אבא, ילדיך מתחת לגיל 15? אין פטור מתשלום מזונות

בית המשפט לענייני משפחה בחיפה דווקא לא חייב את האב במזונות זמניים לילדיו, אך בית המשפט המחוזי הפך את ההחלטה. השופט חנן שרעבי הבהיר כי הדין העברי מחייב כל אב לשלם מזונות עבור ילדיו מתחת לגיל 15, ואין זה משנה אם לאֵם הכנסה גבוהה או אם המשמורת משותפת.

עו"ד נתנאל ירימי | כיכר השבת |
(צילום: שאטרסטוק)

מצד אחד נדמה כי הרוחות המנשבות כיום בבתי המשפט למשפחה מראות על חתירה לעבר שוויון בין ההורים והמינים בכל הנוגע לפסיקת מזונות, ולא אחת הפחיתו בתי המשפט מסכום המזונות בו חויב האב במקרים בהם האם מרוויחה יפה. אך מסתבר שעדיין אין מקום לפריצת גבולות של ממש. פסק דין שניתן בבית המשפט המחוזי באחרונה מעיד על כך היטב.

לייעוץ בתחום

פנו ל- עורך דין מזונות

הורים לארבעה ילדים בני 16, 12, 10 ו-7, פתחו בהליכי גירושים, ובדצמבר 2015 הגישה האם תביעה בבית המשפט לענייני משפחה בחיפה למדור (מגורים) ומזונות לילדיה.

בהחלטה זמנית בנוגע למזונות קבע בית המשפט כי מאחר שלשני הצדדים הכנסה גבוהה, ולכל אחד מהם היכולת לספק את צרכי ילדיהם, אין צורך לפסוק מזונות זמניים. עם זאת נקבע כי בשאר ההוצאות עליהם להתחלק באופן שווה – במשכנתא, במסגרות החינוכיות, בהוצאות הרפואיות החריגות ובטלפונים הסלולריים שהילדים מחזיקים.

בחודש שעבר (פברואר 2016) פנתה האֵם לבית המשפט המחוזי בחיפה, וביקשה לערער על ההחלטה. לדבריה כבר מספר חודשים שהאב לא בקשר עם ילדיהם, ולמרות הכנסתו הגבוהה הוא לא משלם מזונות למעט השתתפות בהוצאות.

לטענתה, אפילו אב שמקבל משמורת משותפת מחויב בתשלום מזונות, אז מקל וחומר כשמדובר באב שלא מתראה עם ילדיו.

האב לעומתה טען כי אין להתערב בהחלטת ביהמ"ש למשפחה, במיוחד שמועד הדיון בעניין המזונות קבוע לעוד חודשיים בלבד.

מעבר לכך הוא טען בכלליות כי אין צורך לקבוע מזונות, משום שמצבה הכלכלי של האם טוב יותר משלו. בנוגע לקשר עם ילדיו, הוא טען כי הנתק הוא זמני, כי שניים מהם מסרבים לדבר איתו, וכי הוא הולך לטיפול פסיכולוגי כדי לשקם את הקשר עמם.

חיוב ראוי

בצעד די חריג, ואף שבתי המשפט לא ממהרים לאפשר ערעורים על החלטות זמניות, השופט חננאל שרעבי אישר את הבקשה. הוא התייחס לפסק הדין של בית המשפט למשפחה, שיצא מנקודת הנחה כי אפשר לוותר על חיוב במזונות משום שלשני ההורים הכנסה גבוהה, אך זה לא מספיק כדי לפטור אב ממזונות, גם אם זמניים.

הדין העברי החל על ההורים קובע כי כל עוד הילדים מתחת לגיל 15, האב מחויב במזונותיהם ללא קשר ליכולת האם ולמשמורת שנקבעה. לכן, גם אין שום משמעות לעובדה שיתקיים דיון נוסף בסוגיה בקרוב, שכן לא ניתן לפטור את האב במזונות ילדיו גם לא לפרק זמן הקצר הזה.

לאור האמור הורה השופט שרעבי להחזיר את הדיון לבית המשפט לענייני משפחה, על מנת שיפסוק מזונות זמניים בהקדם בהתאם לחומר שבידיו.

האב יישא בתשלום הוצאות האם בסך 3,000 שקל.

  • ב"כ הצדדים לא צוינו בפסק הדין

לעורכי דין משפחה • לפסק הדין לחצו כאן.

הכותב: עורך דין נתנאל ירימי עוסק בדיני משפחה.

אתר המשפט הישראלי "פסקדין".

* הכותב לא ייצג בתיק

** המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר