מכה לביידן, הישג לנתניהו

מהומה בכנסת: 99 ח"כים הצביעו נגד הכרה חד צדדית במדינה פלסטינית

שילוב כוחות נדיר בין הקואליציה לאופוזיציה הביא לכך ש-99 חברי כנסת הצביעו היום נגד הכרה חד צדדית במדינה פלסטינית. את ההצהרה יזם ראש הממשלה בנימין נתניהו, בעקבות המהלכים שמקדם הבית הלבן - וההצבעה הדרמטית היום בכנסת מהווה מכה קשה לממשל ביידן | מדיני

יוני גבאי | כיכר השבת |
הישג. נתניהו (צילום: חיים גולדברג, פלאש 90)

שילוב כוחות נדיר בין הקואליציה לאופוזיציה הביא לכך ש-99 חברי כנסת הצביעו היום נגד הכרה חד צדדית במדינה פלסטינית.

את ההצהרה יזם ראש הממשלה בנימין נתניהו, בעקבות המהלכים שמקדם הבית הלבן - וההצבעה הדרמטית היום בכנסת מהווה מכה קשה לממשל ביידן.

נוסח ההודעה הינו: "ישראל דוחה על הסף תכתיבים בינלאומיים בעניין הסדר קבע עם הפלסטינים. הסדר, ככל שיושג, יהיה אך ורק במשא ומתן ישיר בין הצדדים, ללא תנאים מוקדמים. ישראל תוסיף להתנגד להכרה חד צדדית במדינה פלסטינית. הכרה כזו בעקבות הטבח של ה-7 באוקטובר תעניק פרס עצום לטרור שלא היה כדוגמתו ותמנע כל הסדר עתידי לשלום".

"אני מברך את חברי הכנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה שהצביעו בעד הצעתי נגד הקמת מדינה פלסטינית", אמר ראש הממשלה נתניהו.

כצפוי, חברי הכנסת הערבים השתוללו במהלך הדיון. "אני גאה בעם הזה שלא מרים דגל לבן", אמר חבר הכנסת איימן עודה, "מגיע לעם הפלסטיני זכות להגדרה עצמית".

יו"ר העבודה מירב מיכאלי, אמרה כי "מפלגת העבודה לא משתתפת בקרקס שהקואליציה מציגה היום במליאה".

אתמול, התייחס נתניהו להצעתו, ואמר כי ״במשך חמישה חודשים אנחנו מנהלים מערכה מדינית חסרת תקדים. המערכה הזאת אפשרה ללוחמינו את חופש הפעולה כדי להשיג את כל מטרות המלחמה. בתקופה זו הדפנו לחצים בינלאומיים רבים, הם כוונו לעצור את המלחמה לפני השגת כל יעדיה. 

"אבל בימים האחרונים אנחנו עדים ללחצים מסוג חדש: ניסיון לכפות עלינו באופן חד-צדדי הקמת מדינה פלסטינית שתסכן את קיומה של מדינת ישראל. אנחנו דוחים זאת על הסף. ולכן הבאתי לממשלה הצעת החלטה שקובעת שישראל תתנגד לניסיון לכפות עליה חד-צדדית הקמת מדינה פלסטינית. 

"למרות שיש דעות שונות בתוך הממשלה לגבי הסדר הקבע, ההצעה הזאת התקבלה פה אחד על ידי כל המשתתפים בממשלה. כולנו מאוחדים בעמדה שאסור לישראל להיכנע לתכתיב בינלאומי בעניין כל כך קיומי. אני מברך על כך, ואני מביא היום את ההצעה המוסכמת לאישור הכנסת. אני בטוח שהיא תזכה לרוב גורף.

"זה יבהיר לעולם שיש אחדות רחבה מאוד בתוך ישראל נגד הניסיון הבינלאומי לכפות עליה מדינה פלסטינית. אזרחי ישראל, כולם יודעים שאני הוא זה שבלמתי במשך עשרות שנים הקמת מדינה פלסטינית שתסכן את קיומנו. עמדתי הייתה ונותרה ברורה. היא רק התחזקה אחרי הטבח הנורא של השבעה באוקטובר. 

"בכל מצב, עם או בלי הסדר קבע, ישראל תשמור על השליטה הביטחונית המלאה בכל השטח מערבית לירדן. זה כולל כמובן את יהודה ושומרון ואת רצועת עזה. גם אלה שיש להם דעות שונות, מסכימים שאחרי ה-7 באוקטובר עלינו לקבל בעצמנו את ההחלטות שנוגעות לקיומנו ולעתידנו".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר