנה רק מעט יותר משנה וחצי. כרגע מדברים בלשכת ראש הממשלה על שלושה תאריכים אפשריים לקיום הבחירות, כולם בתוך טווח של עד ארבעה חודשים: 10 במרס, 17 במרס או 24 במרס.

במחלקת המחקר של FXCM ישראל מציינים הבוקר: "השקל מתמוטט בעקבות התפרקות הממשלה וההכרזה על בחירות. אמש, לאחר שהתברר כי אין מנוס מפיזור הממשלה והקדמת הבחירות, הדולר נסק וכבר ניתן לראות באופק את רף ה-4 שקלים. הצניחה המסחררת הזו של השקל תוך שעות ספורות ממחישה את חומרת הפגיעה של התפרקות הממשלה קצרת הימים על אמון השוק בהנהגה הפוליטית בישראל, ולכך עשויות להיות השלכות שליליות ביותר על הכלכלה הישראלית ולפגוע בצמיחה ב-2015".

"קשה לראות מה יוכל לעצור כעת את הפיחות החד בערכו של השקל. שיתוק המערכות, הקפאת הרפורמות, היעדרו של שר אוצר ואי הוודאות הפוליטית שיאפיינו את החודשים הבאים של מערכת הבחירות, רק יעצימו את הלחץ על השקל ויבריחו את המשקיעים. גם אם לפיחות של השקל בחודשים האחרונים היו גם השפעות חיוביות על הכלכלה הישראלית – ובעיקר על מגזר הייצוא – הרי שפיחות כה חד, שצפוי להימשך בחודשים הבאים, מהווה כעת סכנה על הכלכלה הישראלית".

עידן אזולאי, מנהל ההשקעות הראשי באפסילון בית השקעות: "באופן די צפוי, השוק מגיב באופן חריף יחסית לבחירות הקרבות כפי שניתן לראות בשוק המט"ח והאג"ח. עם זאת, במבט לעתיד, ההשפעה על כלכלת ישראל תורגש אם בכלל רק בטווח הקצר והיא תתבטא בכך שפרמיית הסיכון על הנכסים עלולה לעלות. עם זאת, יש לזכור שאנחנו לא צופים שינוי בריבית בקרוב וגם לא השפעה על האינפלציה, כך שבסופו של יום אני מניח שהמגמה של זרימת כסף לנכסים כמו אג"ח קונצרניות ומניות תימשך".

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות