רכסים: הישיבה נותקה ממים בשל חוב כספי

מוסדות "אהבת שלום" ברכסים, התמודדו ביום רביעי עם משבר שלא הורגלו אליו. המים לבנייני המוסדות נותקו בשל חוב כספי. ניסיון להגיע להסדר בהתערבות ראש המועצה (ארץ)

צביקה גרוניך | כיכר השבת |
(צילום אילוסטרציה: shutterstock)

זה עשרים וחמש שנה שמוסדות "אהבת שלום" בראשות הרב אריה חיאק שוכנים ביישוב החרדי רכסים. בבניין המוסדות הוקמו בשנים האחרונות ישיבת "מאור ישראל" ובית-הכנסת "אור דוד".

עד לאחרונה מנהלי המוסדות הצליחו להתגבר על ההוצאות השוטפות של הבניין אלא שביום רביעי בשבוע שעבר, בניין המוסד נותק מחיבור המים על-ידי תאגיד המים "פלגי מוצקין" בשל חוב כספי.

תושבי היישוב המתפללים בכל בוקר בבתי הכנסת "אור דוד" נאלצו להתפלל במהלך סוף השבוע ללא מים בברזים ובשל כך נאלצו המתפללים להשתמש בבקבוקי מים בכדי ליטול ידיהם לתפילה ולברכת הכוהנים.

לא רק שם הורגשה מצוקת המים, עשרות תלמידי הישיבה לצעירים "מאור ישראל", הלומדים בישיבה ומתגוררים בפנימייה במשך כל ימות השבוע, נאלצו ללמוד בימים האחרונים ללא מים ובכך ללא אפשרות לנהל חיים תקינים.

בכדי להבין את שורש הבעיה צריך להזכיר כי בתקופת כהונתו הראשונה של יצחק רייך, המועצה היא זו ששילמה את חשבונות המים עבור המוסדות הנמצאים בשטח המועצה אולם עם תחילת כהונתו של דן כהן איש ש"ס ההרגל הופסק וראש המועצה הטיל את התשלום על המוסדות עצמם.

כעת עם שובו של רייך לתפקיד ראש המועצה, תאגיד המים "פלגי מוצקין" שבו ופנו אל מנהלי המוסדות בדרישה לשלם עבור החשבון השוטף. הדרישה נענתה בסירוב וזאת בשל דרישת המנהלים לשלם מחיר מסובסד ולא כפי שנקבע - סכום הזהה לצרכן ביתי.

נתנאל חיאק מזכיר המוסדות טוען בשיחה עם "כיכר השבת" כי "התאגיד דורש סכום גבוה על כל מ"ק מים והדבר המתמיה ביותר כי מוסד ציבור מחויב בתשלום של 15 שקל למ"ק מים (סכום זהה לתעריף קנס לצרכן הביתי - צ.ג.) ללא כל הקצבה או התחשבות במוסד המשמש את הציבור".

לדבריו, "לא יתכן כי מוסד המשמש את הציבור ישלם קנס על פעילותו. הנהלת המוסד פנתה לפני כמה חודשים ליו"ר התאגיד בעניין אולם בתאגיד מתעקשים שלא להוריד את התעריף המוגזם והכל בשם 'החוק'".

ל"כיכר השבת" נודע כי ביום חמישי בהתערבות ראש המועצה, יצחק רייך, עובדי התאגיד חיברו את המוסדות לקו מים וזאת באופן זמני עד ליום שלישי השבוע כשבימים אלה ינסו הצדדים בתיווכו של רייך להגיע אל הסכמה.

ראש מועצת רכסים, יצחק רייך אמר בשיחה עם "כיכר השבת" כי "בעבר המועצה בתקופתי לא היו בעיות של מים, עשיתי מה שהיה צריך והמוסדות לא שילמו עבור חשבונות מים. ברגע שהעבירו את הנושא לתאגיד - גם התעריפים עלו וגם אין את היכולת של המועצה לשלם מפני שאין לה כסף - היא בקושי מחזיקה את עצמה".

"נוצרה בעיה. עכשיו ביקשתי שיחברו להם את המים כדי שלא יישארו בלי מים וצריך לשבת ולחשוב מה עושים ביחד איתם וכך קבעתי שנשב כולם מנכ"ל התאגיד ונציגי בצי הכנסת ולראות איך ניתן לפתור את הבעיה", הוסיף ראש המועצה.

אייל פרדיס, תאגיד המים "פלגי מוצקין" מסר בתגובה: "מתחם בית הכנסת המשמש למספר יעודים, לא שילם מזה למעלה משנה את חשבונות המים שלו שהצטברו לכ-16,500 שקלים, זאת לעומת כל בתי הכנסת והתושבים ברכסים המשלמים ושומרים על החוק.

"פניותינו והתראותינו לא נענו על ידי מפעילי המתחם. לפנים משורת הדין הסכמנו לקבל מקדמה סמלית כדי לחבר את המים, אולם גם זו לא שולמה. המים נותקו לכיממה וכדי לא לפגוע בתפילות השבת חודשה הזרמת המים. אנו מצפים ממפעילי המתחם לשלם את חובם כפי שעושים כל בתי הכנסת והתושבים ברכסים כדי לסיים את הפרשה. תאגיד "פלגי מוצקין" הוקם מכוח החוק ופועל על פיו".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר