כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
אחרי שנטש את השיחות

גנץ לנתניהו: לחזור עוד הערב לבית הנשיא ולדבר על צמצום הסבירות • הליכוד: תרגיל סרק

בני גנץ יו"ר המחנה הממלכתי קרא הערב לנתניהו לדון על צמצום עילת הסבירות ולהתכנס בבית הנשיא | הוא התייחס גם לסברנות וגינה אותה | בליכוד הגיבו לדברי גנץ: אחרי שדחה כל הצעת פשרה ופוצץ את השיחות ללא סיבה, קיווינו לשמוע ממנו הצעה רצינית" | גורם בסביבת בן גביר: "פשרה תהיה כניעה" (פוליטיקה)

יוני גבאי | כיכר השבת |
גנץ בנאומו הערב (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ נשא הערב (רביעי) דברים בפני כלי התקשורת והצהיר שהוא מציע לדון במתווה מוסכם לעילת הסבירות, "בתנאי שראש הממשלה בנימין נתניהו יתחייב במעמד נשיא המדינה יצחק הרצוג שאם יהיו הסכמות - מהלכים משפטיים ייעשו בהסכמה רחבה". הוא הדגיש: "לא תקודם ולא תהיה חקיקה נוספת ללא הסכמה רחבה".

דבריו של גנץ מגיעים ברקע חידוש ההצבעות בוועדת החוקה על עשרות אלפי ההסתייגות שהגישו חברי האופוזיציה - במטרה לאשר את החוק באופן סופי לקריאה שנייה ושלישית. וכחודש אחרי שנטש, יחד עם מפלגתו של יאיר לפיד יו"ר האופוזיציה, את שיחות ההידברות בבית הנשיא.

גנץ גם התייחס הערב לתופעת הסרבנות וגינה אותה. "אנחנו צריכים כעת לעצור ולשמור על ביטחון ישראל, לדאוג לצה"ל ולכשירות המבצעית. אני קורא מכאן לכל המשרתים - המשיכו למלא את משימתכם החיונית להתנדב ולשרת. לא רק הביטחון נפגע, גם עוצמתנו המדינית. אני אומר לכם - ישראל לא יכולה לאבד את נכסיה האסטרטגים. לצד אלו, יוקר המחיה מאמיר, הפשיעה והרציחות ברחובותינו גובים קורבנות, ומעל הכול - החוסן הפנימי, הכוח הגדול של עם ישראל נפגע".

עוד אמר בנאומו: "מדינת ישראל תנצח בכל מלחמה מול כל אויב, מלבד מלחמת אחים שבה כולנו נפסיד, וחובה עלינו לעשות הכול כדי למנוע אותה. התפרקות החברה הישראלית היא הסכנה הגדולה ביותר שמולה ניצבנו ב-75 שנות קיומנו. בעת הזו מנהיגות אחראית חייבת לפעול. לכן, אני מבקש לפנות קודם כול לרוב הציבור הישראלי שרוצה בהסכמה רחבה. אלו שחושבים שנכון לקיים רפורמה אמיתית, אך חוששים מהפיכה משטרית. אלו שדואגים שגם הסכמה על עילת הסבירות לא תעצור את המשך הקרע והטלטלה שאחריה יגיע מינוי שופטים פוליטיים, התגברות, פיטורי היועמ"שית ועשרות חוקים שיאיימו על אופיינו".

גנץ גם פנה לנתניהו ואמר: "אני קורא לראש הממשלה ולכלל חברי הבית האחראים - יש לכם חובה לאומית לקבל את ההצעה. לרוב העם שמתנגד להפיכה וחושש מהשיח אני אומר - גם לי אין אמון בנתניהו, אבל על הכף מדינת ישראל. אם נגיע לסיכום והוא ירמה, הוא ישלם את המחיר ויביא למחאה שכמוה לא נראתה. עלינו לזכור, המטרה שלנו היא שמירה על הדמוקרטיה, ביטחון ישראל ואחדות כל העם, וכל החברה הישראלית על כלל מרכיביה".

בליכוד הגיבו לדבריו של גנץ ומסרו: "אחרי שגנץ דחה כל הצעת פשרה בבית הנשיא ופוצץ את השיחות ללא סיבה, קיווינו לשמוע ממנו הצעה רצינית. לצערנו קיבלנו עוד תכתיב. אם גנץ באמת רוצה הידברות ופשרה הוא מוזמן ללשכת ראש הממשלה עוד הערב".

עוד נמסר "במקום תרגילי סרק, גנץ חייב לדרוש מחבריו לאופוזיציה להתייצב עוד הערב באופן נחרץ נגד הסרבנות שמסכנת את הביטחון של כל אזרחי ישראל".

גורמים בסביבת השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר התייחסו לנאומו של יו"ר המחנה הממלכתי ואמרו כי "כל פשרה בעניין הסבירות היא כניעה לסרבנות, לאנרכיה, לאהוד ברק וליאיר גולן, ותעודד את המשך המרי. אין לממשלת הימין מנדט להיכנע לסחיטה".

מנגד, תנועת המחאה "כוח קפלן" הגיבה על דבריו של גנץ, ומסרה: "אנו קוראים לכל האזרחים והאזרחיות לצאת ולמחות מחר בערב ולהציל את המדינה. רק מחאה עיקשת ונחושה תמנע דיקטטורה. הגיעה השעה שגנץ יפנים שנתניהו הוא שקרן בן שקרן שרוצה להפוך את ישראל לדיקטטורה מסוכנת. לא יהיו פשרות על חצי דמוקרטיה, ולא נאפשר בשום צורה פגיעה בדמוקרטיה ופשרה שתכליתה תחילת הדיקטטורה בשיטת הסלמי".

יו״ר מפלגת העבודה, ח״כ מרב מיכאלי, אמרה: "אסור לנהל עם נתניהו שום הידברות על חוקי ההפיכה המשטרית ; על גנץ להודיע לנתניהו שאם החוק לביטול עילת הסבירות עובר, הדלת להידברות נטרקת באופן סופי"

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר