ישראל במלחמהישראל במלחמה
החוק נגנז

ישי נגד "חוק הנאמנות"

ועדת השרים לענייני חקיקה דחתה היום את התיקון לחוק האזרחות שהוביל ח"כ רותם. לתיקון, שזכה לכינוי "חוק הנאמנות", ולפיו אזרחות תהיה תלויה בהצהרת נאמנות לישראל כמולדת העם היהודי. ש"ס והבית היהודי התנגדו

ערבים ישראלים מפגינים. צילום: פלאש 90

ועדת השרים לענייני חקיקה דחתה היום את התיקון לחוק האזרחות לישראל, שהוביל חבר הכנסת דוד רותם (ישראל ביתנו). לתיקון, שזכה לכינוי "חוק הנאמנות", ולפיו אזרחות תהיה תלויה בהצהרת נאמנות לישראל כמולדת העם היהודי, התנגדו אנשי הליכוד, העבודה, ש"ס והבית היהודי. רק שרי ישראל ביתנו תמכו.

בעקבות החלטת הוועדה, לא ניתן יהיה להגיש לכנסת את הצעת החוק כהצעת חוק ממשלתית. עם זאת, לרותם עדיין שמורה הזכות להגיש אותה כהצעת חוק פרטית.

קודם לכם, שיגרה ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל מכתב דחוף לנשיא פרס לראש הממשלה נתניהו וליו"ר הכנסת, בו היא מזהירה מפני ההשלכות האפשריות של הצעות החוק שהוגשו באחרונה לכנסת על ידי חברי כנסת מהימין והוגדרו כהצעות "גזעניות". לדבריהם, מדובר בהצעות בעלות השלכות קשות וקיומיות על ערביי ישראל.

המפלגות הערביות הגיבו גם הן בנחרצות ובחריפות להצעת החוק. יו"ר בל"ד, ח"כ זחלקה, אמר כי אם החוקים יאושרו, הציבור הערבי יגיב במרי אזרחי מתוכנן. "זו הכרזת מלחמה על הציבור הערבי וזה דוחף למרי אזרחי", אמר והוסיף כי "אנחנו לא נציית לחוקים האלה, יהיה המחיר שיהיה, נציין את הנכבה על אפם וחמתם ונמשיך להתנגד למדינה יהודית ולדגול במדינת כל אזרחיה".

הוועדה, שהתכנסה לדיון חירום, החליטה בנוסף לפנות לגורמים בינלאומיים וערביים בעניין הצעות החוק וכן לבדוק אפשרויות להתמודד עם הצעות אלה ברמה המשפטית, אם בארץ ואם בחו"ל, כולל פניה לבית הדין הבינלאומי בהאג. "מדובר בהצעות גזעניות ופאשיסטיות נגד הציבור הערבי בישראל ואין ספק שחייבים להתמודד עם ההצעות האלו", אמרו בוועדה עוד לפני הדיון.

יו"ר הוועדה, מוחמד זידאן, ציין כי הוועדה תפנה בקרוב לשגרירים ולאנשי הסגל הדיפלומטי המוצבים בישראל, ולבקש להיפגש עמם באופן בהול על מנת להציג בפניהם תמונת מצב באשר ליחס המדינה לאוכלוסיה הערבית. זידאן הוסיף כי בכוונת הוועדה לפנות לגורמים יהודיים בניסיון לגייסם לסייע לערביי ישראל במאבק בחוקים אלה.

הצעה נוספת הממתינה לאישור גורסת כי להצהרת חברי הכנסת היום לשמור אמונים למדינת ישראל, יתווספו המלים "כמדינה יהודית, ציונית ודמוקרטית, לערכיה ולסמליה".

בראיון שהעניק בשבוע שעבר יו"ר ש"ס אלי ישי תקף בחריפות את נסיונות ההשוואה בין הציבור החרדי לבין המגזר החרדי בסוגיית הנאמנות למדינה. "זו פשוט בושה להשוות", אמר ישי, "הציבור החרדי לא משרת בצה"ל מצד תורתו אומנותו בעוד הערבים משתמטים כי חלקם מתנגדים לקיומה של מדינת ישראל".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר