מתקפה חריפה

גפני נגד הארכת כהונת נגיד בנק ישראל: "בגללו החלשים נפגעו"

ברקע כוונת ראש הממשלה ושר האוצר להאריך את כהונת נגיד בנק ישראל, יו"ר ועדת הכספים חה"כ משה גפני אמר היום: "הוא לא נגיד טוב, הממשלה מקבלת החלטה רעה. אעשה מה שצריך בעניין הזה" (חדשות)

דניאל הרץ | כיכר השבת |
הכתבה פורסמה ב-י"ד בכסלו תשפ"ד | 27.11.23
מחלוקת חריפה. יו"ר ועדת הכספים גפני, ונגיד בנק ישראל ירון (צילום: Photo by Yonatan Sindel/Flash90)

על רקע הימשכות המלחמה מתכוונים ראש הממשלה ושר האוצר להאריך את המשך כהונתו של נגיד בנק ישראל פרופסור אמיר ירון, לכהונה של קדנציה נוספת.

היום (שני) בתחילת דיוני ועדת הכספים, פתח יו"ר הועדה חה"כ משה גפני מדגל התורה בדברי ביקורת על החלטת הממשלה להאריך את כהונת הנגיד וכינה אותה 'החלטה רעה' .

בדבריו אמר: "אני מבין שהממשלה מתכוונת למנות אותו לקנדציה נוספת, הקדנציה שלו מאופיינת בזו שפוגעים בחלשים, שהריבית עולה כל הזמן, העול על הציבור נורא ואיום".

גפני הוסיף ותקף: "הוא לא נגיד טוב, הוא נגיד רע, הממשלה מקבלת החלטה רעה. הבנקים מרוויחים הון תועפות ואין עיני צרה בהם, אבל מה זה הכסף הזה, מאיפה הכסף הזה של הבנקים? מהזוגות הצעירים, מרווחים הון על חשבון הזוגות הצעירים שלוקחים משכנתאות, ואעשה מה שצריך בעניין הזה".

מבנק ישראל נמסר בתגובה כי ״יציבות מחירים היא תנאי לפעילות תקינה של המשק כולו. העלאות הריבית מנעו מהכלכלה הישראלית גלישה לאינפלציה גואה שפוגעת בראש ובראשונה בשכבות החלשות. בלעדיהן, האינפלציה היתה מכה שורשים עמוקים, ומשפחות רבות, לצד עסקים רבים, היו נפגעים עוד יותר ולאורך זמן.

"ראוי היה שיו"ר ועדת הכספים יראה את טובת המשק כולו, יהיה בקיא ביסודות הכלכלה וגם במה שקורה מחוץ לישראל - אז היה מגלה שפעולות הבנק המרכזי בישראל והנגיד, בהתמודדות עם האינפלציה, הקורונה והמלחמה, זוכות לתשבחות מצד כל גורמי המקצוע הבינלאומיים.

"וגם, חשוב לא פחות שהדיאלוג בין הכנסת והממשלה לבין מוסדות ציבוריים כמו בנק ישראל, יהיה מקצועי ומכבד, ולא יתאפיין בשיח רעיל ומפלג, שאינו הולם, ודאי בעת הזו".

(צילום: ערוץ כנסת)

בסוף החודש הבא תסתיים באופן רשמי הכהונה של הנגיד ירון. בשבוע שעבר הודיעו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר בצלאל סמוטריץ' כי בכוונתם להאריך את כהונתו לקדנציה נוספת.

בתוך כך, אחרי שבחודשים האחרונים הותיר את שיעור הריבית ללא שינוי, נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, יפרסם היום (שני) את החלטתו בנוגע לשיעור הריבית. כעת עומד שיעור הריבית על 4.75% ללא שינוי מאז הקיץ.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר