ישראל במלחמהישראל במלחמה

ראיון: בכיר הדיינים מדבר על ההשפלה

שבוע לאחר מופע-האימים בו נקראו חשובי הדיינים בבני-ברק להגיע לבית-המשפט בתל-אביב בעקבות תביעה של אדם חרדי נגדם, עולה החשש כי התקדים יביא למקרים נוספים של בעלי-דין שהפסק נגדם יביא אותם לתבוע את הדיינים בערכאות * הגאון הגדול רבי שלמה זלמן אולמן שליט"א, מחשובי וזקני הדיינים בבני-ברק ורב שכונת ´משכנות יעקב´ בעיר, שהוזקק גם הוא, לראשונה בחייו, להגיע לאולם בית-המשפט, מתייחס בשיחה מיוחדת ל´שעה טובה´ למאורעות היום הקשה * בלעדי

שמואל בקר, שעה טובה | כיכר השבת |

במוצאי-שבת האחרונה התכנסו מאות רבות של מפגינים בבני-ברק בסמוך לבית האיש שבשל תביעה שלו, נזקקו שורה של חשובי הדיינים בבני-ברק להגיע לבית-משפט השלום בתל-אביב, לעבור בכניסה מבדקים מבזים, ולהיות נוכחים במהלך כל הדיון. במשך שעות ארוכות ישבו הדיינים באולם בית-המשפט על-פני הדיון כולו שהתקיים בדלתיים סגורות, וחלק מהם – נחזור ונדגיש שנית כי מדובר בחשובי הדיינים בבני-ברק – נאלצו להשיב לשאלות עורכי דינם של התובעים החרדים.

מופע-האימים הנורא זעזע כל יהודי חרדי ששמע עליו. כולם הרגישו בליבם תיעוב וכאב על ביזוי כבוד הדיינים שתוזמן, כאמור, על-ידי אדם חרדי. בעקבות קריאת גדולי ישראל להגיע ולמחות מול בית האיש, הגיעו המונים להביע את מחאתם ולשמוע את דברי הרבנים.

בשבוע שלאחר האירוע נראה כי מלבד הביזוי עצמו, מדובר במעשה תקדימי שרבים חוששים כי הוא עלול לגרום לזילות בית הדין ומוסד הדיינות. רבים מעלים את החשש כי מעתה, בעל-דין שבית-הדין יפסוק נגדו, והפסיקה לא תמצא חן בעיניו, עלול הלה ללכת לבית-המשפט כדי לתבוע את הדיין – ונמצא כבוד בית-הדין מוטל לאשפתות. שמועות שונות עלו השבוע אודות מקרים כאלו שכבר מתרקמים, בהם אנשים חרדים שוקלים לתבוע דיינים ורבנים חשובים ומפורסמים, בשל פסיקת בית-הדין.

נראה כי בעקבות חששות אלו, החליטו גדולי ישראל להורות לתושבי בני-ברק לצאת ולמחות על כבוד התורה שבוזה בידי בעלי-דין חרדים – ואכן, הציבור בהמוניו נענה לקריאה, ורבים הגיעו למחות ולהביע את הזעזוע ושאט-הנפש מביזוי כבוד התורה.

הגאון הגדול רבי שלמה זלמן אולמן שליט"א, מזקני וחשובי הדיינים בבני-ברק ורבה של שכונת 'משכנות יעקב', נקרא גם הוא להגיע לבית-המשפט יחד עם שאר הדיינים כדי להיות נוכח בדיון.

שבוע לאחר-מכן, בשבוע בו יצאו המונים למחות נגד הביזיון, מתייחס לראשונה הגאון הגדול הגרש"ז אולמן שליט"א דומ"צ נכבד בביה"ד הגר"נ קרליץ בבני ברק, בשיחה מיוחדת ל'שעה טובה' למאורעות היום הקשה, לאורכו נאלצו הדיינים לשהות באולם בית-המשפט. 'שעה טובה' מביא את עיקרי הדברים ששמענו השבוע.

רצינו לשמוע מהרב מעט דברים אודות האירוע הכאוב שהתרחש, כאשר חשובי הדיינים נזקקו להגיע לבית-המשפט בשל תביעה של אדם חרדי.

"מה יש להוסיף? אני יכול להוסיף שהלה כבר ישב אצלי בדיני-תורה וניתן להגיד שאין מה לדבר איתו, אין מה לדבר. אם יקראו אותי עוד פעם לבית-המשפט, אני פשוט רוצה לאסוף את כל הדברים בהם נהג שלא כראוי. הבעיה היא שאף פעם לא תמצא מסמך. הוא כל כך היה מסודר במעשים שלו, שהשם שלו לא מופיע בשום מסמך. אני יכול להגיד שפה כך היה ופה כך היה, מדובר באדם שנוהג באופן קבוע שלא כראוי. אנחנו רצינו לראות האם אפשר להוריד אותו מהדרך הפסולה, הוא ידע שאנחנו רוצים לצאת נגדו. הוא שלח מישהו שצילם את מה שכתבנו, פרץ לבית-דין וצילם את זה. ואחר-כך הוא אומר שאנחנו פרסמנו".

"הלכתי לספר על המעשים טובים שעשה"

ובכל זאת, זו באמת הפעם ראשונה בה מישהו, ובמקרה הזה, יהודי חרדי, מזמין דיינים לערכאות, מה הייתה ההרגשה של הדיינים באותו יום?

"אני יודע מי הוא. אני הלכתי לפני השופט לספר על ''המעשים טובים'' שהוא עשה. וזה רק מקצת שבחו, כי הרי אני יודע רק חלק קטן מהגניבות שנעשו".

השאלה שלנו היא לאו דווקא על המקרה הספציפי שקרה, אלא בכלל. ישנה הרגשה שהמקרה הזה קירר את האמבטי ופתח פתח לאנשים שאינם מרוצים ממה שפסקו להם בדין-תורה, שעלולים ללכת לבית-משפט כדי לתבוע את הדיינים. שמענו כבר השבוע שממש בימים אלו קרו כבר מספר מקרים כאלו.

"זה ברור שצריך לפרסם את זה. בשביל זה טוב מאוד מה שהתאספו במוצאי-שבת האחרון, והרה"צ רבי סנדר ארלנגר שליט"א דיבר דברים חשובים מאוד. זה השפיע על הרבה אנשים, שאנשים יידעו מעתה שזה מעשה מאוס. מה שצריך לכתוב בנושא זה רק עד כמה הדבר של מאוס".

זו בוודאי הפעם הראשונה שהרב נמצא בבית-המשפט.

"נכון. אז מה יש?

ומה היתה הרגשה?

"אין דמיון בין זה לבית-דין, זה משהו אחר. אצל שופטים יש 'חוק'".

כשהשופט נכנס הייתם צריכים לקום?

"אני לא קמתי בגלל שכבר עמדתי. כולנו עמדנו מקודם. אמרו לנו קודם לכן שזה החוק, אז עמדנו. אני לא ידעתי את החוק לפיו צריך לקום לפני השופט, אבל אמרו לנו, ולכן עמדנו במשך כשעתיים שלמות, ושתקנו... עד שהשופט הגיע".

שעתיים שלמות עמדתם?

"אז מה יש?"

מדובר בזמן רב...

"לא נורא. בפני תלמיד-חכם היינו קמים ברצון".

• הראיון המלא מתפרסם השבוע ב'שעה טובה'

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר