פרסום ראשון

תם המשבר מול מאיר פרוש; כך יישאר אחראי על מירון

בכירים בממשלה טוענים כי נמצא פתרון למשבר עם שר ירושלים ומסורת ישראל מאיר פרוש והוא צפוי להישאר בתפקיד השר הממונה על מירון והילולת הרשב"י | אלו ההצעות לפתרון המשבר (חרדים)

ישי כהן | כיכר השבת |
(צילום: כיכר השבת)

פרסום ראשון: בכירים בממשלה טוענים כי נמצא פתרון למשבר עם שר ירושלים ומסורת ישראל מאיר פרוש והוא צפוי להישאר בתפקיד השר הממונה על מירון והילולת הרשב"י.

מפרטים ראשונים של ההסכם המסתמן כפי שגובש על ידי משרד המשפטים עולה כי המפיק שנבחר - דודי עזריאלי - יישאר בתפקידו, אך הוא יהיה תחת סמכות השר פרוש ולא תחת סמכות המרכז הארצי למקומות הקדושים.

בפני השר פרוש הונחו שתי אפשרויות - הראשונה, שהוא יקבע את מתווה ההילולה והמדיניות אך מי שיפעיל את ההילולה יהיה המרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים, וזאת לאחר הסכם שייחתם עם משרד ירושלים ומסורת ישראל.

הצעה נוספת שהועלתה היא הוצאת המרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים מניהול ההילולה, ועל המשרד של פרוש יהיה לבצע את כל ההתקשרויות מול רשות מקרקעי ישראל, מושב מירון ואחרים אותפ ביצע עד כה המרכז הארצי.

כעת, מחכים להחלטתו הסופית של השר מאיר פרוש, על המתווה אותו הוא מעוניין לקראת ההילולה, תוך המשך ההכנות להילולת הרשב"י שתחול בעוד חודשיים וחצי בלבד.

כזכור, מוקדם יותר היום הודיע שר ירושלים ומסורת ישראל, מאיר פרוש, לראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי החליט להתפטר מתפקידו כשר הממונה על הילולת הרשב"י במירון לשנת תשפ"ג. פרוש הסביר את החלטתו בשל "פיצולי הסמכויות על הפקת האירוע, ניסיונות להכשלת הפרויקטור, וחוסר היענות לצרכים הדחופים לקראת ההילולא הקרובה".

במכתבו לרה"מ נתניהו ציין השר פרוש כי "עם כניסתי לתפקיד הובא לידיעתי שכחודש לאחר הבחירות, עוד בטרם מונה השר לשירותי דת, וכשכבר נודע ברבים שהאחריות על אירועי ההילולא עוברים למשרד ירושלים ומסורת ישראל, מיהר המרכז למקומות הקדושים לחתום על הסכם עם חברת ההפקה שניהלה את אירועי ההילולא בשנת תשפ"ב, לשם ניהול אירועי ההילולא בשנת תשפ"ג, וזאת בסתירה מוחלטת לאמור בדו"ח הפקת הלקחים של אירועי ההילולא תשפ"ב, וללא שום עדכון או תיאום עם השר הממונה העתידי".

לדבריו: "בשים לב לדו"ח הפקת הלקחים הנ"ל שהוגש לכלל הגורמים הרלוונטיים ב-30.06.2022 (ולא אלאה את אדוני במסקנות הדו"ח, וד"ל), שקלנו רבות האם ראוי ונכון מקצועית להתקשר עם מפיק אחר".

"בשים לב", הוסיף פרוש, "לייעוץ משפטי שניתן לנו בימים האחרונים ושלפיו אין לנו כל מחויבות חוקית להמשיך את ההתקשרות עם חברת ההפקה, וכן שאם נחליט שאנו מעוניינים בנסיבות הקיימות להמשיך את ההתקשרות עם המפיק, כשרותו של ההסכם שנערך עימו לקראת ל"ג בעומר תשפ"ג מוטלת בספק, ויש לבטל את ההסכם כפי שנחתם ולהתאימו להוראות הזכייה במכרז בדומה להסכם שנחתם עמו בתשפ"ב ששונה מהותית בהסכם השנה.

"נאמר לנו כי במידה ונבחר לפעול עם חברת ההפקה יש ליצור התקשרות חדשה שתעגן את כפיפות חברת ההפקה ישירות לשר הממונה בהתקשרות שתכלול תנאים חדשים נוספים לטובת ביצוע מיטבי של ההילולא, כמו הטמעת כלל הנקודות של דו"ח הפקת הלקחים מאשתקד. ועוד – לאור כל אלו, ובראש ובראשונה מתוך אחריות ומחויבות להפקת אירוע מוצלח ובטוח עבור הציבור – נטינו לקבל את ההחלטה להמשיך את הקשר עם הספק הקיים באמצעות התקשרות מחודשת כאמור.

"דברים ברוח זו נמסרו למפיק בפגישה שערכו איתו נציגי משרדי בראשית השבוע. ברם, לצערי, בפגישה שהתקיימה אתמול בין נציגי משרדי לנציגי המשרד לשירותי דת ונציגי המרכז למקומות הקדושים שבה נמסרה כוונת משרדי לרכוש את שירותי המפיק הקיים באופן ישיר באמצעות התקשרות מחודשת, הודיעו לראשונה מנכ"ל המשרד לשירותי דת ונציג המרכז למקומות הקדושים ש"לא יקום ולא יהיה", וכי המרכז למקומות הקדושים מתנגד למתווה ההתקשרות עם חברת ההפקה המוצע על ידי המשרד; נציג המרכז למקומות הקדושים הביע עמדה נחרצת שלפיה על ההסכם עם חברת ההפקה להיות מול המרכז - מצב אשר לא מאפשר את העברת ניהול אירוע ההילולא לידי, כמתחייב.

"מלבד העובדה שמנסים לכפות עלי לקבל מפיק שנבחר ללא ידיעתי, נוסף כעת אבסורד נוסף בהודעה שניתנה לנו שאינה משתמעת לשתי פנים, לפיה המפיק וכלל ההתקשרויות יהיו כפופים למרכז למקומות הקדושים ולא אלי כשר הממונה על אירועי הילולת מירון".

"במצב דברים שכזה", סיכם פרוש, "שבו מוטלת עלי אחריות ללא סמכויות, ושבו הסמכויות מפוצלות ביני לבין המרכז הארצי למקומות הקדושים ולמשרד לשירותי דת, והמרכז הארצי מתנגד בתוקף להוצאת כלל הסמכויות והתפקידים הנוגעים לניהול ההילולא מידיו, מובן כי לא אוכל למלא את תפקידי ולממש את האחריות שהפקידה בידיי הממשלה. כמו כן חשוב לציין שהדבר אינו עולה בקנה אחד עם המלצות הביניים של ועדת החקירה, שלפיהן על הממשלה למנות שר אחראי אחד על ניהול, ארגון והפקת ההילולא. יצויין כי המתואר לעיל מנוגד להסכם הקואליציוני בין סיעת הליכוד בראשותך לבין סיעת יהדות התורה".

בסיכום מכתבו הוא הודיע לראש הממשלה: "אשר על כן, ובנסיבות שבהן המפיק של ההילולא אינו כפוף אלי ואף חברת הבקרה עליו אינה כפופה אלי, אני מודיע בזאת בניגוד להחלטה הנ"ל בנסיבות העניין כאמור אין ביכולתי לקיים את השליחות שהוטלה עליי בישיבת הממשלה לכהן כשר הממונה לניהול ההילולא השנה".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר