"מחירי הבשר יעלו"

השר אריאל הגיש ערר על איסור ייבוא עגלים

שר החקלאות הגיש ערר כנגד הצעת החוק שאושרה בוועדת השרים לענייני חקיקה לפיה תוך שלוש שנים ייאסר ייבוא עגלים חיים לישראל. לדבריו, מחירי הבשר יעלו מאד (בארץ)

דניאל הרץ | כיכר השבת |
(צילום: ליאור מזרחי, פלאש 90)

בתחילת השבוע אישרה ועדת השרים לענייני חקיקה את הצעת החוק של ח"כ מיקי זוהר (ליכוד), המשותפת ל-28 חברי כנסת ממפלגות רבות ושונות, במטרה להפחתה הדרגתית בכמות בעלי החיים המיובאים מחו"ל בספינות משא לפיטום ושחיטה בישראל בשל הסבל אותו הם עוברים בדרך הארוכה. רוה"מ, בנימין נתניהו אף ציין בהודעתו לאחר האישור כי "חובה לעשות תיקון אמיתי לצער הגדול הזה שנגרם לבעלי החיים". גם רעייתו של נתניהו פרסמה תגובה מרוצה על ההחלטה.

אלא שמתברר שלא כולם מרוצים. על פי הדיווח ב-ynet, שר החקלאות אורי אריאל, הגיש ערר על החלטת ועדת השרים לקידום המשך הצעת החוק.

שר החקלאות ציין, כי "ביטול הובלת המקנה אינה החלטה מידתית שתוביל לעלייה במחירי הבשר בעשרות אחוזים. בנוסף, תוביל לפיטורין במעגל ראשון לאזרחים ישראלים רבים. לאורך כל הדרך, עומדים לנגד עינינו שני אינטרסים ברורים. מחד גיסא, הורדת יוקר המחיה ומאידך גיסא, צמצום ייבוא המקנה לארץ ושמירה על רווחת בעלי החיים".

הצעת החוק הציעה לצמצם את היקפי המשלוחים באופן מדורג תוך הרחב היקף היבוא הפטור ממכס, עד להפסקת המשלוחים החיים תוך 3 שנים וכי החל מ-2019 מכסת היבוא לא תעלה 75 אחוז ממספר בעלי החיים שיובאו ב-2017 ותצומצם בשיעור ניכר ע"י שר החקלאות בהתאם למצב השוק. על פי הטענה ייבוא הבשר המצונן אף זול יותר לצרכן.

אך ממשרדו של השר נמסר, כי הצעת החוק שנועדה למנוע יבוא של בקר בספינות משא, מהווה הפרה של הסכמי סחר בינלאומיים ועלולה לגרום לפגיעה ביחסי סחר החוץ של מדינת ישראל.

שר החקלאות הוסיף ואמר, כי משרדו מבצע מעקב אחרי צריכת הבשר בישראל וכי "בשנה האחרונה אני עדים לגידול בצריכת הבשר - ישראלים אוהבים בשר! לכן, מהלך שכזה יפגע באזרחים רבים. לאחרונה אישרנו את ייבוא הבשר המצונן על מנת לצמצם את יבוא המקנה לארץ".

ממשרדו של השר נמסר, כי עקב הביקוש הגבוה בקרב הצרכנים בישראל לבשר, לא ניתן לגדל כמות כה גדולה של בעלי חיים המצריכה שטחי מרעה ושטחים לגידול מזון לבעלי חיים וכ-85 אחוז מתצרוכת הבשר מקורה ביבוא של עגלים חיים, בשר קפוא ומצונן.

לדברי השר, מטרת משרד החקלאות היא להגדיל כל העת את היקפי יבוא הבשר המצונן והקפוא מחו"ל, על חשבון ייבוא העגלים באוניות. עוד הדגיש השר, כי נעשות פעולות רבות בנוגע לאכיפה ושמירה על רווחת בעלי חיים בעת ייבוא וייצוא של בעלי חיים בהובלה ימית ואווירית.

הערר של אורי אריאל עורר את זעמם של ארגוני צער בעלי החיים ושל יוזם הצעת החוק, ח"כ מיקי זוהר שהגיב ואמר כי "ראש הממשלה וועדת השרים אמרו את דברם והביעו תמיכה חד-משמעית בהצעת החוק ערכית וחשובה זו. מצער ומקומם שדווקא השר הממונה על הגנת בעלי החיים מנסה לטרפד מהלך שיכול למנוע סבל קשה ממאות אלפי בעלי-חיים בשנה".

לדברי זוהר, "הגיעה העת לעצור את הצער הרב אותו בעלי החיים חווים בדרך ארצה לקראת שחיטתם, ובכוונתי לפעול בנחישות על מנת להשלים את הליך החקיקה. אני מקווה כי השר אריאל יחזור בו מהערר שהוגש לועדת השרים. אין לי ספק שניתן יהיה להגיע להסכמות בנושא של רווחת בעלי החיים כיוון שמדובר בנושא בקונצנזוס".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר