מבצע ערבה: פקחי רשות הטבע נגד קטיף ערבות

לקראת חג-הסוכות מגבירים פקחי רשות הטבע והגנים את הפיקוח וההסברה על מנת למנוע השחתת עצים ושיחים על ידי כריתת ענפיהם לצורכי סיכוך או ארבעת המינים. הרבנים הראשיים קבעו: סכך או ארבעת המינים שמקורם בגניבה - אסורים הלכתית. צפו בצעירים שנעצרו השבוע (חדשות, בארץ)

ישראל אהרן | כיכר השבת |

לקראת חג הסוכות הקרב מגבירים פקחי רשות הטבע והגנים את הפיקוח וההסברה כדי למנוע השחתת עצים בכריתת ענפיהם לצורכי סיכוך, וכן פגיעה בעצים ובשיחים לצורכי ארבעת המינים.

מידי שנה, לקראת חג הסוכות, נזק כבד נגרם לעצים - בעיקר עצי התמר, שכפותיהם משמשים כסכך, ולשיחים - בעיקר שיחי הערבה המפארים חלק מנחלי ארץ ישראל, בעקבות כריתת ענפיהם: הענפים נכרתים באכזריות תוך פגיעה בעצים הסמוכים ורמיסת עצים ושיחים אחרים, וכל זאת תוך התעלמות משלטי האזהרה וההסברה הנמצאים על העצים ובקרבתם.

חלק ניכר מהעצים הפגועים אינו משתקם יותר ולחלקם לוקח שנים להצמיח ענפים חדשים, ובכך קיימת סכנה להיכחדות המינים מאזורים שלמים בארץ.

כבר לפני מספר שנים, לקראת חג סוכות, קבעו הרבנים הראשיים לישראל, הראשון לציון הרב שלמה עמאר והרב יונה מצגר, כי קיים איסור הלכתי לסכך בענפים, שנלקחו בגניבה, וכן אין לברך על ארבעת המינים, שמקורם בגניבה.

הרבנים ציינו כי אסור לפגוע בעצים בניגוד לחוק ויש להימנע מלרכוש סכך או ארבעת המינים ממי שיש חשד כי השיג את סחורתו ללא היתר, בניגוד לחוק ותוך פגיעה בטבע.

גל אריאלי מחטיבת אכיפת החוק של רשות הטבע והגנים: "שיחי הערבה וההדס ועץ התמר מהווים ערכי טבע מוגנים על פי חוק, והפגיעה בהם אסורה. על הציבור להבין כי בעקבות פיתוח ובנייה של יישובים ותשתיות, וירידה בכמויות המים שבנחלים - הצטמצם גם כך מספרם של הערבות וההדסים בטבע, וכי גם עץ התמר נחשב כיום לנדיר בטבע.

"על כן מקפידים הפקחים עם מי שמבקש לעבור על החוק, ובוודאי עם מי שמבקש להתפרנס מהפגיעה בטבע על ידי קטיפה ומכירה של ערכי הטבע המוגנים, דרך פעולה שהיא גניבה לכל עניין ודבר. אנחנו גם פונים ומבקשים ממי שמזהה פגיעה שכזו לדווח עליה למוקד הסביבה, וכמובן מבקשים מהציבור להימנע מרכישת סכך או 4 המינים במידה וקיים חשש כי הם נקטפו מהטבע ובניגוד לחוק- כשם שאין לאכול במסעדה ללא תעודת כשרות. העונש על קטיף לא חוקי יכול לנוע בין קנס של מאות שקלים- ועד להעמדה לדין בבית משפט וקנסות כבדים בסך אלפי שקלים."

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות