כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
פינוי התושבים מהדרום והצפון

מי פונה, מי זכה להתרעננות וכמה עולה | ראש רשות החירום הלאומית במשרד הביטחון עושה סדר

ראש רשות החירום הלאומית במשרד הביטחון, סיפר מה המדינה עושה למען תושבים הנמצאים בקו העימות, מה העלויות של פינוי תושבים למלונות ומה קורה בגזרת צפון (חדשות בארץ)

קובי אטינגר | כיכר השבת |
תושבים בשדרות עוזבים את הבית (צילום: חיים גולדברג, פלאש 90)

יורם לרדו, ראש רשות החירום הלאומית במשרד הביטחון, ערך לפני דקות ספורות (ראשון) תדרוך לכלי התקשורת, בו הוא הבהיר מה קורה עם התושבים המופנים.

"אני רוצה לעשות סדר", פתח לרדו את דבריו, "ולפרט בפניכם את תמונת המצב של המפונים והמתרעננים. הטרמינולוגיה חשובה. כפי שאתם יודעים ביום שבת ומיד כששככו הקרבות החלנו בתהליך מבצעי על פי המלצת הצבא ואישור דרג מדיני של פינוי התושבים מ-25 ישובים של עוטף עזה טווח 0-4 קילומטר. התכנית הזו נקראת "מרחק בטוח" והיא תכנית אופרטיבית שנועדה בדיוק לצורך התכלית הזאת- פינוי מבצעי של אזרחים מתוך מרחב לחימה כשהוא היה עדיין פעיל ולא מטוהר".

לדבריו, "תוך כ-24 שעות השלמנו את הפינוי וכ-13,000 איש מתוך 25 הישובים האלה פונו ל-31 מלונות ברחבי הארץ. האוכלוסיה הזו היא אוכלוסיה בטיפול מלא של המדינה, בכל מלון שכזה יש נציגות של קצונה בכירה ויש משל"ט ינאי שהוקם בפיקוד העורף והוא למעשה מנטר על בסיס יומי את מה שקורה במלונות האלה בדגש הימצאותם של כל הגורמים המטפלים ועל כך שלא חסר דבר לתושבים במלונות האלה. האוכלוסיה הזו כמובן שהיא תשהה במלונות ככל שידרש, ומנהלות השיקום אחר כך יפנו לפתרונות כאלה ואחרים החל מקהילה מארחת קהילה או מה שמנהלות השיקום יחליטו, אבל זו אוכלוסייה שהיא באחריות המדינה מקצה לקצה לכל זמן שידרש עד החזרתם בסופו של דבר לישובי עוטף עזה".

עוד סיפר ראש הרשות: "במקביל הפעלנו תכניות התרעננות (משב רוח) שהופעלה בשדרות. התחלנו בסוף השבוע שעבר והמשכנו היום,לא פינוי- התרעננות, כל אזרח שרוצה, יכול להגיע לבתי מלון שהרשות המקומית מנחה אותו עצמאית או בהסעות. התכנית הזו כרגע משולמת שבוע קדימה ובהתאם להערכת המצב אנחנו נמליץ אם להמשיך ולהאריך אותה או חלק ממנה".

"האוכלוסייה השלישית", הסביר גורדי, "גם היא זכתה להתרעננות במימון המדינה היא אוכלוסיית 4-7 ק"מ ומועצות אזוריות של עוטף עזה. מדובר באוכלוסיה של 23,000 אנשים וגם הם מסוף השבוע שעבר באותו הנוהל. הנוהל הזה שנקרא "משב רוח" מופעל כבר פעם רביעית עם אותן מועצות, אותם אנשים הופנו ע"י המועצות שלהם לבתי מלון עם הסכמים שנעשו מבעוד מועד והם בסטטוס של מתרעננים. נכון לעכשיו, במסגרת תוכניות הפינוי וההתרעננות, 60 אלף איש תושבי שדרות, 0-4, 4-7, נמצאים בבתי מלון במימון מלא של המדינה".

מה העלויות?

לדברי ראש הרשות: "לטיפול בתושבים של הישובים 0-4 ק״מ מהגבול. שוריינו כרגע 134 מיליון ש"ח וימשיך המימון עד פתרון הקבע. לשדרות - כרגע הוקצו 70 מיליון שקלים כדי לרענן את 30,000 התושבים. לעוטף 4-7 ק״מ מהגבול- הוקצו כרגע 40 מיליון שקלים כדי לדאוג לרענון התושבים שבוע קדימה מיום ראשון. על הפרק נמצאת גם העיר אשקלון בדגש על האוכלוסיה ללא מיגון המונה כ-22,000 איש, ועוד 3000 איש שהם חסרי עורף משפחתי. הטיפול באשקלון הוא כרגע בתהליך של אישור החלטת ממשלה וגם כאן יוקצו משאבים על מנת לאפשר לעיריית אשקלון לרענן את האנשים האלה".

גזרת צפון

לדברי ראש הרשות: "אנחנו עם קשר עין למרחב הצפוני, יש לנו בדיוק את אותה התכנית של פינוי- "מרחק בטוח צפון" וגם היא תכנית מסודרת ומתואמת לפינוי מרחב הצפון 0-5 והעיר קריית שמונה במידה והצבא ימליץ על כך".

עוד הוא סיפר: "התכנית הזו כרגע לא מופעלת. אנחנו במוכנות מלאה להפעיל אותה ובמידה ונידרש. בשונה מהתכנית הדרומית, בגלל ההיקף המאוד נרחב של האזרחים (פוטנציאל של כ-70,000 איש), התכנית הזו היא תכנית מבצעית שלוקחת את האנשים לבתי ספר במרחבי הארץ, והשאיפה היא מהר ככל האפשר להפנות אותם לבתי מלון".

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר