"צפויות עוד השקעות בישראל"

"לא יום הדין" | פיץ' מסבירה את היחס שלה לרפורמה ודירוג האשראי של ישראל - שנותר על כנו

האנליסט הראשי לענייני ישראל של סוכנות הדירוג פיץ' מסביר את ההחלטה להותיר את הדירוג על כנו למרות החשש ליציבות המשק ברקע הרפורמה המשפטית | "יש מספיק פעילות למשוך את הכלכלה קדימה", אמר האנליסט והוסיף כי הרפורמה אינה רחבה מספיק כדי לגרום נזק משמעותי לכלכלה (כלכלה) 

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
מבנה הסוכנות (צילום: shutterstock)

ההחלטה של סוכנות דירוג האשראי העולמית - פיץ', להותיר את דירוג האשראי של ישראל ברמה של +A, הפתיעה לטובה את המערכת הפוליטית בכלל ומתנגדי הרפורמה בפרט, כעת מתבררת הסיבה שמאחורי ההחלטה.

בראיון לבלומברג אמר האנליסט הראשי לענייני ישראל של פיץ' כי הרפורמה בשלב זה אינה מסכנת את הכלכלה הישראלית: "תידרש רפורמה חזקה מאוד והרסנית כדי לגרום לכמות משמעותית של נזק. אנחנו לא חושבים שלשם מועדות פניה של הממשלה", הסביר. בנוסף הוא אמר שאינו סבור שהממשלה הנוכחית תקום שוב בסיום כהונתה.

לגבי שוק ההייטק הסביר כי "גם אם יש יציאה של הון וכוח אדם, עדיין יש בישראל מספיק פעילות כדי למשוך את הכלכלה קדימה, זה הכול שאלה של היקף. אנחנו מעריכים שנראה עוד השקעות בישראל. המסר המרכזי הוא שזה לא יום הדין".

לגבי הניתוח של הסיכונים והתחזיות אמר: "אחת השאלות הגדולות לעתיד ישראל היא אם אי הוודאות היא זמנית או סימן לשינוי מבני בעיני המשקיעים. זה ככל הנראה ידרוש רפורמה חזקה יותר וכיוון הרסני יותר מהממשלה כדי להרוס את התפיסה הזו", את הדברים מסר לגלית אלטשטיין כתבת בלומברג, הריאיון הובא בN12.

סמוטריץ' ונתניהו (יונתן זינדל/פלאש 90)

כזכור, לפני כשבוע סוכנות הדירוג המוכרת פיץ', אישרה מחדש את דירוג האשראי של ישראל ברמה של A+ והותירה את תחזית הדירוג על "יציבה".

יחד עם זאת, בחברה אמרו שייתכן ויהיו לשינויים שיתחוללו במדינת ישראל השפעה שלילית על פרופיל האשראי של ישראל וזאת במידה והאיזונים והבלמים של מוסדות המדינה - יופרו. וזה יגרום לסנטימנט שלילי מתמשך של המשקיעים או תחליש את מדדי הממשל.

בנוסף, החברה צופה צמיחה בשיעור של כ-3.1% מהתמ"ג ב-2023 ו-3.0% ב-2024, זאת מתחת לאומדן הפוטנציאל של בנק ישראל סביב 3.8% לשנה ואחרי 6.4% ב-2022.

הצמיחה תגיע על פי החברה, על ידי המשך היצוא מסקטור ההיי-טק והתעשיות הביטחוניות וכן מגידול אוכלוסייה חזק. לפי החברה, נתוני יוני 2023 העלו, כי שוק העבודה נותר חזק עם מחסור בכוח אדם בכל הסקטורים, למרות ירידה במספר המשרות הפנויות בהייטק. ומה בנוגע לירידה בהייטק? לפי החברה, מדובר במגמות גלובליות מהוות חלק גדול יותר, שכן ההשקעה בחציון הראשון של שנת 2023 במקומות מתחרים ירדה. 

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר