כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
פרשת אילון

ח"כים מימין ומשמאל על אילון: "התבטאות חמורה"

מגיש מהדורת החדשות המרכזית של ערוץ 10, יעקב אילון, גילה את צפונות ליבו כשפלט אתמול במהלך שידור המהדורה אמירה גזענית וחמורה: "נעבור מחרדים לאנשים". ומה חושבים על-כך במערכת הפוליטית? "כיכר השבת" שוחח עם שלושה מהם, מימין ומשמאל. ומה אומרים בערוץ 10? "זו היתה פליטת פה". התגובות (בכיכר)

אברהם הלוי | כיכר השבת |
אילון ולצידו הח"כים שהגיבו (צילום: פלאש 90)

מגיש מהדורת החדשות המרכזית של ערוץ 10, יעקב אילון, גילה את צפונות ליבו כשפלט אתמול במהלך שידור המהדורה אמירה גזענית וחמורה: "נעבור מחרדים לאנשים". בבוקר שאחרי, שוחח "כיכר השבת" עם דמויות פוליטיות בולטות ושמע מהם זעזוע מהדברים.

צפו: ההתבטאות החמורה של אלון אמש בשידור

ראשון פנינו לחבר-הכנסת דב חנין ממפלגת חד"ש, הידוע כלוחם צדק ושיוויון. דב חנין הסביר שלא ראה אתמול טלויזיה, אולם "אם הדברים אכן נאמרו זו אמירה מאוד מצערת ואי אפשר להצדיק אותה בשום פנים ואופן. יש הרבה כעס בציבור בנושא הזה, אבל דווקא כשיש כעס וויכוח צריך לנהל אותו בצורה עניינית ואנושית. אסור שהרגשות ישפיעו לכאן או לכאן.

"אני מותח ביקורת על האמירה הזו. דברים כאלו עלולים ליצור הרבה מתח בציבור".

מהי ההתגובה ההולמת, לדעתך, לאמירה כזו?

"הייתי ממליץ לרשות השניה לטלויזיה ולרדיו לבדוק היטב את הדברים".

חבר-הכנסת הרב חיים אמסלם מש"ס, תקף גם הוא בחריפות את ההחלטה אך גם הסביר מהיכן היא נובעת: "זו התבטאות אוממלה שרק מגלה את הרוח השוררת מתחת לפני השטח. אי אפשר להתכחש לעובדה ששנאת החרדים היום גדולה מפעם, ולא בטוח שאין לנו, החרדים, חלק בזה. הרבה מאוד צעדים פומביים ונמהרים מדי הביאו עלינו את השנאה הזאת.

• כחבר-כנסת, תאבק באמירות כאלה?

"גם אם נלחם, בסופו של דבר לא נרוויח מזה ואולי אפילו נפסיד. בכל מקרה, צריך לדרוש את התנצלותו של יעקב אילון. אסור לעבור על הדברים האלה בשתיקה".

חבר-הכנסת אריה אלדד, בעבר קצין רפואה ראשי והיום מחוקק נלהב מטעם "האיחוד הלאומי" מבקש להבהיר תחילה כי הוא מתנגד נחרצות לתוכניתו של יעקב ליצמן, אך בד-בבד תוקף בחריפות את האמירה של יעקב אילון. "זו תגובה בלתי ראויה. אציין שאני תוקף בחריפות את ההחלטה. לפני חמש שנים הזיזו קברי יהודים במהלך הגירוש, ולא שמעתי אף חרדי פוצה פה על כך. כל שכונת סנהדריה החרדית יושבת על בית קברות יהודי ענק, ולא שמעתי שהפסיקו בנייה של בית חרדי.

"ואחרי כל-זה, אני מגנה את ההתבטאות. היא חמורה. הנהלת הערוץ צריכה לקרוא ליעקב אילון לברור ולהעיר לו".

פנינו גם לקבל את תגובתו של העיתונאי וחבר מועצת הרשות השניה, יוסי אליטוב. "זו התבטאות חמורה", קובע אליטוב, "והיא תוצאה של גל הסתה המאפיין את השבועות האחרונים כתוצאה מהצטברות מאסת אירועים של השבועות האחרונים. אינני מתכוון לעבור על-כך בשתיקה".

מחדשות 10 נמסר בתגובה: "מדובר בפליטת פה. הכוונה היתה לומר 'ומקברים נעבור לאנשים', המילה הוחלפה בתום לב".

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר