"הגבול כאן פרוץ לגמרי"

התושבים על הגבול זועמים: "הצבא הירדני מקיים אימונים אינטנסיביים וחריגים"

החשש ביישובים על הגבול: לטענתם, הצבא הירדני מקיים אימוני ירי אינטנסיביים, בסמוך לגבול עם יישובי עמק הירדן, מה שגורם לבהלה בקרב תושבים באזור שחוששים מתרחיש דומה לזה שקרה בעוטף עזה (מלחמה)

דוד הכהן | כיכר השבת |
גבול ישראל וירדן. אילוסטרציה (צילום: Yossi Aloni/Flash90)

האם צבא ירדן מקיים אימונים אינטנסיביים וחריגים בסמוך לגבול עם יישובי עמק הירדן? כך מדווחים בימים האחרונים תושבי היישובים. בעקבות האירועים נערך אמש קיימו במושב אשדות יעקב הסמוך לגבול פגישת חירום בנושא.

לדברי התושבים, מדובר באימונים חריגים ביותר שמלמדים על כוונת ירדן לפעול במרחב. לטענתם, אלו אימונים חריגים ביותר, שתדירותם רק הולכת וגוברת. פניות רבות הועברו עד כה לצבא, שנענו בתגובות אדישות כמו "מדובר בירי תקין" או "אני חדש בתפקיד ולא יודע מה היה כאן לפני כן".

הבוקר, פרסמו מספר תושבים מהישוב הודעות ברשתות החברתיות, בהם התריעו מפני הסכנה המתקרבת: "בימים האחרונים אנו עדים ביישובי עמק הירדן ל"אימונים ותירגולים" של הצבא הירדני צמוד לגדר הגבול", כתב אחד התושבים. "אנחנו שומעים בזמן אמת את היריות מעבר לגבול, אימונים בירי חי, קרוב מאוד אלינו, יש תושבים ותושבות שגרים כאן עשרות שנים ולא זוכרים אימוני ירי סמוכים ככה לגבול שלנו", ציין.

הוא הוסיף כי "בהתחלה זה היה "אימון" מפעם לפעם, חצי שעה, בשעות הערב. אולם התכיפות וזמן "התירגולים" גדלו, ועכשיו "האימונים" האלה נמשכים כמעט כל ערב, לפעמים כל הלילה, עד הבוקר, הרבה אחרי שעת הזריחה, המרחק שלנו מגבול ירדן הוא פחות מ-2 ק"מ".

"אלפי חיילי קומנדו ירדנים, יכולים בקלות לחצות את הגבול, לטבוח ולשחוט תושבים בקיבוצים ובמושבים שלנו ולעשות בנו שפטים ופוגרום דמים נוראי", המשיך ותיאר התושב.

לדבריו, "התרענו בפני מי שצריך ונאדה, כלום. שום דבר לא תוקן, לא הוברר ולא טופל בעניין הזה. בצבא אמרו לנו כי "מדובר בירי תקין". איך זה לא מדליק אצל אף אחד מנורות אזהרה וזרקורים אדומים"?

תושב אחר התריע אף הוא כי "גבול השלום" הסמוך יכול להפוך בן רגע לגבול מלחמה: "אם יתרחש אירוע דומה לזה שקרה בשנת 1997 בו שוטר ירדני רצח את נערות מבית שמש שטיילו באזור, או שלפתע יחליטו ערבים מירדן לחצות את הגבול כמו שהיה ב7.10.23, מי שיעמוד בחזית זה כיתת הכוננות במקרה הטוב, אבל אני כאזרח או משפחתי נהיה הקורבנות הראשונים".

"החל מה7.10.23 יש ערנות מוגברת בצד הירדני באשר לתרגילים וזאת על פי מקורות הצבא והשאלה שנשאלת, מי האוייב שלהם כאן באזור שהם יורים ליד הגדר?! למה צבא ירדן יורה או מתאמן כך על הגדר שלנו ולא בצד הסורי או הסעודי?", תהה התושב.

התושב הוסיף והתריע: "מהחיים האישיים שלי ומעבודות קודמות עם מגוון האוכלוסיות למדתי ש"גבול השלום" או גבולות אחרים מסביבנו, אינם שקטים כי הם רוצים שקט או כמו שאומרים כל מיני פרשנים בערוצים השונים "חיזבאלה/חמאס אינם רוצים בעימות" - אלא בסך הכל מחכים ליום פקודה".

חלק מקולות האימונים (צילום: חופשי)

לדבריו, "המצב כרגע בגבול הוא שכל מהגר עבודה אפילו יכול לחצות את גדר המערכת ונהר הירמוך ללא בעיה. זהו מצב של הפקרת חיי התושבים"

"שלא תטעו, ביקשנו עזרה, ביקשנו הבהרות, פנינו למפקדים בגזרה, אך לא קיבלנו תשובות מרגיעות, להגיד, אני חדש בתפקיד ולא יודע מה היה כאן קודם זה לא תשובה ובטח לא פתרון, כיתות כוננות זה אחלה אבל הן לא תספקנה מול גל או גלים, של חיילים ירדנים, עם סכין בין השיניים ורצח בעיניים", הוסיף וכתב.

"קלטנו באהבה אלפי מפונים (כינוי מכובס ל"פליטים בארצם') מהצפון, בגלל חשש מהאויב שם. זה אבסורד שעכשיו, גם כאן, חייהם וחיינו בסכנה, אני צועק מכאן לצה"ל, לכוחות הביטחון, לשב"כ, לראש הממשלה, למשרדי הביטחון ולכל מי שאחראים לשלומנו ולבטחוננו: מדובר בסכנה ברורה ומיידית, אני מבין שאתם "עסוקים במקומות אחרים", אבל חיינו בסכנה", קרא התושב.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר