ישראל במלחמהישראל במלחמה

תופעה: ארגוני טרור מגייסים מתאבדות באינטרנט

ארגוני טרור מגייסים מתאבדות באינטרנט, כך עולה ממחקר של פרופ' גבי וימן, מומחה לחקר הטרור באינטרנט. כך עובדת השיטה (ביטחון)

יוני גבאי | כיכר השבת |
(צילום אילוסטרציה: פלאש 90)
גיוס הטרוריסטיות דרך הרשת, נמצא בעלייה מתמדת.

ארגוני טרור רבים, ובהם החמאס, משתמשים באתרי האינטרנט שלהם המיועדים לילדים כדי לגייס ילדות לפעולות טרור. זו חלק ממגמה ההולכת וגדלה בקרב ארגוני טרור וקבוצות אסלאמיות קיצוניות המשתמשות באינטרנט כדי לפנות לנשים באופן ממוקד- כך עולה ממחקר חדש של פרופ' גבי וימן, מומחה לחקר הטרור באינטרנט מהחוג לתקשורת באוניברסיטת חיפה. "השימוש של ארגוני טרור במחבלות מתאבדות נמצא בקו עלייה ויש לכך קשר ישיר לעלייה המתמדת במספר האתרים המוקדשים לנשים טרוריסטיות", ציין פרופ' וימן.

במסגרת מחקר רב שנתי של יותר מעשור, סקר פרופ' וימן את אתרי האינטרנט - המוצפנים והפומביים - של ארגוני טרור אסלאמיים, קבוצות שתומכות בארגונים אלה, פורומים, סרטוני וידאו ולמעשה כל מידע שזורם ברשת וקשור בטרור ג'יהאדי אסלאמי.

לדבריו, בדיוק כמו שמומחי השיווק הבינו שכדי להגיע לקהלים ממוקדים עליהם לייצר תכנים המתאימים לקהלים אלה, כך גם אנשי הטרור הבינו שכדי לגייס נשים למטרותיהם, עליהם לפנות אליהם במסרים ספציפיים ולא להסתפק באתרים הכלליים, שפונים בדרך כלל לגברים.

תחילת מגמה זו היא בשנת 2004, כשהמגזין המקוון של אל-קאעידה פרסם מהדורה הפונה לנשים. בעקבות מהדורה זו השיק הארגון מגזין מקוון המיועד לנשים בלבד, שם הודרכו במתן עזרה ראשונה לטיפול בבני משפחה שנפצעו בקרבות, כיצד לגדל את ילדיהן כדי שהם יצטרפו למלחמת הג'יאהד וגם כיצד להתאמן כדי להיות מוכנה לקרב.

לדבריו של פרופ' וימן, נושאים נוספים שניתן למצוא כיום באתרים ובפורומים שנפתחו לנשים בלבד הם כיצד לא לעצור מבעליהן או ילדיהן מלהפוך לקדושים ועידוד פעיל לנשים להצטרף לפעילויות הטרוריסטיות, כולל משימות התאבדות, דרך פרסום "סיפורי גבורה" של מתאבדות קודמות, פרסום פסקי הלכה איסלאמיים שמאשרים פעילויות כאלה והדרכה אופרטיבית על סוגי נשק שונים.

כאמור, מסר שעולה בהדרגה בשנים האחרונות הוא הקריאה לנשים להצטרף למעגל המתאבדים, לעיתים מגיל צעיר ביותר. באתר החמאס לילדים פורסם הסיפור, "הגבורה של ילדה פלסטינית" שמתאר כיצד ילדה קטנה מתכננת ברוגע ואף מוציאה לפועל התקפת טרור התאבדותי. הסיפור מסתיים בכך שהילדה מונחת על הדשא עם חיוך, מכיוון שהיא מתה בתור שאהידה עבור עמה. ודיאו קליפ שהוקרן באתר החמאס מתאר כיצד ילדה עוקבת אחר התקפת ההתאבדות של אימה וכיצד היא מתכננת ללכת בעקבותיה כשתגדל.

"פעילי הטרור למדו לכוונן את המסר שלהם ולהתאים אותו לקהלי היעד הרצויים להם. ההצלחה המדאיגה של שיטה זו באה לידי ביטוי לא רק בעלייה המשמעותית של אתרים המיועדים לנשים, אלא בעיקר בעלייה הברורה בפעילות של נשים בפעולות טרור", סיכם פרופ' וימן.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר