גזירת הגיוס • ראיון מיוחד

השר אריאל מודה: ממשלת לפיד בנט לא טובה לחרדים

שר הבינוי והשיכון אורי אריאל, מתייחס בראיון מיוחד ל'כיכר השבת' לחוק השוויון בנטל שעבר בממשלה: "יש לי תרעומת על החוק כפי שהוא נוסח" • מודה: "הממשלה הזאת לא טובה לחרדים, אני הייתי עושה את זה אחרת" • וגם: מתחייב לפעול בהקדם למען מתווה לגיוס ערבים לצה"ל ולשירות האזרחי • צפו (חדשות)

ישי כהן | כיכר השבת |
(צילומים: שלומי כהן, לע"מ)

בישיבת הממשלה אושר אתמול (יום א') חוק השוויון בנטל, חוק שצפוי להביא להרס עולם התורה ברוחניות ובגשמיות. החוק עבר ברוב של 14 שרים כאשר שר הבינוי והשיכון אורי אריאל נמנע מההצבעה.

בראיון ל'כיכר השבת', הוא מספר מדוע החליט להימנע: "יש לי תרעומת על החוק" אומר אריאל, ומודה כי הממשלה הנוכחית לא טובה עבור המגזר החרדי.

"ההימנעות באה לומר שיש לי תרעומת על החוק כפי שהוא נוסח, בניגוד להסכמות שהיו מראש במתווה המשותף בהסכם הקואליציוני, בעיקר בנושא של הענישה הפלילית" אומר ח"כ אריאל, "אני דרשתי ענישה מנהלית ככל שצריך, ענישה פלילית מרחיקה את אפשרות הגיוס וההבנה בין הקהילות והציבורים, ובכדי להביע את התרעומת - נמענתי".

באשר לסנקציות הפליליות הנמצאות בחוק שאושר בממשלה, אומר אריאל: "אני מקווה ומתפלל ופועל יחד עם חבריי בכדי לשנות את זה, גם אם תהיינה סנקציות פליליות זה יהיה רק לאחר הסנקציות המנהליות, וזה דבר עקרוני וחשוב גם באופן אידאולוגי".

"אם לא היינו בממשלה, היה גיוס בנות"

על הכעס בציבור החרדי המופנה כלפי מפלגת 'הבית היהודי' ששותפה ל'ממשלת השמד' ממנה הוחרמו החרדים, אומר אריאל: "אנחנו בממשלה הזו בגלל שהמפלגות החרדיות לא הסכימו לסיכום שנהיה בלוק אחד, ונתניהו לא רצה את הבית היהודי בממשלה, ההסכמה עם יש עתיד היא זו שהביאה אותנו למציאות שאנחנו בממשלה ויכולים להשפיע".

השר אריאל מנסה להסביר שאילולי הברית עם 'יש עתיד', הגזירות על עולם התורה היו יותר קשים: "אם לא היינו בממשלה, היה גיוס כל הבנות מגיל 18 ללא הבדל, היה גיוס כל התלמידים להוציא מתמידים בגיל 18, לא היו מתמידים אלא 400 ואנחנו הבאנו את זה ל-1800 כל שנה, והייתה מציאות שהיו מכבידים את העול בגיל הפטור, כך שאנחנו הבאנו את המציאות למקום יותר טוב. אם מספיק טוב? עדיין לא".

"הממשלה הזאת לא טובה לחרדים"

אז הממשלה הזו טובה לחרדים? נשאל השר אריאל ומשיב: "הממשלה הזאת לא טובה לחרדים, אני הייתי עושה את זה אחרת, אבל זו הממשלה שישנה, ועם הממשלה הזו צריך לעבוד".

השר אורי אריאל בראיון ל'כיכר השבת' (צילום: שלומי כהן)

באשר לשאלה מדוע חוק הגיוס מופנה דווקא כלפי הציבור החרדי, בלא לכלול את המגזר הערבי, אומר אריאל: "אני הבאתי הצעה בפני הממשלה, ההצעה התקבלה בתמיכת ראש הממשלה, שעד סוף השנה יהיה מתווה לגיוס הערבים במסגרות הישראליות הכלליות, אני יעמוד על זה שזה יהיה עד סוף השנה".

אורי אריאל התייחס לשאלה האם הוא רואה מצב בו בחורי ישיבה יתגייסו לצה"ל, ואמר: "אנחנו קודם כל מדברים על אלה שלא לומדים בישיבות, והם לא מתגייסים היום כי לצערי הרב הם מוצאים מקלט בכל מיני סידורים, על זה כולם מסכימים שהם צריכים להתגייס ואני חושב שהם יתגייסו, וזה יעמוד למבחן, זה יעמוד למבחן, וזה בתנאי שהממשלה תעמיד את כל התנאים, גם כספיים וגם חברתיים וגם כאלה שהמסלול בצבא לא פוגע ברגשות החרדים, בנים לחוד ונשים לחוד".

בסיום הראיון פונה השר אריאל לציבור החרדי ואומר: "אני רוצה לומר לכם שאני אוהב אותכם ומכבד אותכם, ואמשיך ללכת אתכם יד ביד".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר