כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
עתיקות באשדוד

בחוף הים התגלה עמוד בן 1,500 שנה; תיעוד

בסיור יזום של סיירי השיטור העירוני באשדוד התגלה עמוד שיש מרשים בן כ-1500 שנה בחוף הים בעיר, על פי ההערכות זהו שריד של כנסייה שפעלה במקום בתקופה הביזנטית (ארץ)

(צילום: שירה ליפשיץ, רשות העתיקות)

בסיור יזום של סיירי השיטור העירוני באשדוד התגלה עמוד שיש מרשים בן כ-1500 שנה בחוף הים בעיר, על פי ההערכות מדובר בשריד של כנסייה שפעלה במקום לפני יותר מ- 1500 שנה.

סיירי השיטור העירוני של עיריית אשדוד, מפקח איתי דבוש ושגיב בן גיגי, יצאו בשבוע שעבר לסיור שגרתי בדיונות של אשדוד, כאשר לפתע זיהו פריט שיש מבצבץ מהאדמה. הם הודיעו על כך לשלומית קטן, מנהלת במוקד העירוני, אשר הזעיקה למקום את פקחי רשות העתיקות.

באשדוד מתקיימות, מאז שנת 2013, חפירות ארכיאולוגיות בניהולו של ד"ר אלכס פנטלקין מהחוג לארכיאולוגיה ותרבויות המזרח הקדום של אוניברסיטת ת"א. לפני כארבעה שנים, התגלו בחלקו הצפוני של האתר ממצאים עשירים ממתחם של כנסייה, המתוארך לתקופה הביזנטית. אחד הממצאים המרתקים בחפירה, היה סדרת קברים שנשאו כתובות זיכרון עבור עוזרי כמרים שנמצאו יחד בסיטרה הצפונית של הכנסייה וכן התגלה קבר עתיק.

אשדוד-ים, ששכנה באזור החוף הדרומי של העיר אשדוד (בסביבות אזור י"א של היום), הייתה אחת מערי החוף החשובות בתקופה הביזנטית. העיר, הקרויה במקורות הביזנטיים "אזוטוס פארליוס", השתרעה על פני שטח נרחב, ובמפת מידבא הנודעת מירדן, מתוארים בה מבני ציבור, לרבות כנסיות.

לדברי אבי לוי, ארכיאולוג נפת אשקלון ברשות העתיקות, "לא מן הנמנע שהעמוד שנחשף, היה שייך לכנסייה קדומה המתוארת במפת מדבא".

אלי אסקוזידו, מנהל רשות העתיקות, שיבח את ערנות השוטרים והמנהלת במוקד העירוני, אשר דיווחו על מציאת הפריט העתיק. "נראה שהעמוד נחשף בעקבות הגשמים שירדו באזור לאחרונה. כל גילוי שכזה מוסיף פיסה נוספת להבנת הפאזל התרבותי של ארץ-ישראל בימי קדם. חשוב לדעת שהגשמים העזים בימי החורף עשויים להעלות על פני הקרקע ממצאים נוספים, ואנחנו קוראים לציבור לדווח לנו עליהם".

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר