סיום הש"ס: אם דליה איציק תבחר צריך לפרק את תנועת ש"ס

"אם באמת דליה איציק תבחר לנשיאות בקולותיהם של חברי תנועת ש"ס, אז יהיה צורך לפרק את מפלגת חדלי האישים הזו, שבראשה עומד אחד שלא איכפת לו מהספרדים" (דעה)

הרב אליהו קאופמן | כיכר השבת |
דליה איציק (צילום ארכיון: פלאש 90)

אם באמת גב' דליה איציק תיבחר לנשיאת המדינה בקולותיהם של לפחות חלק מאנשי ש"ס – אם לא כולם, יהיה זה צורך יהודי ודתי ממדרגה ראשונה לפרק את המפלגה הזו ובמקומה להעמיד מפלגה חרדית – ספרדית אמיתית שרק גדולי תורה יקבעו בה את הדרך ולא עוד חבורת חדלי אישים שבראשם עומד אחד שכל עניין התורה והספרדים הוא עבורו בסך הכל סולם של מוביליות ותו' לא.

אינני כותב זאת רק משום שגב' איציק היא אישה וההשקפה התורתית אוסרת לבחור בה רק משום נשיותה. הביקורת שלי איננה רק על כך. עניין בחירת אישה ע"י פוליטיקאים חרדים והסכמה שבשתיקה לכך ע"י רבניהם כבר נוקב הרבה , הרבה קודם לכן. במגדל העמק כבר הצביעו אנשי ש"ס – בהוראת הרב יוסף דוד גרוסמן מאגו"י, לגב' סוזן עמור המנוחה. בנתניה כבר מצביעים – מזה מספר קדנציות, חסידי צאנז לגב' מרים פייברג, וישנן עוד דוגמאות למהלך הזה. אבל איציק היא התחתית שבחבית – ובלי קשר לנשיותה.

היו לא מעט פוליטיקאיות שהציגו ערכים וכשרון למרות שהעמדות שלהן היו אפילו מנוגדות להשקפה החרדית בפרט, אך אפילו גם ליהדות. מגאולה כהן ועבור בשולמית אלוני ועד תמר גוז'נסקי וזהבה גלאון. אבל גב' איציק לא הביאה עימה דבר אלא רק היפוכו של כבוד. זו תככנית עם שפה נלוזה וילדותית , כזו שעקרונות ואמת לא תמיד נפגשים עימה. כזו שלחמה ולוחמת לגיוס החרדים בזמן שהיא עצמה השתמטה משרות צבאי ואפילו משרות לאומי, על המשבצת ה"דתית" בזמן שמעולם לא היתה כזו. מחוץ לתפקידי תככנות פוליטיים או סתם שררה וכבוד ועבור באיזו כופתאה מיניסטריאלית, הרי שמעולם לא תרמה לממלכתיות מעבר לממוצע של פוליטיקאי זוטר. כשפוגשים אותה ומנסים לצרף אליה את המושג "דת" או אפילו "מוסר מובחר" הרי שפרץ של צחוק מתגלגל לשמע הרעיון. אז מה – לכל הרוחות, מצאו בה אותם האוהדים שלה מ"ש"ס החרדית"?

במחשבה שנייה אולי באמת איציק וש"ס הם בעבועה של זה וזו ומשלימים זה את זו. גם לאיציק וגם לש"ס אין בעיה להיות יום אחד הסמן הימני בפוליטיקה המדינית ויום אח"כ להתהדר בנוצות של שלום, ואפילו לעקוף את השמאל. לשני ה"מחותנים" הללו – ש"ס ואיציק, היסטוריה ארוכה יחסית של החלפת עקרונות בכופתאות. לאיציק מה"שמאל" לא היתה בעיה לחבור לימין הרויזיוניסטי שהיה רוב רובה של "קדימה". ואילו לש"ס ה"ימנית" וה"חרדית" לא היתה שום בעיה לחבור למר"צ מהשמאל והאנטי דתית, ועוד בימייה של שלומית אלוני ולמנות לה "סגן שר חרדי". וכל זאת לא הפריע להצטרף ל"חטיבה הרויזיוניסטית" בהסתדרות הציונית, בלי להניד עפעף...

לשתיים הללו – ש"ס ואיציק, יש תדמית של תככים ואי אמינות ההופכת אותם לשנואים בציבור הכללי. אז באמת מדוע שהשתיים לא יכרתו ביניהן ברית של אופורטוניזם קונפורמיסטי, ושבית הנשיא/ה יהיה ביתם ומבצרם?!

את המהלך של איציק וש"ס החל ח"כ ניסים זאב – נץ טורף שלא פעם ידע גם לחבור לשמאל כשהיה צריך לעשות זאת בעיריית י"ם ובמיוחד במועצת פועלי י"ם עם מר"צ. חבירתו של זאב לאיציק איננה כל כך נוראה בהתחשב בעובדה שלא מכבר מצא את מקומו במפת הכנסים הניאו נאציים באירופה לצד המפלגה הניאו נאצית של אוסטריה (ממשיכי דרכו של היידר הניאו נאצי ימ"ש) שמודרת בארצה אך לזאב זה לא מפריע להיות מוזמן הכבוד שלה. למהלך הזה הצטרף עוד נץ מאוכזב כאלי ישי , שגם הוא יודע להציג את עצמו כנץ תמידי אבל כשמגיעות הבחירות הוא רץ לכפרים הערביים ומבטיח להם ערים וגבעות , כאילו תמיד היה יונה צחורה.

ש"ס בכלל היתה צריכה להיות קבוצת כדורגל ואז לא רק ה"דאבל" היה מובטח לה אלא גם הגביע הביניבשתי. יש לה קיצוני ימני מוכשר כניסים זאב שנלחם נגד האסלאם עם הקיצוניים שבניאו נאצים האירופאים, יש לה קשר שמאלי קיצוני שמלהטט כבר מספר עשורים בכל מה שזז , כאריה דרעי, יש לה גם מגן ימני קשוח כאלי ישי , ויש לה מנגד גם מגן שמאלי שעולה להתקפה כיצחק ועקנין שהספיק לחליף כיפות ורכש ניסיון בועידת ג'נבה. פעם אחת הם כובשים את רמאללה בכנס תמיכה בשלום ומקיימים כנס נשים משותף עם נשים פלשתינאיות ובפעם אחרת הם לוחמים נגד הערבים בכל עיר שיש להם רב ראשי ורבני שכונות , בביטויים הגסים ביותר ואח"כ כובשים את קבר יוסף הצדיק מהערבים בחברת שחקני התגבור מהימין הקיצוני של תומכי כהנא.

ומנגד, הרי שאם תתאמץ מעט גב' איציק הרי שהיא בהחלט יכולה להגיע להסכמה גם עם המנהיג המרוט של ש"ס – אריה דרעי, שבהחלט יכול להעביר אליה את תמיכתו מריבלין, שהרי יום אחד הוא יונה שמארגן כנסי הידברות עם הערבים על בסיס "הסכם אוסלו" ויום אחד אח"כ בדיוק הוא מצהיר נאמנות למתנחלים על בסיס "אף שעל" ואפילו מבין לליבם של "נוער הגבעות". והרי הוא עצמו כבר אמר כי "ש"ס יעשו את מה שאני יגיד להם". על ימין יאמרו שמאל ועל שמאל יאמרו ימין – בדיוק כמו היונצת דליה איציק.

אבל אם באמת ש"ס היתה נאמנה לדרכה הדתית והחברתית ומנהלת פוליטיקה ערכית של ממש, אזי, אולי היא באמת היתה יכולה לשנות את התמונה בדרך עקבית והיו דברים מעולם. את הכינוס שלה – לבחירת נשיא, הש"סניקים היו צריכים לערוך מזמן, ואח"כ לנסוע לבית שאן – שם היה להם סיכוי לדחוף ולסייע למי שבאמת יכול להיות בשר מבשרם: אדם חם , חברתי ושומר שבת שכל בניו חובשי כיפות ואשר הוא דוגמא וסמל ליהודי בן עדות המזרח שהגיע למה שהגיע בזכות עצמו וכנגד כל הסיכויים. החיבור הזה היה יכול להיות טבעי ולא מצחיק , ובמיוחד אם ש"ס היתה מביאה עימה נדוניה של עוד שבעה ח"כים מ"יהדות התורה" למועמד היחיד שהיה יכול להיחשב מועמד שומר שבת שמקובל על כולם. עם גוש ברזל של 18 ח"כים הרי שמהליכוד – ובמיוחד מ"ישראל בתינו", היו מצטרפים לכוח הזה ומי יודע כמה תומכים היו מצטרפים ממפלגות המרכז, השמאל ומהמפלגות הערביות. אבל ש"ס לא תיתן לספרדי בכיר ואמיתי להוביל אותה גם כשהאינטרסים הערכיים נפגשים, בש"ס מחפשים להתחבר לגמדים כדי שרק הם יבלטו כביכול כנושאי ה"דגל החברתי והעדתי" , וכמה שפחות הדגל הדתי.

אבל גם בלי דוד לוי יכולים היו בש"ס לתמרן עקרונית מועמד אחר שהרבה יותר קרוב להשקפות שהם מצהירים נאמנות עליהם. בסך הכל כולם יודעים שיהיה סיבוב שני ולכן בסיבוב הראשון יכולים היו לנסות לחזק איש ישר יותר, חברתי יותר ומעל לכל נעים הליכות ובעל ניסיון ממלכתי אדיר , מעל ומעבר לדליה איציק. בהתחשב כי כל המועמדים הם בעד גיוס החרדים (ובעמדה זו נקטה הגב' איציק בהיותה בפרלמנט הישראלי...) ובידיעה שגיוס החרדים או ה"גיור הצבאי" אינם באמת הדאגה של ש"ס , הרי שאפשר היה להצטרף ולסייע למאיר שטרית למרות שהוא נימנה על ח"כי התנועה של ציפי ליבני. והרי גם גב' איציק השתרכה שתי קדנציות אחרי גב' ליבני ולחמה עימה נגד הציבור החרדי בהרימה את נס המלחמה נגד "הדרת הנשים".

כדי להבין באמת את החישובים של ש"ס לבחירת הנשיא/ה הרי שצריך להכיר את עולם המסחר ולהיות בקיא במטמתיקה מודרנית ופוליטית. מי יודע מה הבטיחה השועלה איציק לאותם הזרזירים מש"ס . אבל בפרשה זו – פרשת בחירת הנשיא, התגלה סופית כי "מועצת חכמי התורה" איננה אלא פיקציה עלובה שאפילו דרעי לא יכול יותר לממשה.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר