כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
פרשת השבוע

פרשת מטות מסעי: מילה זו מילה

סלוגן זה למעשה מהותה של פרשת הנדרים: ”ככל היוצא מפיו יעשה". הרב מנחם ישראלי בטורו השבועי על פרשת השבוע "מטות מסעי" (פרשת השבוע)

הרב מנחם ישראלי | כיכר השבת |
(צילום: שאטרסטוק)

מילה זו מילה

סלוגן זה למעשה מהותה של פרשת הנדרים: ”ככל היוצא מפיו יעשה".

אמרת מילה, תעמוד בה.

השבת נכריז כולנו בבית הכנסת "חזק חזק ונתחזק", מסיימים את ספר במדבר "חומש הפקודים".

אמרת "חזק", עמוד במילתך: "תתחזק".

מיד לאחר קריאת התורה נעמוד ונברך את החודש הבא עלינו ועל כל עם ישראל לטובה ולברכה . . לישועה ולנחמה - מנחם אב - ונאמר אמן.

וזה הזמן להתחזק במילים טובות ובדברי נחמה.

בפרשתנו - מסעי - מסופר על מיתת אהרן באחד לחודש החמישי, א' מנחם אב (האיש היחיד שהתורה גילתה במדוייק את יום פטירתו). המאפיין העיקרי של אהרן "רודף שלום" זה האיש שרתם את כח הדיבור שלו כדי להרבות שלום בעולם, לחבר בין איש לרעהו ובין אשה לבעלה.

המדרש מציין שאחר מיטתו של אהרן צעדו 80,000 ילדים שהיו קרואים "אהרן" על שמו. כל זוג שנעשה אצליהם שלום בית בזכות אהרן מצאו לנכון לקרוא את שם בנם הנולד "אהרן". 80 אלף (!!!) זוגות חיים בשלום בזכות ה"רודף שלום".

לא לחינם מציינת התורה את יום מותו של אהרן, זה בשביל שאנו נעלה על נס את היום המיוחד הזה שמזכיר לנו כ"כ הרבה על החורבן - "משנכנס אב ממעטין . . " - וביום הזה עלינו להזכיר ולהיזכר באיש החסד, "הכהן הגדול מאחיו" אוהב השלום ורודף השלום, הוא יורה דרכנו כיצד לבנות בתים בישראל, באהבת חינם.

דרכו של אהרן זוהי הדרך וזאת היא השיטה בה נבנה את הבית הלשייש והמשולש, בית המקדש. מהסיבה הפשוטה: אם בית המקדש (השני) נחרב בגלל שנאת חינם הוא (השלישי) ייבנה בזכות אהבת חינם.

נמצאים אנו בעידן הרשתות החברתיות, בהן "מילה זה לא מילה". האצבע קלה על המקלדת, זה בא בציוצו וזה בא בפייסבוקו, מפריחים סיסמאות נבובות לחלל הרשת ומייצרים סכסוכים ושנאות בין אחים.

זה הזמן לעצור ולעשות חושבים: האם אנחנו במסלול הגאולה? במסלולו של אהרן?

בפרשתנו - מטות - מסופר על "מלחמת מדין", וכה אמר ה' למשה: "צרור את המדינים כי צוררים הם לכם" (ובהמשך) "נקום נקמת בני ישראל מאת המדינים ואחר תאסף אל עמך".

זה קצת עצוב - לכאורה - שהקב"ה מדריך ומצוה את משה לעשות מצוה, ומספר שלאחריה הוא ימות. למה? באיזה קטע? מה הרעיון?

באחד המאמרים מבאר הרבי מליובאוויטש כך:

"מדין" זהו שם הקוד של "שנאת חינם" (מדין מלשון מדון ומריבה), "צרור את המדינים כי צוררים הם לכם" המדינים הללו מכניסים בתוככם צרות עין, קנאות ושנאות בין יהודים.

ועל כך מורה הקב"ה למשה: זוהי משימת חייך כשתבצע משימה זו תושלם המשימה ו"תאסף אל עמך".

בסיום אותו מאמר מגלה הרבי חידוש עצום:

הרמב"ם כותב על המשיח שהוא "לוחם מלחמות ה'". ומהן מלחמות ה'? מסביר הרבי: ללחום נגד אלו המסכסכים בין יהודים מייצרים שנאות ומאריכים את קץ הגלות.

אפשר אולי לומר שזו עוד סיבה לכך שהרבי הורה באופן נחרץ לחסידיו לא להתעסק בפוליטיקה, לא להקים מפלגה בשם חסידי חב"ד, שלא יהיה נציג חב"ד בכנסת.

כי כל מהותה של מפלגה הוא פילוג וקיטוב. והרבי כל מהותו ומשימתו היא אהבת חינם בדרכו של אהרן "אוהב את הבריות - ומקרבן לתורה".

ועל זה נאמר החרוז: "באהבת ישראל - נביא את הגואל".

לע"נ אבי מורי, ר' אליהו ב"ר אשר, ז"ל.

לתגובות והארות: misraeli770@gmail.com

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר