דנים על החזרת בתי כנסת ב... שבת

בפראג שבצ´כיה נפתחה הוועידה הבינלאומית לטיפול בנכסי השואה. חברי המשלחת הישראלית השתתפו בדיונים שהיו בשבת

יוני גבאי | כיכר השבת |
בית כנסת. צילום: פלאש 90

חילולי שבת נרחבים ליוו היום את תחילת הדיונים המתקיימים בפראג שבצ´כיה על השבת רכוש היהודים מן השואה ובראשם בתי הכנסת הגדולים של קהילות ישראל.

בסוף השבוע נפתחה הוועידה הבינלאומית לטיפול בנכסי השואה. רשמית הגיעה המשלחת הישראלית בראשותו של השר יולי אדלשטיין והצטרפה לדיונים רק ביום ראשון אך מעשית כבר השתתפו חלק מחבריה בדיונים שהיו ב...שבת, תוך חילול שבת ברור.

המשלחת הישראלית מתכוונת לדרוש ממשתתפי הוועידה לטיפול בנכסים מתקופת השואה להשיב לניצולים את רכושם הרב ולהחזיר לעם ישראל את בתי הכנסת הרבים שפעלו בכל מקום שם היו יהודים. נציגי ישראל מתכוונים לומר למאות משתתפי הוועידה כי מספרם של הניצולים הולך וקטן משנה לשנה וכל יום שחולף מצמצמם את מספר הזכאים לקבלת הרכוש הרב שנגזל מיהודי אירופה וקהילות ישראל.

הוועידה נפתחה במעמד נשיא צ´כיה וכל ראשי הממשל ובהשתתפות נציגים מבתי הפרלמנט בכל ארצות אירופה. הצ´כים הודיעו ביום שישי שכ-500 נציגים של כ-50 מדינות וארגונים משתתפים בהתכנסות. את היום האחרון לוועידה יעשו המשתתפים במחנה הריכוז טרזין שבצ´כיה, שם יפורסמו החלטות הסיכום של הוועידה.

ישראל שיגרה לוועידה משלחת גדולה ובראשה שר ההסברה והתפוצות יולי אדלשטיין וכן נציגות של משרד החוץ ושל המשרד לענייני גמלאים.

השר אדלשטיין אמר השבוע כי הוא ינסה להעביר למשתתפי הכנס את התחושה כי ´´אנו נמצאים בדקה ה-90. תינוק שנולד לקראת תום מלחמת העולם השנייה הוא היום כבר פנסיונר, ובכל שבוע נגרעים עוד עשרות יהודים שהם זכאים לקבל את רכושם בחזרה אך עד שיחלט בעניינם הם כבר לא יהיו בין החיים´´.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר