ניצחון זמני לבתי הדין: הצעת החוק לקיצוץ הסמכויות נדחתה

ועדת השרים לענייני חקיקה בראשות שרת המפשטים ציפי לבני דחתה את הדיון בהצעת החוק הנותנת עדיפות לבתי משפט אזרחיים על פני בתי הדין הרבניים בנושאי משפחה (בארץ)

ישי כהן | כיכר השבת |
ציפי לבני (צילום: פלאש 90)

ניצחון זמני לבתי הדין הרבניים: ועדת שרים לענייני חקיקה בראשות שרת המפשטים ציפי לבני דחתה את הדיון בהצעת החוק הנותנת עדיפות לבתי משפט אזרחיים על פני בתי הדין הרבניים בנושאי משפחה.

ועדת שרים לענייני חקיקה פיצלה את החוק של לבני וקבוצת ח"כים באשר לקיצוץ הכוח של בתי הדין הרבניים, על פי הצעת החוק המקורית - ברירת המחדל להגשת כתבי תביעה בענייני חלוקת רכוש, משמורת ומזונות במקרה של גירושין תהיה בית המשפט לענייני משפחה, ואילו פניה לבתי הדין הרבניים תהיה אך ורק בהסכמת הצדדים. כיום, הסמכות מוקנית על ידי הצד שהקדים לפעול ופנה ראשון לאחת הערכאות.

אך בסיום הדיון, החוק פוצל, כאשר שרי 'הבית היהודי' תמכו רק בחלקו של החוק הקובע כי זוג הרוצים להתגרש יצטרכו לפני כן ללכת להליך גישור, ורק אם לא צלח ייגשו בפני בית הדין.

בשאר חלקי החוק החברים לא דנו, והדיון נדחה לעוד שבועיים, שם ינסו למנוע את העברתו. ב'הבית היהודי' מאיימים שיגשו ערער על החוק במידה ויעבור.

לפני כשבועיים נחשף ב"כיכר השבת" כי הראשל"צ הגאון רבי יצחק יוסף שלח מכתב חריף לשרת המשפטים ציפי לבני וכתב: "אני מתכבד להודיעך כי מערכת בתי הדין הרבניים מתנגדת באופן נחרץ וחד משמעי לקידומו של תזכיר חוק להסדר התדיינות בסיכוכי משפחה, התשע"ד 2014", כותב הראשון לציון, "ההוראות המוצעות בתזכיר החוק מרוקנות מתכון או סמכויות בתי הדין, ומעצימות את כוח המיקוח של בן הזוג המעדיף את בתי המשפט לענייני משפחה".

הראשל"צ הוסיף וכותב כי "צירוף רעיון מבורך לעצמו - של הסדרת יישוב סכסוך בדרכי שלום עם פגיעה אנושה בסמכויות בתי הדין - הוא תמוה ומפורך מעיקרו. יש להצטער על פרסום תזכיר החוק ללא כל הידברות עם מערכת בתי הדין הרבניים".

מכתב הגר"י יוסף שפורסם ב"כיכר השבת"

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר