חזר לתפקידו הראשון | צפו

רבה החדש של סלוניקי בריאיון ראשון; "רוצה לפתוח פה כולל"

מי שמוכר כרבה של העיר ז'נבה, עזב לאחרונה את תפקידו וחזר לעיר בה התחיל - סלוניקי | בריאיון ראשון ומרתק שהעניק לכתב 'כיכר השבת' חנני ברייטקופף, הוא מספר על האתגרים ועל החלומות שלו בעיר היוונית וגם על מצב האנטישמיות, כמובן | צפו בריאיון (חדשות חרדים)

סגן יו״ר הועדה המתמדת של ׳ועידת רבני אירופה׳ רבי יצחק דיין, מי שכיהן עד לאחרונה כרבה הראשי של ז'נבה, וכיום הוא משמש בתפקידו הקודם - רבה של סלוניקי שביוון, העניק ריאיון ראשון מתפקידו הנוכחי לכתב 'כיכר השבת', בכינוס הדו-שנתי של 'ועידת רבני אירופה' שנערכה במינכן שבגרמניה.

אנחנו נמצאים פה בוועידת רבני אירופה בכינוס הדו שנתי של הוועידה. נמצא איתנו פה הרב דיין, כולנו זוכרים אותו כרב של ז׳נבה לשעבר, ולאחרונה הרב מונה לרב של סלוניקי ביוון

"אמת, רק אני רוצה להוסיף, שהייתי כבר רב ראשי של סלוניקי מ-1994 עד 2002. ואז מוניתי לרב הראשי של גנבה במשך 21 שנה, ואני חוזר לסלוניקי כך שזה מינוי חדש / ישן".

צפו | הרב דיין בראיון לחנני בריטקופף (צילום: כיכר השבת)

מה השתנה בסלוניקי משנת 2002 לעכשיו ?

"כשאני עזבתי, הנחתי לכל הפחות יסודות חזקים מאוד של יהדות, בנינו מקווה, הבאנו הרבה זוגות תפילין, הכנסנו שתי ספרי תורה, הזמנתי את וועדת רבני אירופה".

"נאלצתי לעזוב את סלוניקי בגלל החינוך של הילדים שלי, לא הייתי זוכה לבנים שלי שהם תלמידי חכמים אם הייתי נשאר שם. לכן נצרכתי ללכת לג׳נבה וחזרתי ונמשיך את הפעילות".

כמה יהודים יש בקהילה ?

"כיום הקהילה מונה בין אלף לאלף מאתיים יהודים, לא בהכרח שומרי תורה ומצוות, ויש שם כיום חינוך יהודי לחלוטין. בתי ספר ומוסדות, תפילות יום יומיות, ומסעדה כשרה בקהילה".

אנחנו עכשיו באמצע מלחמה בישראל. והדבר שהכי מעניין פה את כולם גם בועידה וגם באופן כללי, זה עניין האנטישמיות, איך מתייחסים למלחמה בישראל?

"אם אני משווה ביו מה שהיה בסלוניקי בשנות התשעים, שאז היחסים ביו יוון לישראל היה בכי רע, ועם השנים היחסים הדיפלומטים בין ישראל ליוון השתפרו בהרבה, לעת עתה לאחר הטבח ב 7 - באוקטובר אני חייב להגיד שאני לא מרגיש משהו יוצא מן הכלל ביחס ליהודים"

הם מבינים מה קרה כאן בישראל בשמחת תורה ? הם כואבים את כאב היהודים?

"כשהרבה תושבים פוגשים אותי הם שואלים אותי איך אתם מרגישים בארץ, אני לא אסתיר, היה כמה הפגנות כאן נגד ישראל, אבל בסך הכללי אני לא יכול להגיד שרמת האנטישמיות הגיעה לרמה שמצוייה בצרפת, או לונדון".

אפשר להסתובב ברחוב עם כיפה?

"אני מסתובב עם קסקט, וגם לאחר הטבח הייתי מסתובב עם הכובע שלי, וכולם ידעו שאני יהודי, ללא פחד".

אתה אומר שהיחסים בין המדינות השתנו לטובה, איך זה מתבטא? יש עזרה וסיוע? יש חוקים כנגד מי שיסית נגד יהודים?

"לא הגיעו לרמות האלה, מדינת יוון לא זקוקה לחוקים האלה כדי לשמור על היהודים, היהודים במצב טוב ביוון".

מה האופק היהודי ביוון באופן כללי?

"הקהילה היהודית הייתה תמיד מעוניינת שיהיה לה רב אורתודוקסי, יש לנו למעלה ממניין של יהודים שומרי תורה ומצוות, ויש לנו תפילות יום יום, מניין של 15 עשר איש, ואנחנו רוצים להגיד את זה ואפשר".

"אני הרגשתי שיש המון ישראלים שמגיעים לקנות דירות בסלוניקי, אבל גם כאלה שבאו להשתקע ביוון, וכולי תפילה שנוכל למשוך אותם לקהילה".

קצת לפני הראיון הגיעה לאוזני שמועה שהרב מתכנן לפתוח שם כולל אברכים

"אם ירצה השם זאת המטרה שלי, אנחנו צריכים לעבוד על זה. אנחנו משוכנעים במה שאומרים לנו חז״ל ׳אור שבא מחזריהו למוטב׳ אני משוכנע שאם סלוניקי תחזור לעברה המפואר שיהיה בה כולל, אני משוכנע שהוכלל הזה יתן את אותותיו על תושבי סלוניקי, הקהילה תקבל אופי אחר שתשפיע על הכלל, ונצעד לקרב את לבב אחינו בני ישראל לאביהם שבשמיים".

לסיום נברך שהמהפכה הרוחנית שהרב עשה בג׳נבה תעשה גם בסלוניקי.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר