החסידות והשיכון המבודד

הביקור שעורר מתיחות בין החצרות סקווירא וויז'ניץ ממונסי

האדמו"ר מויז'ניץ ממונסי ערך לאחרונה ביקור בבית הרבי מקאסאן, לו חילוקי דעות עם חצר סקווירא, לאחר שפתח קהילה בסמוך לשיכון המבודד, ובכך עורר את זעמם של עסקני חסידות סקווירא (עולם)

ישראל כהן | כיכר השבת |
האדמו"ר מסקווירא והרבי מויז'ניץ ממונסי. ארכיון (באדיבות המצלם)

לפני כשבועיים התקיימה בארצות הברית חתונת ענק בחצר חסידות סקווירא - תולדות אברהם יצחק כאשר לראשונה, באורח חריג, לא השתתפו בשמחה האדמו"רים מויז'ניץ, בניו של כ"ק האדמו"ר מויז'ניץ ממונסי זצ"ל.

מתברר שסיפור לכאורה אזוטרי שהחל לפני שנתיים והמשכו בתקופה האחרונה גרם למתח בין החצרות הנכבדות, זאת בצל היותם של האדמו"רים בשנת אבל.

כפי שנחשף ב"כיכר השבת", לפני שנתיים עורר הרבי מקאסאן את חמתם של ראשי חסידות סקווירא, בשעה שהגיע להתגורר בפאתי העיירה מונסי שם פתח בית מדרש קטן לעצמו.

בחסידות סקווירא ראו זאת בעין שלילית, שכן לדבריהם, מדובר היה במרחק פחות ממייל משיכון סקווירא ולפיכך טענו כי מדובר בחדירה לטריטוריה של החסידות הוותיקה, בניגוד לצוואתו של האדמו"ר מסקווירא זצ"ל, שהורה כי על השיכון החסידי להיות מופרש ומובדל מכל יישוב.

המרחק האווירי
המרחק בדרכים

בחסידות קאסאן טענו מנגד כי המרחק בפועל הינו יותר ממייל וכי על פי נתוני מפות גוגל המרחק מספיק דיו ואיננו מהווה "איום" על חסידות סקווירא.

מזה כשנתיים המתח נמשך לאחר שהרבי מקאסאן סירב לעזוב את המקום שהפך למגדלור של תורה ויראת שמיים במונסי.

לאחרונה הגיע הרבי מויז'ניץ ממונסי לבקר בביתו של הרבי מקאסאן ולפיכך עורר את זעמם של עסקני חסידות סקווירא שטענו כי הביקור מהווה הכרה במי שקרא על מורם ורבם תיגר בכך שהגיע להתגורר בסמוך מידי לשיכון סקווירא בניגוד לנהלים ולתקנות.

ייאמר מראש כי הרבי מויז'ניץ' שהינו אחיין ומחותן של הרבי מסקווירא' הגיע בכלל על מנת להשתתף בטקס חנוכת הבית לאחד מחסידיו אולם עדיין הביקור הרשמי (שנערך, אגב, כביקור גומלין. י"כ) בבית הרבי מקאסאן, עורר את חמתם של חסידי סקווירא שכעסו על מתן הלגיטימיות לרבי שפגע בגבולות השיכון.

בשמחה שהתקיימה לאחרונה בסקווירא לא השתתפו האחיינים האדמו"רים החדשים מויז'ניץ, מה שגרם לגל שמועות בחצרות כביכול ההיעדרות הינה על רקע המשבר בעקבות הכעס.

בסקווירא שומרים על עמימות והגירסה הרשמית טוענת כי האדמו"רים מויז'ניץ לא הוזמנו רק בשל היותם בשנת האבל על הסתלקות אביהם הרבי זצ"ל.

יצויין כי בחסידות ויז’ניץ שבמונסי לא מבינים על מה הזעם הגדול וטוענים כי מדובר היה בביקור גומלין טבעי ופשוט וכי הכעס מצד סקווירא אינו מובן להם כלל.

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות