להשבת הרכוש היהודי

בית הכנסת ההונגרי יחזור לחסידות? האדמו"ר והשר נפגשו

האדמו"ר מערלוי והשר מאיר פרוש נפגשו עם ראש העיר העגר כדי לדון בהחזרת בית הכנסת של החסידות בעיר ושימור בתי העלמין היהודיים בעיר (חסידים)

(צילום: דוברות)

שר ירושלים ומסורת ישראל, מאיר פרוש, קיים ביקור בזק בהונגריה, בכדי לדון עם ראש העיר העגר אדם מירקוצקי בהחזרת רכוש יהודי בעיר לידי הקהילה היהודית. את הדיונים ליווה שגריר ישראל בהונגריה, יעקב הדס הנדלסמן.

השר פרוש שהה בהונגריה למשך פחות מיממה, בכדי להתלוות לאדמו"ר מערלוי המבקר במדינה כחלק ממסע הקודש של ועידת חבר הנאמנים לתומכי מוסדות ערלוי בארה"ק, לדיונים עם ההנהגה המקומית על הבקשות של קהילת יוצאי הונגריה בישראל.

המטרה המרכזית בביקור היה לקדם את החזרת בית הכנסת של ערלוי בעיר, שהייתה למעוז ומבצר מפואר לתורה ותפילה של יהדות הונגריה, ומשמשת כיום כגלריה, לידי הקהילה היהודית המקומית ונציגי קהילת ערלוי בהונגריה.

הביקור הינו בהמשך להזמנת נציגי ממשלת הונגריה את הרבי, שהוא גם יליד ערלוי הנקראת כיום העגר, לביקור במדינה, לחיזוק הפעילות היהודית.

מקורה של חסידות ערלוי בעיר ערלוי הקרואה היום העגר , לאחר הסתלקות מרן 'הכתב סופר' זיע"א קבע מרן הרה"ק רבי שמעון סופר הי"ד בעל ה'התעורות תשובה' את משכנו בעיר ערלוי ושם שפט את העם משך 65 שנות הנהגתו ברמה את קהילות הונגריה האורתודוקסית המפוארת עד שהובל עם בנו הגדול דיין דמתא הרה"ק רבי משה הי"ד אל המוקד בכבשונות אושוויץ - יחד עם בני קהילתו. שם בבית החיים מנו"כ של מחברתו בקודש הרבנית הצדקנית ע"ה אשר ידוע כמקום מסוגל להיפקד בדבר ישועה ורחמים.

עם דילול קהילות הקודש ברחבי הונגריה, כאשר שמנה וסלתה עם טובי בניה, רבניה ופרנסיה הועלו על המוקד ע"י הצורר הנאצי ימ"ש ועם שוך המלחמה גברו רדיפות שרידיה ע"י השלטון הקומוניסטי-הנאצי אשר הניסו ומיגרו את שארית הפליטה, יהדות הונגריה האורתודוקסית המפוארת התרוקנה והותירה אחריה את נכסי צאן ברזל, "עצמות יוסף" של הוריהם וזקניהם - כדומן על פני האדמה, רבים מבתי העלמין עזובים ללא שילוט הכוונה לאתר, מצבות הרוסות, בתי הכנסת שוממים או רח"ל משמשים למטרות שמבזות את קדושתן ההיסטורית.

הנהירה היהודית הרבה והגוברת בשנים האחרונות להונגריה, ברובה ע"י דור ההמשך במסגרת סיורי-מסורת הבאים לפקוד את מקום קבורת יקיריהם ולהתפלל על ציונים של רבנים צדיקים ומנהיגי קהילות קודש ולמגינת לב אין אפשרות לזהות את מקומות קבורתם.

שר ירושלים ומסורת ישראל, מאיר פרוש, נאם לאחר הביקור בהעגר, בוועידת חבר הנאמנים לתומכי מוסדות ערלוי בארה"ק, והתייחס למגעים הדיפלומטיים: "קידמנו את הסיכומים מול ראש העיר, בגיבוי מלא ונחרץ של השלטון הארצי, ועסקני הקהילה ימשיכו בעזרת ה' לתאם מהלכים מעשיים בנושא. אני מודה לשגריר ישראל בהונגריה, מר יעקב הדס הנדלסמן, שהצטרף אלינו לפגישה ומשמש לנו לעזר רב".

ראש העיר העגר, אדם מירקוצקי, אמר בטקס קבלת פנים מיוחד כי "האדמו"ר וחסידיו אינם כאן בבחינת תיירים אורחים, אלא מי שבאים מהבית החדש שלהם בישראל לבתים הישנים, ולמקום בו החלה הפעילות של חסידות ערלוי".

שגריר ישראל בהונגריה, יעקב הדס הנדלסמן: "הארץ מלאה במורשת יהודית, כמעט בכל מקום יש בית קברות יהודי, לפעמים גם בית כנסת. הדברים מעידים יותר מכל על החיים היהודיים שהתנהלו כאן פעם, יהודים שהיו תלמידי חכמים וגם בכירים בעולם המעשה, אנשים טובים שתרמו לכולם".

"היו כאן חיים ענפים שנגדעו באחת, השקט במקומות האלו זועק. אני מתרגש לראות אנשים כמוכם שבאים לחפש את השורשים, להכיר אבותיהם, להבין את הסביבה שבה חיו וההשפעה על כך גם עליהם".

"זהו מסע אל העבר עם מבט אל העתיד, היהודים הם חלק מהמסורת ההונגרית ואני מקווה שגם העיר העגר תדע לטפח מסורת זו לטובת הצעירים של היום והדורות הבאים", דברי השגריר.

מזכיר המדינה של הונגריה, מר זולי בודרובינצקי וינצה - הממונה על קשרי החברה והארגונים האזרחיים במשרד ראש הממשלה, שמנהל את המגעים בנושא מטעם ראש הממשלת הונגריה ויקטור אורבן, ונועד עם השר פרוש בירושלים אך נאלץ לבטל את השתתפותו המתוכננת בפגישה הנוכחית, שיגר לשר מכתב התנצלות אישית בו הביע תקווה בהצלחת המשא ומתן והזמינו לביקור נוסף במדינה.

"בשם ממשלת הונגריה, אני מברך אותך בחום על ביקורך בארצנו", כתב מזכיר המדינה לשר פרוש והתנצל: "צר לי להודיעך שבמהלך שהותך הנוכחית בהונגריה, בשל חובותיי הרשמיות, איני יכול לפגוש אותך ואת המשלחת באופן אישי". הוא הזכיר כי "פגישתנו בירושלים הייתה מאוד מכובדת עבורי, שאת זכרה אנצור תמיד".

הוא שיגר את ברכתו על קיום המגעים בהעגר: "אני מקווה שבמהלך ביקורכם בהעגר, תוכלו לנהל משא ומתן משמעותי וצופה פני עתיד עם פקידי העירייה. אני מאמין שנוכל להיפגש באופן אישי בביקורך הבא", סיים את מכתבו, אותו ביקש שיקריאו בטקס קבלת הפנים.

בשלטון המקומי מבהירים כי היהודים מוזמנים ורצויים במדינתם, והדבר יביא לחיזוק התיירות החרדית בהונגריה שמהווה ברכה לכלכלתה.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר