אחרי הדיון על חוק הגיוס

בג"צ בצו דרמטי למדינה: נמקו למה לא לגייס תלמידי ישיבות

שופטי בג"צ הוציאו צו על תנאי בעתירות נגד אי גיוס בני הישיבות | דורשים מהמדינה לנמק מדוע לא לקבל את העתירות ולגייס את החרדים (חדשות)

יוני גבאי | כיכר השבת |

לשכת גיוס ( אוליבייר פיטוסי, פלאש 90)

בהחלטה דרמטית בית המשפט העליון הוציא הערב (שני) צו על תנאי בתגובה לעתירות שהוגשו נגד המדיניות הנוכחית של אי גיוס תלמידי ישיבות.

בית המשפט קרא למדינה להציג נימוקים משכנעים לשאלה למה לא לשנות את המדיניות ולכלול את קהילת החרדים במאמץ הלאומי של שירות צבאי.

בג"ץ הוציא שורת צווים על תנאי בעתירות, ומעביר את הנטל למדינה שתסביר מדוע לא תבוטל החלטת הממשלה שמונעת את אכיפת שירות תלמידי הישיבות, ומדוע לא מגייסים אותם לנוכח פקיעת חוק הגיוס.

עוד נדרשת המדינה להסביר מדוע לתלמידי הישיבות מגיעה תמיכה, אחרי פקיעת החוק. בנוסף הוצא צו ביניים הקובע כי כל עוד הם לא מגוייסים, ימי הגיוס של תלמידי הישיבות לא ייפחתו.

נזכיר כי בבית המשפט העליון בירושלים נפתח הבוקר הדיון בעתירות שהוגשו נגד החלטת הממשלה לא לאכוף את גיוס תלמידי הישיבות לצה"ל.

מדובר בעתירות שהוגשו לפני תקופה בידי "אחים לנשק", "התנועה למען איכות השלטון בישראל" ועוד, נגד הממשלה ונגד שר הביטחון ונוספים.

בדיון, שנערך בהרכב מצומצם, דנים אב"ד ממלא מקום נשיא בית המשפט העליון, השופט עוזי פוגלמן, השופט יצחק עמית והשופט נעם סולברג.

ממלא מקום נשיא בית המשפט העליון, השופט עוזי פוגלמן, אמר במהלך הדיון כי "יש פה שאלה בסיסית האם יש לממשלה סמכות לקבל את ההחלטה הזאת, אחרי שבג"ץ ביטל את החוק הקודם".

עו"ד אליעד שרגא, יו"ר התנועה לאיכות השלטון שהגישה עתירה נגד החלטת הממשלה, אמר בדיון כי "החלטת הממשלה לא חוקית והתקבלה בחוסר סמכות". 

השופט סולברג: אם חוק פקע איך אפשר מכוחו לדחות את דחיית השירות?

מיליקובסקי: היועצת המשפטית לממשלה מצאה שעל אף הקשיים, ניתן לתת הנחיית מדיניות של הדרג המדיני לרשויות הגיוס למשך תקופת סעיף 20

השופט פוגלמן: איזה אינטרס ציבורי העמדה של אדוני משרתת עכשיו...אני באמת לא מבין.

יוזכר כי נציגי המפלגות החרדיות - עורכי הדין ישראל באך ואברהם יוסטמן נעדרו מהדיון.

עו"ד אליעד שרגא אמר בין היתר: "ראינו את המספרים של התייצבות חרדים בבקו"ם בחודשים האחרונים, הבעיה היא לא באברכים, הבעיה היא במנהלים שלהם, בפוליטיקאים, לצערי הרב, הבעיה שנותנים להם פעם אחר פעם אורכה ועוד אורכה".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר