הכניסה לקבר יהושע בן נון

המתפללים נכנסו לשטח B והורחקו ל-60 יום

ביום שישי נעצרו 13 חסידי ברסלב מקהילת שובו בנים כאשר נכנסו לקברו של יהושע בן נון. לטענת המשטרה למרות שמותר לישראלים להיכנס לשם הם סיכנו את חייהם (משטרה)

דניאל הרץ | כיכר השבת |
(יעקב נחומי פלאש90)

בית משפט השלום בפתח תקווה נעתר ביום שישי האחרון לבקשת המשטרה והרחיק למשך 60 יום מיהודה ושומרון, קבוצה של 13 מתפללים חסידי ברסלב מקהילת "שובו בנים", שנכנסו ביום חמישי בלילה להתפלל בקבר יהושע בן נון שבכפר כיפל חארס שבשומרון. הקבוצה הותקפה בידי ערבים שיידו אבנים לעברם, וחיילים ושוטרים שהגיעו לכפר עצרו דווקא את המתפללים.

לטענת המתפללים הכפר נמצא בשטח B המותר בכניסת ישראלים, ומעמדו דומה לרבים מכפרי יהודה ושומרון ואף קטעי כביש ראשיים מכביש 60 ובהם כביש חווארה וכן הכביש מירושלים לנוקדים.

אולם למרות זאת טענה המשטרה, כי על אף שהכניסה לכפר מותרת, מדי פעם ישנן כניסות מאובטחות לכפר, ומכיוון שחברי הקבוצה לא תיאמו את הגעתם, הם חשודים בעבירות פליליות של "מטרד לציבור" והפרעה לעובד ציבור בכך שכניסתם לכפר גרמה לסיכון חייהם וחיי הכח הצבאי שנכנס לכפר. בנוסף, סיפרו נציגי המשטרה לבית המשפט על כניסה של מתפללים חסידי ברסלב לקבר יוסף בשכם בשבוע שעבר, שם מדובר בשטחי A, ולפיכך דרשו להרחיק את המתפללים מכל רחבי יהודה ושומרון.

עו"ד חי הבר שייצג את המתפללים מטעם ארגון חוננו טען כי אין כל עבירה בהגעתם לתפילה במקום הקדוש המותר לכניסת ישראלים, וכי על צה"ל לאבטח את המתפללים המגיעים ולא להיכנע לאלימות ערביי הכפר שהחליטו ליידות אבנים ולהתפרע.

לשאלת עו"ד הבר התברר כי איש מהפורעים הערבים לא נעצר. נציגת המשטרה טענה כי לא בוצעו מעצרים בקרב ערביי הכפר שיידו אבנים, כיוון שהכוחות לא רצו "לייצר פרובוקציה אלא להציל את חיי החשודים", כלשונה.

בנוסף ציין עו"ד הבר כי המתפללים, ובהם נערים בני פחות מ-14, עוכבו לחקירה בשעה 3:00 לפנות בוקר, והובאו לבית המשפט לאחר השעה 14:00 בצהריים. מרבית העצורים קטינים ובניגוד לחוק הנוער הוריהם לא הוזמנו לדיון. חלקם אף התלוננו על אלימות מצד השוטרים ואחד מהם סיפר כי שוטר איים עליו באקדח טייזר.

על אף שנציגי המשטרה עצמם הודו שאין עבירה חוקית בעצם הכניסה לכפר, השופטת סמדר קולנדר אברמוביץ' קיבלה את עמדת המשטרה והורתה על הרחקה גורפת של המתפללים מכל רחבי יהודה ושומרון למשך 60 יום.

עו"ד חי הבר מארגון חוננו שייצג את המתפללים מסר בתגובה:

"באופן הזוי וחסר תקדים המשטרה טוענת כי כניסה לשטחי B, המותרים לכניסת ישראלים, מהווה עבירה פלילית של מטרד לציבור, וזאת בשל העובדה שישנם מחבלים ערבים שמיידים אבנים ומסכנים את חיי אזרחי ישראל. לצערי במקום להגן על המתפללים, צה"ל והמשטרה החליטו לעצור אותם, ולא הופתעתי לשמוע בדיון מנציג המשטרה כי אף אחד מזורקי האבנים הערבים לא נעצר. מדובר במדרון חלקלק שכן מחר יכולים להחליט בצה"ל שבמקום לטפל בזורקי האבנים על הכבישים, יעצרו את התושבים היהודים הנוסעים בכבישים הראשיים שחלקם נמצאים בשטחי B. אנו נגיש ערר על ההחלטה שמרחיקה את המתפללים מכל רחבי יהודה ושומרון באופן שערורייתי. נותר רק לתמוה כיצד אנשי שמאל קיצוני שנכנסו לרמאללה והותקפו לא נעצרו ואילו מתפללים שנכנסו לשטחי B כן נעצרו".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר