פרשת תזריע - איך זה להיות לבד?

מהי משמעותה של הבדידות? מי שדיבר לשון הרע, יצא מחוץ למחנה, ואז הוא מבין כמה חסרה החברה לאדם. לא אשתו ולא חבר. ח´ יקר על משמעותה של הפרשה * "אנחנו נדרשים לשינויים אמיתיים. להקטין את עצמנו במקומות בהם טיפחנו גאווה ושחצנות. לגדול במקומות בהם גילינו ´ראש קטן´. ובעיקר לצמוח כל הזמן"

ח' יקר | כיכר השבת |
אילוסטרציה (צילום: shutterstock)

הצדיק רבי שמשון משפיטובקה (תלמיד של השרף ממוגלינצא), עלה ביחד עם קבוצת חסידים לארץ ישראל. כדי לחונן את עפרה.

אמנם התכוון, לשוב אחר כך לביתו. כי עדין לא יכול היה להתיישב בה בדרך קבע.

תקופת הזמן ששהה בארץ עם חסידיו הייתה מרוממת להפליא. הם נסעו לקברי צדיקים. טבלו בבארה של מרים אשר בכינרת. ביקרו אצל גדולי תלמידי החכמים שבארץ ישראל.

והנה, חלף הזמן. רבי שמשון צריך לחזור באוניה לפולין.

הם עשו דרכם לעיר הנמל, ופתאום הודיע הרבי כי הוא אינו שב עימהם לפולין.

למה? הרבי לא גילה את סודו.

עבר זמן, הגיעה קבוצה נוספת של חסידים – אשר אף הם באו לעלות ולהתפלל בארץ הקודש. אחרי חודש התכוונו כולם לשוב עם רבי שמשון לפולין. אבל לא! אף עכשיו הודיע כי הוא משתהה ולא שב עמם. רק לאחר תקופה ארוכה שב לביתו.

רק מילים טובות

שאלוהו החסידים, אלו אשר מעלתם עצומה: למה התעכב?

סיפר להם הצדיק: כאשר הייתי בארץ ישראל נזדמן לי פעם אחת לעבור ליד מראה, וראיתי שפני כחושים יותר מאשר בחו"ל. והיה לי חשש שמראה פני יוציא דיבת הארץ רעה. חלילה. ישבתי בארץ עוד חודשיים. התחזקתי עד שישביחו פני וגם הם יספרו את טוב הארץ.

מרבי שמשון אפשר ללמוד עד כמה לשון טובה היא הכרח! להיזהר שלא לדבר בגנות ארץ ובוודאי שלא בגנותו של אדם.

מקור בכיר גילה?

רק לנו יש מצווה כזו של איסור לדבר דברים רעים האחד על השני. התורה הקדושה מזהירה, שמי שידבר דברים רעים יהיה לו את נגע הצרעת.

האחדות היא אצלנו חובה שהיא זכות. ומי שמדבר על חברו, בדרך כלל מעוניין שהדברים יישארו בסוד. "מקור בכיר גילה" – אף אחד לא מוכן לחשוף את עצמו. למה? כי הוא לא רוצה להסתבך... ומה עושה בורא עולם? מביא צרעת על אותו אחד, והוא כבר לא יכול להסתיר את הדיבורים הרעים שלו. כי זה מתפרסם. מי מפרסם את קלונו? הוא בעצמו.

איך זה להיות לבד?

ככה היה עם ישראל תמיד כל כך נקי ממילים רעות. כל מי שדיבר לשון הרע, יצא מחוץ למחנה שבוע ימים. בדד יישב – מצווה התורה. לא אשתו ולא חבר. ואז הוא מבין כמה חסרה החברה לאדם. כמה חמור להפריד בין אנשים ובין לבבות. ולמה להסית מישהו כנגד משהו? ואם ראית דבר רע? תשכח מזה. תצטער שראית. ו- תסגור את הפה!! וכשאותו מצורע מתחרט - מתייבשת הצרעת שלו. והוא הולך אל הכהן שיטהר אותו.

בלי האזנות סתר

ומי שרואה את השכן ש´חטף´ צרעת, לא מעיז לספר את זה לאף אחד. למה? כדי שגם הוא לא ייפגע בצרעת.

הרגישו נוכחות של אלקים כל רגע. דיברת לשון הרע? חטפת!! בלי האזנות סתר ובלי חברות חקירה – יש מי ששומע כל מה שאתה אומר. לשכת המצורעים שבבית המקדש חושפת איזה חיים יפים של השגחה פרטית יש לעם היהודי. שומעים כל מה שמדברים. ואצלנו דורשים את הכבוד של כל אחד. לא לזלזל ולא לרכל על שום אחד מישראל!!!

בשבת זו קוראים את פרשת החודש. בו מצטווים ישראל לחדש את הלבנה ולמנות את התאריכים היהודים לפי הירח. אור הירח – אינו סטטי. אחרי שהוא הקטין את עצמו, הוא גם גדל. גם אנחנו כך. נדרשים לשינויים אמיתיים. להקטין את עצמנו במקומות בהם טיפחנו גאווה ושחצנות. לגדול במקומות בהם גילינו ´ראש קטן´. ובעיקר לצמוח כל הזמן. פרשת החודש – שלקראת פסח היא הציווי של התורה להתחדש.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר