מתח בברסלב

אופטימיות זהירה? "לאפשר לחסידים את אומן ראש השנה"

לאחר שנתיים של קורונה, התרגשה המלחמה על חסידי ברסלב ושוב יש חוסר וודאות באשר ליכולת להגיע לציון בר"ה • אלו הפעולות שנקטו - וזהו הפתח לתקווה • תיעוד מהדיווחים האוקראיניים (ארץ)

חנני ברייטקופף | כיכר השבת |
תפילות באומן | אילוסטרציה (צילום: Shutterstock)

אופטימיות זהירה בברסלב: גורם בממשלת אוקראינה התבטא לטובת ההגעה החסידית לאומן לראש השנה הקרוב, א' תשרי ה'תשפ"ג.

לאחר שנתיים של קורונה שבהן לא התאפשר - לראשונה זה עשרות שנים - לקיים את ה'קיבוץ' המסורתי בעיר אומן שבאוקראינה, התרגשה המלחמה עם רוסיה על חסידי ברסלב, ושוב יש חוסר וודאות באשר ליכולת להגיע לציון רבם לראש השנה.

הפסימיות החלה להשתלט כאשר שגרירות אוקראינה בישראל כמעט סתמה את הגולל על אירועי ראש השנה באומן: "איננו יכולים להבטיח את ביטחונם של המגיעים, ואיננו מאפשרים כיום לתיירים ולמבקרים להיכנס".

גם אם התרחיש האופטימי יצא לאור, והממשל האוקראיני יאפשר הגעה של רבבות יהודים בעיצומה של לחימה פרועה שמפעיל פוטין ברחבי שכנתו, נותר לפתור מהמורות דיפלומטיות, כגון עניין הפטור מוויזה.

הדיווחים באוקראינה (מתוך שידורי Апострф TV)

כזכור וכפי שדיווחנו ב'כיכר השבת', לאחר שישראל החלה להגביל הגעת פליטים אוקראינים לשטחה, באוקראינה שקלו 'לנקום' ולהתחיל לדרוש ויזה מישראלים המגיעים לשם, בניגוד לנהוג עד כה כאשר הספיק דרכון ישראלי. אם אכן משטרת הגבולות האוקראינית תדרוש מהבאים להציג אשרת כניסה, הדבר יהווה מכשול משמעותי.

חסידים נוחתים באוקראינה בימים טובים יותר. אילוסטרציה, למצולמים אין קשר לכתבה (צילום: Shutterstock)

אך כעת, מסתמן פתח לאופטימיות, לכל הפחות זהירה, לאחר שכאמור גורם בממשלת אוקראינה התבטא בעד ה'קיבוץ'.

מדובר בבוריס טיזנהאוזן, שאומנם אינו קובע מדיניות או מחוקק, אבל משמש יועץ בכיר בלשכת נשיא אוקראינה וולודומיר זלנסקי, ומשכך סביר להניח שדבריו נאמרו על דעת הבוס.

"ראש השנה עבור החסידים זה רבי נחמן", אמר היועץ בראיון לתקשורת מקומית. לדבריו, "על ממשלת אוקראינה להיערך לכך ולומר להם: 'רוצים לבוא? תחתמו שאתם מודעים לסיכונים ומתחייבים לשמור על כל ההנחיות, ואנחנו נקבל אתכם בפתיחות ונלווה אתכם בבואכם ובצאתכם'".

לפי טינהאוזן, חסידי ברסלב יבואו בכל מקרה, ולכן ממשלת אוקראינה תתייחס לכך "בפתיחות ובהכלה".

כאשר נשאל לגבי הדיפלומטיה מול ישראל, שכאמור מגבילה הגעת אוקראינים, השיב טיזנהאוזן כי החסידים אינם באים רק מישראל אלא מתאספים מכארבעים ארצות שונות, ולכן מדובר בסוגיה רחבה יותר.

קריאת רבני ברסלב למען ה'קיבוץ' באומן

עד כה, ניסו בברסלב כמה דרכים ופעולות כדי לקדם את ההגעה לאומן בראש השנה. כפי שדיווחנו, זקני רבני ברסלב פרסמו קריאה לציבור, בה ביקשו להתפלל על כך מדי יום ואף הודיעו על עצרת תפילה בבית הכנסת ברסלב במאה שערים.

בנוסף, התבטאו רבני ברסלב כי יש לשמור על כבוד הציון: "מה נאה ויאה לאנ"ש באי היכל חדר בחדר, להשתדל כל אחד ואחד לקבל על עצמו להיות זהיר ביותר בכבוד הציון הקדוש, בפרט בשמירת הדיבור".

לצד זאת ניסו בחסידות גם שתדלנות. במסגרת זו חבר הכנסת מאיר פרוש מ'יהדות התורה' פגש אמש (שלישי) את סגן שר הדתות, מתן כהנא, כדי לנסות ולגבש פתרון למצוקה, כפי שפרסמנו לראשונה ב'כיכר השבת'.

במקביל, הגאון רבי שלום ארוש, מבכירי רבני ברסלב ומנהיג קהילת 'חוט של חסד', פגש את רבה של מולדובה וחבר 'ועידת רבני אירופה', הגאון רבי פנחס זלצמן, כאשר גם הם מנסים למצוא מענה. על פי הקהילה היהודית במולדובה, מתוחזק קשר גם עם אנשי ממשל מקומיים בנושא זה.

הרב ארוש פוגש את הרב זלצמן (צילום: ללא קרדיט)

העסקן שלומי אלישע, יד ימינו של רבה של אומן, הרב יעקב ג'אן, אומר בשיחה עם 'כיכר השבת': "אנו פועלים בכל החזיתות כדי לאפשר את הגישה לאומן בראש השנה, גם בזמנים הקשים של הקורונה, מצאנו פתרון".

"חשוב שכולם ידעו שבאוקראינה נעשים מאמצי על - גם על ידי יהודים וגם מלא יהודים, שנוכל להכניס כמה שיותר אנשים לכאן לראש השנה. מה שהכי חשוב, זה להרבות בתפילה למען מדינת אוקראינה ולמען שלומה של מלכות, וקוראים להמשיך בתפילות למען סיומה של המלחמה".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר