אסד משקר כדי לא להסתבך עם פוטין / פרשנות

בניגוד לטענה הסורית כי "מרכז מחקר" הופצץ, "ניו יורק טיימס" ומקורות זרים אחרים דיווחו כי ישראל תקפה שיירת נשק שהובילה טילי נ"מ מתקדמים לחיזבאללה. מדוע לאסד ולנסראללה אין כעת אינטרס להגיב? רון בן ישי בטור פרשנות מיוחד (חדשות, צבא וביטחון)

רון בן ישי, ynet | כיכר השבת |
(צילום: פלאש 90)

בסוריה טענו כי "מרכז מחקר" הוא שהותקף, אבל על פי פרסומים זרים רבים ישראל תקפה אתמול דווקא שיירת נשק - לא הרחק מאזור ג'מראיה, שם טענו אנשיו של בשאר אסד כי אירעה ההפצצה. אם דמשק משקרת, הרי זה כדי להימנע מעימות עם רוסיה, שמספקת לבשאר אסד נשק חדיש במלחמתו מול המורדים. כדי לא להימנע מעימות עם מוסקבה, סביר להניח שסוריה לא תגיב על התקיפה הישראלית לכאורה, וכך גם לא חיזבאללה - שמעוניינת לשמר את מאגר הטילים והרקטות לרגע שבו איראן תותקף, אם בכלל.

נראה שהטענה הסורית נועדה לטשטש את העובדה שהסורים העבירו נשק רוסי חדיש, טילי קרקע-אוויר מדגם SA-17 שלפי מקורות זרים קיבלו ממוסקבה לאחרונה. העברת נשק זה לידי חיזבאללה בלבנון הייתה מהווה הפרה של ההסכם שחתמה סוריה עם רוסיה, שבמסגרתו סופק נשק מודרני למשטר אסד, כולל בתקופה האחרונה.

אם אכן הועברו טילי SA-17 ללבנון על ידי סוריה, זה היה מסבך את משטר אסד בעימות דיפלומטי ומדיני חמור עם מוסקבה. לכן בוחרת דמשק להפנות את תשומת הלב העולמית למתקן באזור שבו לפי מקורות זרים הופצצה שיירת הנשק הרוסי המתוחכם. רק השבוע הגיע היועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור למוסקבה ודן עם בכירים רוסים בנשק הסורי והאיראני.

הדבר האחרון שמשטר אסד זקוק לו כעת הוא עימות עם מעצמת החסות שלו ועם ולדימיר פוטין, נשיאה. מסיבה זו אפשר להניח שסוריה לא תגיב על מה שדווח כתקיפה ישראלית בשטחה. בנוסף, טענת דמשק כי "מתקן מחקר והתנגדות" צבאי בג'מראיה הוא שהותקף מרמזת, בגלל המילה התנגדות, לקשר של חיזבאללה לעניין.

הניו יורק טיימס קבע הלילה שהטענות הסוריות בדבר תקיפה של מעבדת מחקר צבאית הן כנראה שקר. לטענת העיתון האמריקני וגורמים זרים מהימנים נוספים, שדבריהם התפרסמו בכלי התקשורת במערב, ישראל תקפה אתמול בדרך מפרברי דמשק לגבול הלבנוני שיירת נשק שהייתה אמורה להבריח לחיזבאללה טילי SA-17.

אם אכן טילים אלו ייכנסו ללבנון, אפשר להעריך כי הם עלולים להגביל את יכולתו של חיל האוויר לפעול במקרה שחיזבאללה יתקוף בטילים וברקטות את העורף הישראלי.

גורמים לבנוניים הכחישו חד משמעית שהתקיפה בוצעה בשטחם והם נראים כאמינים. בנוסף, די ברור שלחיזבאללה אין כרגע עניין בעימות פעיל גדול מול ישראל. חיזבאללה נחלש עקב מלחמת האזרחים בתוך סוריה ועקב נקיטת עמדה לטובת משטר אסד העלווי. סיבה נוספת שבעטייה אין לחיזבאללה רצון להתעמת עם ישראל היא החשש שהוא יזדקק לטילים ולרקטות שלו אם ארצות הברית או ישראל - או שתיהן ביחד - יתקפו את איראן.

אפשר להניח שאם נכונים הפרסומים הזרים, ישראל גם תקפה בתוך שטח סוריה כדי לא להתגרות בחיזבאללה, שההרתעה הישראלית מולו קצת כורסמה באחרונה. מכאן שהתקיפה, לפי רוב המקורות הזרים, בוצעה בשטח שבין דמשק לגבול לבנון - כלומר בשטחה הריבוני של סוריה.

הטור המלא פורסם באתר ynet

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר