רון בן ישי: "חשבון ארוך נסגר היום"

רון בן ישי, הפרשן הבכיר של אתר ynet, בטור מיוחד לרגל חיסולו של בכיר חמאס אחמד ג'עברי. לדברי בן ישי, מדובר בחשבון ארוך של ג'עברי עם ישראל, שנסגר היום (מאמרים)

רון בן ישי, ynet | כיכר השבת |
זירת החיסול (צילום: פלאש 90)

הפרשן הבטחוני של אתר ynet, מפרסם טור מיוחד לרגל חיסולו של בכיר חמאס אחמד ג'עברי. לדברי בן ישי, מדובר בחשבון ארוך שנסגר היום.

'כיכר השבת' מגיש את הטור במלואו

בעקבות ירי טיל הנ"ט שממנו נפצעו ארבעה חיילי צה"ל וסבב ירי הרקטות והפצמ"רים האחרון, הגיעו במערכת הביטחון ובממשלת ישראל למסקנה שההרתעה נגד ארגוני הטרור הפועלים מעזה נשחקה כליל וכי הסכנה הנשקפת לתושבי דרום ומרכז מדינת ישראל גוברת והולכת. לכן הוחלט לשקם את ההרתעה באמצעות רצף מדורג של פגיעות כואבות באנשים ובנכסים צבאיים של כל ארגוני הטרור בעזה ובעיקר של חמאס.

ההוראה ניתנה אתמול בערב, ההכנות הושלמו במשך היום והעובדה שהיום אחר הצהריים שוגרו מעזה מספר רקטות לתוך שטח ישראל הביאה את ראש הממשלה ושר הביטחון לאשר לצה"ל להתחיל בביצוע. מזג האוויר שהשתפר מאפשר לצה"ל למצות את יכולותיו לפגוע נקודתית וכירורגית במטרות בתוך שטח הרצועה ואף לסכל שיגורים של רקטות ופצמ"רים בעת ההכנות לביצועם.

היה ברור שרק פעילות דרסטית שתגבה מחיר כבד מהיכולות הצבאיות והטרוריסטיות של ארגוני החבלה העזתיים עשויה להחזיר את ההרתעה שנשחקה, כאמור, כליל. אולם בשלב זה לא רצוי למדינת ישראל להיכנס למבצע גדול בעזה. זאת משתי סיבות: האחת, הרצון שלא לתת לשלטון האחים המוסלמים במצרים - תואנה לפגוע בהסכם השלום עם ישראל והאחרת, ההכרה שכרגע חמאס אינו שולט לגמרי ברצועה ואם יתמוטט שלטונו כתוצאה מפעולה נרחבת של צה"ל, עשויים גורמים קיצוניים בהרבה כמו הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני, ועדות ההתנגדות העממית והקבוצות הסלפיות לתפוס את מקומו - מה שיחמיר עוד יותר את המצב בדרום במקום להרגיעו.

חשבון ארוך שנסגר

לכן הוחלט על רצף של פעולות שיסלים ויילך, שתחילתו בפגיעה במפקד הצבאי הראשי של חמאס ברצועה, אחמד ג'עברי. ג'עברי הוא האיש שאחראי לעשרות פיגועים מעזה ומסיני והוא האיש שניתב בקשיחות לא אנושית את המשא ומתן על גלעד שליט. ג'עברי גם היה האיש שהגה את האסטרטגיה לפעול מסיני נגד ישראל והעביר חלק מתשתיות חמאס לסיני. למעשה מאז נפגע מוחמד דף בסיכול ממוקד מכלי טיס של חיל האוויר, ג'עברי הוא האיש החזק בחמאס, עזה והוא גם האיש שמכתיב להנהגה המדינית.

רון בן ישי (צילום: דודו אזולאי, ynet)

בקיצור, לישראל יש עמו חשבון ארוך שנסגר היום. התגובה הישראלית שהתבצעה היום תוכננה כבר זמן רב לאור השיקולים שנזכרו לעיל, אולם בגלל מערכת הבחירות היה היסוס אם לבצעה, אבל לאור הרווחים שהתקצרו בין סבבי ההסלמה ובעיקר לנוכח היכולות הצבאיות של חמאס ושל הג'יהאד האיסלאמי שהתעצמו והלכו היה ברור שצריך לפעול כבר עכשיו.

הג'יהאד האיסלאמי לאחרונה תפס את מקומו של חמאס כעושה דברם של האיראנים והוא צויד בהתאם. גם לחמאס וגם לג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני יש רקטות מסוג פאג'ר שמסוגלות להגיע ל-75 ק"מ, אפילו עד לתל-אביב. מסיבה זו היה ברור שביצוע התוכנית לשיקום ההרתעה של צה"ל יביא לירי מוגבר של רקטות ופצצות מרגמה מהרצועה.

פיקוד העורף נערך לירי למרכז

לנוכח עוצמת הפגיעה ולנוכח עוצמת הפגיעות המתוכננות סביר להניח שחמאס והג'יהאד האיסלאמי ינסו לירות את הרקטות ארוכות הטווח והכבדות גם לעבר אזור המרכז ובכלל זה תל-אביב והרצליה ויעדים אחרים במרכז הארץ. פיקוד העורף התכונן למצב זה ובקרוב יקבלו האזרחים הוראות התנהגות. ברור לגמרי שכבר לא מדובר בסבב הסלמה שגרתי.

המטרה היא להשיג הפסקת אש ארוכה ובתיווך המצרים כך שכל הארגונים בעזה יהיו חייבים בה והמצרים יערבו לה וכל עוד לא תושג הפסקת אש צה"ל ימשיך להלום. חיסולו של אחמד ג'עברי יהווה מכה מוראלית קשה לחמאס למרות שזה לא יחסל את היכולות הצבאיות של חמאס. זאת תהיה מכה מורלית והיא מצטרפת לשורה של מנהיגי הזרוע הצבאית של חמאס בעבר.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר