הושגה פשרה במחלוקת העירוב בירושלים

המאבק בין חרדים לחילונים שניטש זה כמה שנים, מתקרב לסיום בעקבות פשרה שקובעת כי חוטי העירוב יוקמו מחדש, הרחק מבתי התושבים

חרדים בירושלים. אילוסטרציה: פלאש 90

ועדה שמינה ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, שבה ניתן ייצוג לתושבים החילונים והחרדים, גיבשה המלצות ולפיהן מערכת קווי העירוב שהקימו אנשי "העדה החרדית" בשכונת קרית יובל בעיר, תיעקר ממקומה ותוקם מחדש הרחק מבתי התושבים.

המאבק סביב קווי העירוב בשכונה ניטש זה כמה שנים ולא אחת הוצג כסמל למאבק בין המגזרים בעיר.

בשנה האחרונה הסלים המאבק והצית עימותים בין קבוצת החרדים שיזמו את הקמתו, ללא רישיון, ובין קבוצת חילונים שנהגה להשחית אותם בשבתות.

ה"עירוב" הוא שטח תחום באופן סמלי, לרוב על ידי מערכת של עמודים וחוטים המחברים ביניהם, שרק בתוכו רשאים שומרי מצוות לטלטל חפצים מחוץ לבתיהם בשבתות.

מערכת עירוב שכזו קיימת סביב ערים רבות בישראל, ובכללן ירושלים, ואולם קבוצת חרדים מהעיר טענו כי המערכת העירונית פסולה ואינה מתוחזקת כהלכה.

אלה החלו להקים מערכת של "עירוב מהודר" סביב השכונה ובתוכה, וטענו כי בידיהם אישור חוקי אף שהיועץ המשפטי לעירייה קבע אחרת. בתגובה קבוצת תושבים חילונים מהשכונה, לקחו את החוק לידיהם ונהגו להשחית את העמודים והחוטים.

פורטל החדשות באינטרנט "חרדים" חשף אתמול את הפשרה המתגבשת, ואף גילה שהגרי"ש אלישיב, נתן לה את הסכמתו.

לפי הדיווח, הרב אלישיב אמר לאחד משני הנציגים החרדים בוועדה, הרב קצנלבוגן, כי ניתן להעתיק את קו העירוב המהודר, ואף אפשר "לרדת בדרגה" מבחינת ההידור. עוד נמסר בדיווח, כי הרב התייחס לחשש, שהחרדים ייתקלו בקשיים כאשר ינסו לקבל אישור של מינהלות בשכונות עם רוב חילוני, ואמר: "אי אפשר להילחם, אנחנו בגלות".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר