"נטע זר"

בג"ץ לצד הרבנות: לא מחויבת להכיר בכשרות SKS

השופטים דחו את עתירת עמותת SKS, נגד החלטת הרבנות הראשית שלא לאשרה כגוף כשרות מוכר לצורכי יבוא. "לרבנות הראשית שיקול דעת רחב בנוגע לעמדה ההלכתית" (אקטואלי)

שלומי זייבלד | כיכר השבת |
הרבנות הראשית לישראל (צילום: חיים גולדברג, כיכר השבת)

פסק דין שניתן השבוע בבג"ץ, מבצר את מעמדה של הרבנות הראשית ואת סמכותה להכרה בגופי הכשרות מחו"ל. פסק הדין מגיע בעקבות עתירה שהוגשה נגד הרבנות אך נדחתה פה אחד ע"י שופטי בג"ץ.

העתירה הוגשה ע"י עמותת SKS המאוגדת בניו יורק שבארה"ב. לפני כחמש שנים ביקשה העמותה להיות מוגדרת כגוף כשרות המוכר על ידי הרבנות לעניין יבוא, אך לאחר דיון בוועדת הייבוא שמטעם מועצת הרבנות הראשית, הוחלט לדחות את הבקשה ממספר טעמים, שרובם המכריע נגע לחוסר עמידה בקריטריונים שנקבעו להכרה בגוף כשרות לצורכי יבוא ולכשלים כשרותים שנתגלו בעבודת גוף הכשרות.

לאחר הגשת העתירה, הרבנות הראשית נאותה לקיים דיון נוסף בוועדת היבוא בנוגע לבקשת העמותה להכרה כגוף מוכר על ידי הרבנות, אך גם אז נדחתה בקשת העמותה, מטעמים של חוסר עמידה בקריטריונים.

לאחר שבקשת העמותה נדחתה בשנית, התקיים דיון בנושא בבית המשפט, כאשר במסגרתו טענו העמותה והעומד בראשה לאפליה ולפגיעה בשוויון.

מנגד טענו ברבנות הראשית כי העמותה לא עומדת בקריטריונים, וכי התגלו מספר בעיות כשרותיות באישורי כשרות שהעניק גוף הכשרות בעבר, והרבנות חששה כי הן יחזרו על עצמן.

כאמור, בפסק הדין שניתן השבוע בבג"ץ על ידי כבוד השופטים דוד מינץ, מני מזוז ויוסף אלרון, נדחתה העתירה נגד הרבנות פה אחד ע"י שופטי בג"ץ.

בפסק הדין כתב השופט מינץ: "נקודת המוצא היא כי לרבנות הראשית שיקול דעת רחב בנוגע לעמדה ההלכתית אותה יש לאמץ ביחס לכשרות מזון".

פסק הדין מפרט את הכללים והקריטריונים שקבעה הרבנות הראשית על מנת להכיר בגופי כשרות הפועלים בחו"ל, בפסק הדין נקבע כי החלטת וועדת הייבוא ברבנות הראשית שלא להכיר ב-SKS כגוף כשרות התקבלה כדין.

"ההליך שקיימה הרבנות הראשית בעניינם של העותרים היה הליך סדור, בהתאם לנהלים המעוגנים במסמך הקריטריונים, שכלל מתן זכות שימוע ובחינת טענותיהם של העותרים בלב פתוח ובנפש חפצה. בנסיבות אלה, לא קמה כל עילה להתערבות בהחלטה, אף אם היא אינה נושאת חן בעיני העותרים", נכתב בפסק הדין.

השופט מינץ הוסיף בפסק הדין וכתב על העותרים: "העותרים הם בבחינת 'נטע זר' במערך ההשגחה על הכשרות על מוצרים המיוצרים בחו"ל, הם מבקשים הלכה למעשה ליצור מערך חדש יציר כפם... את זאת קשה לקבל". השופט מינץ קבע בנוסף כי העותרים ישלמו 10,000 ש"ח הוצאות משפט לרבנות הראשית.

יצוין כי בתחום יבוא המזון הכשר מחו"ל (מלבד בשר) הרבנות הראשית לישראל אינה פועלת באופן עצמאי בנתינת הכשר על מוצרים אלא מסתמכת על גופי כשרות ורבנים המוכרים על ידה והמבצעים את פעילות ההשגחה במפעלי הייצור ברחבי העולם.

ברחבי העולם כ-130 גופי כשרות ורבנים המוכרים על ידי הרבנות הראשית מתוך למעלה מאלף גופי כשרות ורבנים הפועלים בתחום. כאשר ישנו מוצר המסומן כ"באישור הרבנות הראשית לישראל", לא מדובר בהשגחה של הרבנות הראשית אלא באישור על כך שמדובר במערכת כשרות העומדת בדרישות ההלכתיות והמנהלתיות שנקבעו על ידי מועצת הרבנות הראשית לישראל.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר