בראיון ראשון

קושנר: נפרסם את תוכנית השלום גם בלי אבו מאזן

חתנו של הנשיא טראמפ, ג'ראד קושנר, אמר בראיון בערבית כי גם אם אבו מאזן ימשיך לסרב ולשתף פעולה עם האמריקנים הם יציגו את תכנית השלום שלהם לאזור (פוליטי מדיני)

דניאל הרץ | כיכר השבת |
בפגישה בשבוע שעבר (צילום: מתי שטרן, השגרירות האמריקאית בישראל)

חתנו ויועצו הבכיר של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, ג'ראד קושנר, אמר בראיון שפורסם הבוקר (ראשון) כי הוא "מוכן לעבוד יחד עם הנשיא הפלסטיני, אם הוא רוצה". עם זאת, הוא תקף את אבו מאזן: "הוא אומר שהוא מחויב לשלום - ואין לי שום סיבה להאמין לו. אני מטיל בספק את הרצון או את היכולת שלו להשיג הסכם. המסרים שלו לא השתנו ב-25 השנים האחרונות, ובמהלך התקופה הזו לא הושג שלום".

קושנר, שנועד בסוף השבוע האחרון עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בירושלים יחד עם השליח המיוחד האמריקני למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט, בילה את השבוע האחרון בביקור מדיני במזרח התיכון. השליחים נועדו עם נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי, עם עבדאללה מלך ירדן, יורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד בן סלמאן, ועם מנהיגים נוספים באזור.

על פי הדיווח ב-ynet, הראיון, שמתפרסם הבוקר בערבית בעיתון הפלסטיני "אל קודס", מתמקד בתוכנית השלום עליה עמלים השניים - התוכנית שטראמפ כינה "עסקת המאה". קושנר, שהופקד על הובלת המאמצים, אמר כי הוא "לא מעוניין לדבר על פרטי התוכנית עליה אנחנו עובדים" - אך מסר כי היא תהיה מוכנה "בקרוב".

"אם הנשיא עבאס מוכן לשוב לשולחן המשא ומתן, אז אנחנו מוכנים לקחת חלק בשיח", אמר היועץ האמריקני. "אבל אם זה לא המקרה - נפרסם את התוכנית לציבור. אני מאמין שכדי להגיע להסכם - שני הצדדים צפויים להשיג יותר ממה שהם ייתנו, ושני הצדדים ירגישו בטוחים שהחיים של העמים שלהם יהיו טובים יותר בעוד כמה עשורים מהיום, בזכות הוויתורים שהם יציעו". הוא הודה כי לא ניהל קשר ישיר עם אבו מאזן, אך כי מתווכים העבירו ליו"ר הרשות מסרים.

כשעומת עם העובדה שיועץ בכיר של אבו מאזן אמר כי התוכנית "היא בזבוז זמן ונידונה לכישלון", קושנר אמר כי הוא מאמין שההנהגה הפלסטינית התבטאה כך "משום שהיא מפחדת שאנחנו נפרסם את התוכנית והעם הפלסטיני הולך לאהוב אותה".

היועץ האמריקני נשאל מה מנהיגי מדינות האזור שבהן ביקר אמרו לו. "הם הבהירו שהם רוצים לראות מדינה פלסטינית שבירתה מזרח ירושלים. הם רוצים הסכם שיאפשר לתושבים הפלסטינים לחיות בשלום ובשלווה ואף להנות מהזדמנויות כלכליות. הם רוצים לראות הסכם שמכבד את הפלסטינים ונותן פתרון ממשי לסוגיה שנידונה כבר במשך עשורים. הם כולם מתעקשים שמסגד אל-אקצה יישאר פתוח עבור כל מוסלמי שרוצה להתפלל".

קושנר הדגיש את היתרונות הכלכליים של הסכם שלום, ואמר כי הוא מאמין ש"אנו יכולים למשוך השקעות גדולות למען התשתיות, הן מהמגזר הפרטי והן מהציבורי", על מנת לשפר את הכלכלה הפלסטינית. כשנשאל במה שונה התוכנית שלו מתוכנויות שהוצגו לפניה - אמר היועץ הצעיר כי הצוות שלו "השקיע הרבה זמן בלהקשיב ובלהתמקד באנשים".

וושינגטון אמרה בעבר כי בידיה תוכנית שלום, אך יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן מסרב לפגוש את הנשיא טראמפ או גורמי ממשל אמריקנים - בעקבות החלטת טראמפ בדצמבר האחרון להכיר בירושלים כבירת מדינת ישראל ולהעביר אליה את השגרירות האמריקנית. רבים מטילים ספק ביכולתם של קושנר וגרינבלט, שלשניהם כלל אין ניסיון דיפלומטי קודם, להשיג הסכם כלשהו.

נתניהו בפגישתו עם השליחים האמריקנים (מתי שטרן, השגרירות האמריקאית)

אתמול תקפה לשכת אבו מאזן את השיחות שקיימו גרינבלט וקושנר באזור. מזכ"ל אש"ף, סאיב עריקאת, אמר כי הביקור של השליחים האמריקנים בכמה מדינות ערביות נועד להסיר את לשנות את המשטר בגדה המערבית ולהפיל את הרשות. "העמדה הערבית הייתה מאוחדת ודבקה בעקרונות. ההתמקדות בענייני עזה והשיח סביב משבר הומניטרי נובעים ממטרות מסוכנות. ההנהגה הפלסטינית נמצאת בקשר מתמיד ותיאום עמדות עם מדינות ערב, ובהן ירדן, מצרים, סעודיה, קטאר ואיחוד האמירויות", אמר עריקאת. לדבריו, נציגי טראמפ ביקשו להסיר מסדר היום את נושא סוכנות האו"ם לפליטים אונר"א ואת סוגיית הפליטים.

דוברו של אבו מאזן, נביל אבו רודיינה, הזהיר ממבוי סתום: "על המשלחת האמריקנית להיפטר מהאשליה לגבי האפשרות ליצור מציאות מזויפת באמצעות תמרונים מדיניים וזיוף ההיסטוריה". הדובר אמר כי הביקורים האמריקניים החוזרים באזור, והמשך השיח סביב רעיונות או הכנת עסקה או תוכנית, שעוקפות את ההנהגה הפלסטינית ואת עמדתה העקרונית לגבי ירושלים, הקמת המדינה הפלסטינית וסוגיית הפליטים - יובילו אך ורק לדרך ללא מוצא: "הכתובת הנכונה לכונן שלום צודק וכולל נמצאת אצל מקבלי ההחלטות הפלסטינים - הנשיא הפלסטיני אבו מאזן וחברי ההנהגה הפלסטינית שנשענים על לגיטימציה וסיוע ערבי".

(מתי שטרן, השגרירות האמריקאית)

הראיון, שצוין בעיתון כי הוא הראיון הראשון של קושנר בנוגע לתוכנית השלום, מהווה ניסיון של הממשל האמריקני להעביר מסר ישירות לפלסטינים - בזמן שבכיריהם מסרבים לנהל עמם מגעים בטענה כי האמריקנים מוטים לטובת ישראל. "אתם ראויים לעתיד מזהיר", שיגר קושנר מסר לפלסטינים. "עכשיו זה הזמן לישראלים ולפלסטינים לחזק את המנהיגים שלהם ולמקד אותם מחדש לעודד פתיחות לקראת פתרון, ולא לחשוש מלנסות".

בנוגע למשבר ההומניטרי בעזה אמר היועץ האמריקני: "מה שקורה בעזה זה עצוב מאוד. המצב התחיל לפני שהנשיא טראמפ נכנס לתפקידו אבל אנחנו חייבים לנסות לשפר את המצב. רמת הייאוש הגדולה מציגה את התרחיש הגרוע ביותר שיכול לקרות כשדברים נשארים ללא פתרון והדבר נמשך". לפי קושנר, העזתים הם "בני ערובה של מנהיגות גרועה" שלא הצליחה לתקשר עם הקהילה הבינלאומית.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר