"יש לשמור על עמימות"

חמאס טרם הגיב למתווה פריז; בצה"ל מתכוננים לכיבוש רפיח

מחר (שני) תצא משלחת ישראלית לקטאר בכדי לקדם את עסקת החטופים ע"פ מתווה פריז השני | לבינתיים, בצה"ל לא מחכים והערב - הוצגו התוכניות לכיבוש רפיח לדרג המדיני (חרבות ברזל)

יוני גבאי | כיכר השבת |
רפיח (צילום: Abed Rahim Khatib/Flash90)

למרות האופטימיות ששודרה בישראל אמש (מוצ"ש) בכל הנוגע להתקדמות עסקת החטופים מול החמאס על פי עקרונות המתווה שהושג בוועידת פריז השנייה, בחמאס טרם הגיבו למתווה החדש ובעצם משאירים לישראל את ההמתנה מורטת העצבים.

לפי הדיווח בחדשות 12, ראש הממשלה נתניהו הציב היום (ראשון) דרישה חדשה כלפי ארגון הטרור חמאס, לפיה, מחבלים המוגדרים ע"י ישראל כ"כבדים", לא ישוחררו מבתי הכלא הישראלים לבתיהם ביו"ש, ישראל או רצועת עזה, אלא יגורשו לקטאר.

עוד דווח, כי הסמכויות הרחבות שניתנו לחברי המשלחת הישראלית הצפויים לצאת מחר (שני) לקטאר ע"מ לקדם את העסקה החדשה מול החמאס, קוצצו משמעותית בידי ראש הממשלה.

במקביל, דווח בחדשות 13, כי ראש הממשלה נתניהו, נזף בראש המוסד דדי ברנע על אופן ניהולו את המו"מ בפריז: "ככה לא מנהלים מו״מ, צריך להיות קשוחים יותר״. נתניהו דרש ע"פ הדיווח מראש המוסד, לקבל רשימה של החטופים שנמצאים בחיים לפני התקדמות במו״מ.

אולם, בלשכת רה"מ נתניהו התנערו מהדיווח האחרון וטענו כי מדובר בשקר חמור: "הדיווח אינו נכון מיסודו. בין ראש הממשלה נתניהו לבין ראש המוסד דדי ברנע מתקיים שיח מקצועי, אמין וטוב שמבוסס על הערכה הדדית ואחדות מטרה".

כאמור, מחר תצא משלחת ישראלית לדוחא - קטאר. הדיונים בין אנשי החמאס והגורמים הישראלים יהיו בדרג אנשי המקצוע - כאשר אנשי הדרג המדיני בחמאס ובישראך, יקבלו לידיהם את תוצאות המו"מ המקצועי.

בין היתר, צפויים התדדים לדון בפרטיהם וזהותם של המחבלים הצפויים להשתחרר מהכלא הישראלי, שמות החטופים הישראלים ברצועה ומצבם הרפואי, לצד מהות ההפוגה הישראלית מהקרבות והלחימה ברצועה - מה יינתן לצה"ל לעשות ומה לא יתאפשר במסגרת ההסכם.

בישראל מעריכים באופטימיות זהירה, כי למרות התמהמהות החמאס ממתן תשובה עקרונית לליבת ההסכם החדש, הרי שבסופו של מו"מ, חמאס יבין כי לא נותרה לו ברירה וכי עליו להסכים לעסקה אם ברצונו להאריך את שלטונו או מה שנותר ממנו ברצועה בזמן נוסף.

במקביל, צה"ל ובכירי מערכת הביטחון, הציגו הערב (ראשון) בפני חברי הקבינט המדיני ביטחוני את התוכניות הצבאיות לכיבוש רפיח ומיטוט גדודי חמאס האחרונים ברצועה - כולל אלפי מחבלים שנמלטו לעיר הדרומית ביותר ברצועה ע"פ ההערכות המודיעיניות.

בצה"ל משדרים לאורך כל הדרך, כי מטרת המלחמה למיטוט החמאס באופן סופי לא השתנתה, וכי מטרת המלחמה לשחרור החטופים רק עשוייה לעכב את מיטוט החמאס במספר שבועות או חודשים אולם מיד בתום ההפוגה - תתחדש הלחימה ביתר שאת ברפיח, לצד הלחימה בחאן יונס ובצפון הרצועה.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר