ישראל במלחמהישראל במלחמה

תרגיל צה"ל. צפו בתיעוד

אתר צה"ל מפרסם תיעוד וידאו מהתרגיל צוותי החילוץ וההצלה של פיקוד העורף שפינוי עשרות "לכודים" בהריסות בניינים

(צילום: אתר צה"ל)

המסוק נחת. שני צוותים של גדוד החילוץ "שחר" של פיקוד העורף נחתו בבסיס ההדרכה של חיל הים בחיפה ויצאו לכיוון אתר ההרס: בניין בן שלוש וחצי קומות ש"התמוטט" כתוצאה מפגיעת טיל ישיר. בתוך הבניין לכודים עשרות אנשים, שמחכים לחיילי גדוד החילוץ המקצועי שיבואו להציל את חייהם. שני הצוותים התמקמו ליד שברי הבטון של הבניין הממוטט וקיבלו תדריך ממפקדיהם. המטרה: הצלת חיים.

המשימה הראשונית: פינוי עם הידיים, עד שיגיעו הכלים ההנדסיים לפנות את ההריסות הכבדות. כלבנים מיחידת "עוקץ" הצטרפו למשימה גם הם למשימת החילוץ עם כלביהם. כל אחד מהצוותים קיבל גזרת פינוי משלו, והם יצאו למשימת איתור וחילוץ עשרות ה"לכודים" בבניין. הפעם, הם פינו רק גומי מתנפח בצבע כתום, במסגרת תרגיל "נקודת מפנה 3". בפעם הבאה זה עלול להיות תרחיש אמיתי.

פינוי אתר ההרס שנערך שלשום (שלישי) בבסיס ההדרכה של חיל הים בחיפה הוא חלק מתרגול נפת החוף במחוז הצפון של פיקוד העורף. מפקד הנפה מזה 6 שנים, אלוף-משנה (מיל') שמעון סבח, מרגיע שהבחירה באתר הייתה אקראית. "היה פה אתר הרס מוכן, אז בחרנו במקום. זה אקראי לחלוטין". "במהלך התרגיל נפנה כמה שצריך ועד מתי שצריך בהתאם להתרחשויות בשטח", הוא אומר בבטחה.

מפקד גדוד "שחר", סגן-אלוף שי בלאיש, מספר כי חלק מתרגול הגדוד היה דרך ההגעה לאתר. "הגענו בשתי תצורות: תצורה רכובה בדומה למה שאנחנו עושים בדרך כלל, ותצורה מוסקת, שלמעשה נותנת מענה לאירועים שנמצאים בקצוות הארץ. במסגרת התרגיל וידאנו את יכולות ההגעה שלנו".

שלב נוסף ומשמעותי בתרגול הוא פינוי ה"בלתי מעורבים" מאתר ההרס, בעיקר "סקרנים ומתעניינים" על פי הגדרתו של סא"ל בלאיש, על מנת שחיילי הגדוד ומפקדיו יוכלו לעבוד בצורה המקצועית והבטוחה ביותר. על כן, הבחירה באתר ההרס הצבאי הייתה נוחה יותר לגדוד. "האתר בו התאמנו מתוחם ואין בו אזרחים סקרנים - יש חיילים סקרנים, אבל כחייל לחייל יותר קל לי להורות לו לא להפריע לי", הוא מסביר.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר