רמת בית שמש ג´

בג"ץ: העתירות נדחות; מעטפות המכרזים יפתחו

כעת זה סופי: בית המשפט העליון דחה הבוקר את עתירת חברי האופוזיציה בעיר בית שמש, כנגד פרסום המכרזים ללא הגבלות עבור הציבור החרדי. המדובר בהפסד נוסף לעותרים, לאחר שקודם לכן נדחו בבית המשפט לעניינים מינהלים. המשמעות כעת: כל המכשולים הוסרו, בקרוב הבנייה תחל (נדל"ן)

יוסי וייס | כיכר השבת |
המקום המיועד לבנייה. צילום: כיכר השבת

זהו זה. המכשול האחרון הוסר. לפני זמן קצר דחה בית המשפט העליון את ערעור חברי האופוזיציה בעיר בית שמש כנגד מכרזי משרד הבינוי והשיכון, לאחר שקודם לכן דחה בית המשפט לעניינים מינהליים את העתירה.

עם דחיית העתירה, גם הסיר בג"ץ את צו המניעה שנתן קודם, זה האוסר על פתיחת מעטפות המכרזים, ומשכך, אלו יפתחו בזמן הקרוב, ושמות העמותות, קבוצות הרכישה והקבלנים הזוכים, יפורסמו בהקדם.

בפסק הדין שנתן היום בג"ץ, נימק בית המשפט את דחיית הערעור, בין היתר בעובדה כי משרד השיכון הודיע כבר מראשית הדרך, כי הוא אינו מחוייב להחלטת עיריית בית שמש, וכי זו עומדת בסתירה לכללי שיוויון.

"סיכויי הערעור נמוכים גם בהתחשב בכך שמשב"ש והמינהל ראו עצמם מחוייבים לפסק הדין בעניין פינץ ונהגו לפיו, וכי דרך המלך במכרזים היא תחרות שוויונית והוגנת. יודגש כי המכרזים פתוחים לכל דיכפין, וספק אם יש מקום להנחת המוצא של המבקשים כי כוחות השוק לא יעשו את שלהם וכי קבלנים ומשווקים במגזר החרדי או העמותות החרדיות "ישתלטו" על כל המכרזים. הנחות והשערות ספקולטיביות לגבי כוחות השוק שיפעלו או לא יפעלו, אינה מצדיקה לכאורה את בקשת המבקשים לאכוף על משב"ש והמינהל חלוקה מגזרית של המתחמים בשכונה החדשה" נכתב בפסק הדין.

בית המשפט גם הוסיף, כי "על פי מסמכי המכרזים יש גיוון בטיפוסי הדירות בשכונה, החל מקוטג'ים טוריים וכלה במגדלי מגורים ובנייה רוויה, כך שלכאורה נשמר גם עיקרון השוויון בסיכויים שאוכלוסיות מכל הזרמים יגלו עניין במכרזים. כפי שנטען בתגובת המשיבה 4, המבקשים יכולים היו להפנות את מרצם כדי לארגן ולאגד רוכשי דירות פוטנציאליים מכל שכבות הציבור הרחב במקום להפנות את מעייניהם להגשת העתירה".

למזלם של העותרים, התחשב בהם בית המשפט, ולא קנס אותם בהוצאות בגין העתירה שהוגשה לדברי השופט "בשיהוי רב", תוך שהיא חסרת בסיס של ממש.

כך או כך, כעת ימתינו כולם לפתיחת מעטפות המכרזים, רק שם יתברר האם הניצחון בבית המשפט הינו ניצחון טכני כאשר במכרזים זכו קבוצות וקבלנים המתכוונים לשווק עבור ציבור חילוני ודת"ל, או אכן - כפי שחששו העותרים, ישתלט הציבור החרדי על רובו של השטח.

העתירה המדוברת, הינה כזכור עתירתם של שמונת חברי האופוזיציה בעיר בית שמש, כשאליהם מצטרף גם חבר הקואליציה - נציג מפלגת העבודה ריצ'רד פרס. לטענת העותרים, אופן פרסום המכרזים במתכונתם הנוכחית, מהווה בעצם מכרז לציבור החרדי, מה שלדעתם אינו חוקי ועומד בסתירה מוחלטת להחלטת מועצת העיר.

כזכור, עתרו תחילה התשעה לבית המשפט לעניינים מינהליים בירושלים כנגד שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס, ראש העיר משה אבוטבול ומינהל מקרקעי ישראל, בדרישה לביטול המכרזים לבנייה בעיר שכן לטענתם "הם מופנים לציבור החרדי בלבד".

באמצעות עו"ד דפנה הולץ-לכנר טענו חברי המועצה, כי ביולי האחרון נחתם הסכם פיתוח לשכונה ג/1 ברמת בית-שמש. ההסכם אושר במליאת מועצת העיר ברוב של 14 תומכים במועצה אל מול 3 מתנגדים, בכפוף למילוי שני תנאים מצטברים. הראשון - שהשכונה תחולק ל-3 חלקים שווים, באופן שכל חלק ייועד לאכלוס על-ידי אחת מ-3 סוגי האוכלוסיות בעיר - חילונים, דתיים-לאומיים וחרדים.

התנאי השני היה, כי טרם פרסום המכרזים לקרקעות תוקם ועדה שתורכב מנציגי 3 המגזרים , והיא תתדיין מול משרד השיכון בטרם פרסום המכרזים, כדי להתוות את מדיניות השיווק ואופי המכרזים, באופן שיגלם את חלוקת השכונה בין 3 המגזרים.

למרות זאת, טענו העותרים, השר אטיאס וראש העיר אבוטבול מפרים באופן בוטה את החלטת מועצת העיר. "התנהלות המשיבים עולה לידי התעלמות בלתי נתפסת על הדעת מעצם קיומה של מועצת העיר, על כל החלטותיה".

"אם בית המשפט לא יתערב", טענו העותרים, "יביא הדבר בוודאות להתחרדותה הברורה והמובהקת של העיר בית-שמש ולעזיבתם של התושבים שאינם חרדים - תוצאה בעלת השלכות הרות-גורל ומרחיקות לכת, שאינה רצויה לאף אחד מהמגזרים בעיר".

העותרים בקשו להורות לשר ולראש העיר לפעול בהתאם להחלטת מועצת העיר, באופן שכל התקשרות עם קבלנים ועמותות לחכירת מגרשים בשכונת רמת בית-שמש ג/1 תיעשה אך ורק בהתאם לייעוד האכלוס עליו החליטה מועצת העיר, לפי החלוקה השוויונית ל-3 המגזרים: חילוני, דתי-לאומי וחרדי.

כעת כאמור, דחו כל הערכאות את העתירות, ומשכך - רק כוחות השוק יקבעו את זהות הרוכשים ברמת בית שמש ג'.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר