מתקרבים ל'איבטין'

רכסים תורחב; התושבים זועמים וחוששים

הוותמ"ל אישרה היום תכנית בישוב רכסים שבצפון הארץ הכוללת 2,500 יחידות דיור ואזור תעסוקה. ברקע: חששם של תושבים חרדים רבים מהחיבור עם הכפר הערבי איבטין (חרדים)

דניאל הרץ | כיכר השבת |
הדמיה של התכנית (הדמיה: ארנסטו אראגון)

הוועדה הארצית לקידום מתחמים מועדפים לדיור (הותמ"ל), אישרה היום (רביעי) את תכנית 'רכסים צפון', המוסיפה לישוב רכסים 2,500 יח"ד, מפתחת את הכניסה ליישוב וכן מפתחת כניסה נוספת ליישוב איבטין. שר הפנים אריה דרעי מסר כי "אנחנו נותנים פתרונות למצוקת הדיור בחברה החרדית והערבית".

בנוסף, כוללת התכנית שני אזורי תעסוקה ומסחר בהיקף של 180 אלף מ"ר, אחד ברכסים ואחד באיבטין.

התכנית קודמה בשיתוף פעולה עם המועצה המקומית רכסים ועם המועצה האזורית זבולון השכנה, אך תושבים חרדים רבים מתנגדים לתכנית ואומרים כי היא מסוכנת לעתיד החינוך של ילדי רכסים. לטענת התושבים המתנגדים המרכז המסחרי יהיה בין הכפר לרכסים מה שיכול להוות סכנה רוחנית עבור ילדי וצעירי היישוב החרדי.

התכנית החדשה כוללת 2,500 יחידות דיור, מתוכן 250 יחידות המיועדות לדיור מוגן, בשכונה חדשה המתחברת לרשת העירונית הקיימת בעיר תוך הרחבת פיתוח הישוב לכיוון צפון, בצפיפות גבוהה המשלבת מסחר בקומת הקרקע ברחובות הראשיים. תכנון השכונה מוכוון שימוש בתחבורה ציבורית, בהתאם לביקושים הקיימים כיום והיא תשורת בקווי אוטובוס מהירים ורבי קיבולת של המטרונית שיחברו אותה לערים ולמוקדי התעסוקה במטרופולין חיפה.

כמו כן, התכנית כוללת כ-100 דונם שטחי ציבור וכ-130 דונם שטחים פתוחים שיתנו מענה לצרכי התושבים החדשים ותושבי היישוב הקיים. בהחלטתה היום, הנחתה הוועדה על הוספת זכויות למבני ציבור כחלק מתפיסת ייעול הקרקע ומימוש מגוון צרכים בבניין אחד.

יתר על כן, כוללת התכנית שני אזורי תעסוקה חדשים - אזור תעסוקה בכניסה לרכסים בהיקף של 134 אלף מ"ר הכוללים תעשייה, משרדים, מסחר ומרכזים לוגיסטיים. אזור זה יחד עם שטחי התעסוקה שאושרו בוועדה מתוקף תמ"ל 1066 בשנה שעברה, יענו על צורכו האקוטי של היישוב בו עד כה לא היו שטחי תעסוקה כלל. בנוסף, התכנית כוללת אזור תעסוקה ומסחר בכניסה ליישוב איבטין השכן בהיקף של 46 אלף מ"ר, שיתרום לחיזוק הכלכלה המקומית ביישוב.

התכנית כוללת את הסטת ושדרוג דרך 762 האזורית, כשלב ראשון לקראת חיבור עתידי של היישובים בסביבה לכביש 6 החדש במחלף רכסים-אבטין. מבחינה סביבתית, התכנית כוללת הסדרה של מקטע משמעותי מנחל ציפורי, תוך שיקום ופיתוח שלו לפארק רחב ידיים, ובצמוד לו הקמה של שטחי מלונאות, תיירות, נופש וספורט.

שר הפנים אריה דרעי בירך על אישור התכנית ואמר: ״ההחלטה שהתקבלה היום מבשרת על רוחות של שינוי בותמ"ל. אחד היעדים שאני חותר אליהם מאז שהחזרתי את מינהל התכנון למשרד הפנים, הוא מתן דגש על פתרונות למצוקת הדיור בעיקר בחברה החרדית והערבית ומענים בתחום אזורי תעסוקה והגדלת הכנסות הרשויות הללו באופן שיחזק את יציבותן וחוסנן הכלכלי. פיתוח היישוב רכסים הוא ביטוי לכך ואני מאד מקווה כי נעשה זאת ברשויות נוספות ובאמצעים השונים העומדים לרשותנו".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר