אובמה: "ישראל מאבדת את האמינות, השיחות עם נתניהו קשות"

נשיא ארצות הברית ברק אובמה, התייחס אמש בראיון ל"עובדה" לקרע ביחסים עם ישראל, ואמר כי רק הסכם טוב יכול לעצור את תכנית הגרעין האיראנית וכי נתניהו מונע מפחד (מדיני)

צביקה גרוניך | כיכר השבת |

הקרע בין נשיא ארצות הברית ברק אובמה לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו נמשך. בראיון לאילנה דיין אמש (שלישי), בתוכנית עובדה בערוץ 2, מתח הנשיא ביקורת נוקבת נגד התנהלות נתניהו בנושא הגרעין האיראני.

הנשיא התייחס למשבר העמוק בינו לנתניהו, סביב נאום ראש הממשלה בקומגרס האמריקני. "אם הייתי מגיע לכנסת בלי לתאם עם נתניהו, או מנהל מו"מ עם הרצוג, היתה תחושה שהכללים הופרו".

באשר לשיחות ולפגישות עם נתניהו גילה אובמה כי הן קשות והגדיר אותן כדו קרב. "כשאני נמצא עם נתניהו יש לנו שיחות טובות. הן קשות, אבל אני נהנה מהדו קרב מולו".

"היחסים בין ארה"ב לישראל עמוקים יותר מכל מנהיג בודד או ממשל מסוים, וזה לא ישתנה. אני פחות מודאג מאי הסכמה כזו או אחרת שיש לי עם ראש הממשלה נתניהו אלא יותר מפוליטיקה ישראלית שמונעת אך ורק על ידי פחד. אתם עלולים לאבד דברים שאינם קשורים רק ברקטות", הוסיף.

באשר להסכם עצמו המתגבש עם איראן אמר אובמה: "לפני שנבחרתי לנשיאות, אירן התקדמה מכמה מאות צנטריפוגות לאלפים. ידוע לנו שזמן הפריצה לפצצה שאירן יכולה להגיע אליו, הוא עניין של כמה חודשים כיום במקום כמה שנים. הפעלנו סנקציות מהסוג היעיל ביותר על אירן שגרמו להם לאבד עשור של צמיחה כלכלית". אובמה התייחס לספקנים ואמר כי הוכח לבסוף מעבר לכל ספק כי האירנים "קיימו את כל תנאי העסקה".

"אני חושב שאני יכול להוכיח, לא על בסיס תקווה בלבד אלא על בסיס עובדות וראיות, שהדרך הטובה ביותר למנוע מאירן נשק גרעיני היא הסכם נוקשה ובר אכיפה. פתרון צבאי לא יסדיר זאת, אפילו אם ארצות הברית תשתתף. הוא רק יאט זמנית את תכנית הגרעין", הוסיף.

הנשיא התייחס גם לסכסוך הפלסטיני-ישראלי ואמר כי "לא מציאותי לחשוב שניתן יהיה לקיים את התנאים של ישראל מתישהו בעתיד הקרוב. לכן הסכנה כאן היא שישראל ככלל מאבדת אמינות. כבר כיום הקהילה הבין לאומית לא מאמינה שישראל רצינית בכוונתה להשיג פתרון שתי מדינות. ההצהרה של ראש הממשלה הגבירה את הסברה שאין שם מחוייבות של ממש". אובמה טען כי במצב הקיים "מדברים על שלום כמושג מופשט - תמיד זה 'מחר' או 'אחר כך".

"אני חושב שנתניהו מטיל ספק ביכולת של הפלסטינים והישראלים לשתף פעולה בשם השלום. אני חושב שנתניהו הוא גם פוליטיקאי שדואג לשמר את הקואליציה שלו ולשמור על הכסא שלו. יש פחדים שמניעים את תגובת הממשלה, ואני מבין את זה, אבל הטענה שלי כלפי נתניהו היא שמה שנדמה נבון וזהיר בטווח הקצר, עשוי להתגלות כלא נבון בטווח הארוך", טען אובמה.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר