סערת הגזענות הסרוגה

גלנט ליועמ"ש: לפסול את חברת הבנייה "באמונה" מהמכרז

שר הבינוי והשיכון יואב גלנט פנה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה שיפסול את חברת "באמונה" ממכרזים ממשלתיים, בעקבות הסרטון הגזעני שפרסמו, "השתמשה במוטיב גזעני והדרת מזרחיים" (ארץ)

(צילום: מתוך הסרטון)

סערת הגזענות הסרוגה: שר הבינוי והשיכון יואב גלנט, מצטרף לגינוי לפרסומת הגזענית של חברת הבנייה הדתית לאומית "באמונה", ופנה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לאפשר את פסילת החברה מהשתתפות במכרזים ממשלתיים.

במכתב ששיגר אמש כתב השר: "שימוש בפרסומים סרי טעם, בעלי אופי גזעני, הוא דבר מגונה תמיד, ואולם אני סבור כי הוא מגונה במיוחד שעה שמדובר על זוכה במכרז שעניינו קרקע מדינה. על המדינה לאפשר מתן זכות בנייה בקרקעותיה, שהינן משאב יקר ומוגבל, אך ורק לגורמים המחויבים לשמירה קפדנית על זכויות היסוד להן מחויבת המדינה".

לדבריו, החברה נוקטת "בשיטות שיווק המאופיינות באפליה בוטה, וכוללות פרסומים הפוגעים ברגשות קהלים רחבים בציבור הישראלי. הקבוצה השתמשה במוטיבים גזעניים ועודדה הדרה של בני עדות המזרח. דומה כי מטרתה של קבוצה זו היא להביא להדרה מכוונת של קבוצות אוכלוסייה רחבות, באופן שירחיק אותן מרכישת דירה במקום".

"אני סבור כי על המדינה לאפשר מתן זכות בנייה בקרקעותיה, שהינן משאב יקר ומוגבל, אך ורק לגורמים המחויבים לשמירה קפדנית על הנורמות הציבוריות המקובלות, ובמיוחד על זכויות היסוד להן מחויבת המדינה. אין מקום לספק כי הראשונה במעלה בהקשר זה היא הזכות לשוויון, וההימנעות מאפליה".

גלט מבקש מהיועמ"ש: "אודה לך אם תואיל לפעול בדחיפות ולבחון את הדרכים החוקיות לפסילת זכייתן של קבוצות הנוקטות באמצעים אלה במכרזים על קרקעות המדינה, זאת הן במקרה הספציפי שהובא בפני והן כמדיניות רוחבית-עקרונית בכלל מכרזי הקרקע של המדינה, מכאן ואילך.

"אציין כי אני רואה חשיבות עליונה לפעולה מהירה בעניין זה, באופן שיבהיר את נחישות המערכת הממשלתית בעניין, ואת מחויבותה לנקוט בכל האמצעים הנדרשים על מנת למנוע תופעות מעין אלה".

בסרטון נראית משפחה דתית "לבנה", מדליקה נרות חנוכה, כשלפתע אחד השכנים דופק בדלת ומבקש מוצר במבטא מזרחי בולט, כשהוא לא מבין מה הם נרות החנוכיה וחושב שמדובר ב"מנגל". השכן קורא לשכן נוסף בשם "אברג'יל", הם נכנסים לדירה ומכינים מרשמלו מעל נרות החנוכיה.

כל זאת כשהאב המשפחה ובני המשפחה נראים מזועזעים ובתדהמה מהשכנים הלא קרואים שפרצו לדירתם.

בחלק הזה נשמע הקריין אומר: "רוצים שכנים כלבבכם? לסרוגים יש בית חדש. הצטרפו עוד היום לקהילת הציונות הדתית 'כרמי גת'. באמונה בונים לכם קהילה".

הקריין בסרטון הוא לא אחר מבעלי החברה, ישראל זעירא, המשמש גם כחבר מפלגת תקומה בראשות השר אורי אריאל, ומראשי ארגון "בראש יהודי" להחזרה בתשובה.

מחברת "באמונה" נמסר בתגובה: "החברה מבקשת להתנצל עמוקות על הסרטון הפוגעני שהועלה הבוקר לרשת. חברת באמונה משרתת מאז ומתמיד את כלל הציבור והמסר הפוגעני שעבר בסרטון אינו דרכנו ונוגד את ערכינו. בהנחיית הנהלת החברה הוסר הסרטון מיידית והחל הליך חשבון נפש ובירור במטרה לבחון כיצד אושר הסרטון. נמשיך להקים שכונות לציבור הדתי בכרמי גת ובמקומות נוספים לכלל הציבור כולו".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר