אחרי התקריות

דובר צה"ל: מוכנים למלחמה בצפון; לא ירינו לעבר השיירה ההומניטרית בעזה

בהצהרה לתקשורת הערב, התייחס דובר צה"ל דניאל הגרי לתקרית פציעת הפלסטינים בסיוע ההומניטרי ברצועת עזה, וחשף גם תיעוד חדש של תקיפת מתחם צבאי של ההגנה האווירית של חיזבאללה בעומק לבנון במרחב ה'באקע' (מלחמה)

ב. ניסני | כיכר השבת |

"היום היום ה-146 למלחמה. כוחות צה"ל פועלים בכל הגזרות בהתקפה ובהגנה", פתח הגרי. "הערב נרצחו שני אזרחים ישראליים בפיגוע ירי בעלי. מחבל חמוש שהגיע ברכב לתחנת דלק בעלי ירה לעבר רכב שהיו בו שלושה ישראלים, שניים מהם נרצחו.

"המחבל חוסל על ידי אזרח, אזרח - חייל מילואים שחזר מלחימה בחאן יונס, לוחם בגבעתי, שפעל באומץ ובנחישות והביא לסיום האירוע. כוחות רבים קפצו לנקודה ומבצעים כעת סריקות. כוחות צה"ל יחד עם השב"כ מבצעים בחודשים האחרונים מאות פעולות סיכול ביהודה ושומרון, ועצרו במהלך המלחמה כ-3,400 מחבלים מתוכם 1,500 מחבלי חמאס".

עוד אמר הגרי: "כחלק מהערכות המשותפת שלנו, של כל כוחות הביטחון, לתקופת הרמאדן ובצל המלחמה, אנחנו מעלים את הכשירות ומשפרים את המוכנות של הכוחות בפיקוד המרכז לתרחישי הסלמה. אנחנו פועלים מסביב לשעון לסיכול הטרור".

בשלב הזה התחייחס לנעשה במלחמה: "ברצועת עזה כוחות צה"ל פועלים ותוקפים בכל חלקי הרצועה: בעשרת הימים האחרונים חיסלנו יותר מ-450 מחבלים בעזה, 450 מחבלים סה"כ מתחילת הלחימה חיסלנו יותר מ-13,000 מחבלים. בדרום הרצועה בחאן יונס פרקנו את המסגרת הצבאית של חטיבת חאן יונס של חמאס.

"אנו ממקדים מאמץ מודיעיני ומבצעי יחד עם שירות הביטחון הכללי בחאן יונס, אנחנו נמצה את כל המודיעין המבצעי שלנו בחאן יונס, כרגע אנחנו פועלים בשכונת אל-עמל והעבסנים בחאן יונס – משמידים עוד תשתיות טרור ומחסלים מחבלים.

"בצפון רצועת עזה השלמנו בשבועיים האחרונים מבצע ממוקד במרחב שאטי, וכעת כוחות צה"ל פועלים במבצע בזיתון. אנחנו חוזרים למרחבים שבהם פעלנו, בעקבות מידע מודיעיני חדש שהגיע מפעילות הכוחות בשטח, מאתרים תשתיות תת-קרקעיות חדשות של חמאס ומנטרלים אותן.

"הגענו למרחבים מהם יורים רקטות לעבר שטח מדינת ישראל והשמדנו את יכולות השיגור רק בימים האחרונים. מתחילת המלחמה השמדנו כ-1,000 משגרי רקטות ובורות שיגור. כל אלה כדי לייצר ביטחון, ביטחון כזה, שמאפשר לתושבים לחזור לביתם".

בהמשך התייחס לתקרית הקשה הבוקר: "לפנות בוקר במהלך מבצע להכנסת סיוע הומניטרי לצפון הרצועה, 30 משאיות שעשו את דרכן לצפון הרצועה, נתקלו בהמון פלסטיני שהחל להתקהל סביבן ולבזוז את הציוד שעליהן.

"המשאיות הגיעו מרפיח, נבדקו בכרם שלום, שמה בדיקה איכותית מאוד, ונכנסו לרצועה, ומשם עברו לחלק הצפוני של הרצועה סמוך לים. לאחר כ-400 מטרים מהמסדרון, נעצרו המשאיות על ידי ההמון.

"עשרות תושבים עזתיים נהרגו כתוצאה מדוחק, צפיפות ובמהלך ניסיון היחלצות המשאיות הפלסטיניות לצערנו דרסו אותם. כוח צה"ל שאבטח בנקודה, חולף על פני ההמון, עם הטנקים, מתרחק ומבצע ירי רק מול סיכון כאשר ההמון נע לעברו באופן שסיכן אותו.

"ניתן לראות בתיעוד כיצד הטנקים עוברים סמוך להמון ולא פוגעים בו. אני מדגיש – לא ירינו לעבר מבקשי הסיוע, בניגוד להאשמות – לא ביצענו ירי לעבר השיירה ההומניטרית – לא מהאוויר ולא מהיבשה. אנחנו אבטחנו אותה בכדי שתוכל להגיע לצפון הרצועה".

כוחות צה״ל במרחב השיירה ההומניטרית בצפון הרצועה (צילום: דובר צה"ל)

לדבריו, "אנחנו פועלים בהתאם להחלטת הדרג המדיני, ומכניסים סיוע הומניטרי לרצועה שיאפשר את המשך הלחימה. זו הפעם הרביעית השבוע ששיירת משאיות עוברת באופן הזה לצפון הרצועה, וזאת הפעם הראשונה שיש תקרית מהסוג הזה".

עוד אמר: "הערב פרצו אזרחים ישראלים את מעבר ארז ונכנסו לתוך הרצועה בניגוד לחוק ותוך שהם פוגעים בפעילות כוחות צה"ל הנלחמים בעזה.  חלקם גם התבטאו באופן חמור כאשר הם מקללים את לוחמי צה"ל.

"אנחנו מגנים כל התנהגות פלילית. העובדה שחיילים מותקפים באלימות על ידי מי שהם מגנים עליהם – היא חמורה ביותר, חיילים עסוקים בזה במקום להילחם בעזה, זה מחייב טיפול נוקב".

בהמשך דיבר על המערכה מול חיזבאללה. "בגבול הצפון, נמשכת פעילות הכוחות בהגנה ובהתקפה. המטרה שלנו להחזיר את הביטחון לצפון. בחודש האחרון: חיסלנו יותר מ-60 מחבלים של חיזבאללה ביניהם שלושה מפקדים בכירים בדרגת מפקדי חטיבות.

"מתחילת המלחמה חיסלנו יותר מ-220 מחבלים של חיזבאללה ועוד עשרות רבות של מחבלים פלסטיניים אחרים. ותקפנו למעלה מ-4,000 מטרות של חיזבאללה – מחסני של אמצעי לחימה, מפקדות, יכולות אסטרטגיות, עמדות ותשתיות של רדואן. 4,000 מטרות. 

"השבוע תקפנו מתחמים של מערך ההגנה האווירית של חיזבאללה בעומק לבנון, זה תקיפה רחוקה בבקעא. זהו מערך שחיזבאללה השקיע בו כסף רב בניסיון להגביל את חופש הפעולה של צה"ל בשמי לבנון. חיל האוויר מוכיח פעם אחר פעם כי אין מקום שנרצה או נדרש לתקוף בו ולא נעשה זאת.

תיעוד שטרם נחשף של תקיפת מתחם צבאי של ההגנה האווירית של חיזבאללה בעומק לבנון במרחב ה׳בקאע׳ (צילום: דובר צה"ל)

"חיזבאללה מוסיף לירות לצפון, אנחנו יודעים את זה, זה מעסיק אותנו, אנחנו גובים על כך מחיר הולך וגובר. אני יודע שרבים מהתושבים בצפון, ותושבי מדינת ישראל, מודאגים מהלחימה בצפון, תדעו - כוחות צה"ל פרוסים לאורך גבול באופן רחב ותוקפים את חיזבאללה בנחישות בגבול ובעומק. זה תקיפה בהפעלת כוח רב".

הגרי חתם: "אנחנו נמשיך לעדכן אתכם בכל התפתחות. במידה ויהיו הנחיות מיוחדות לעורף, מיד נעדכן ובזמן מספק שיאפשר להיערך. בשלב זה, אני חוזר על זה, בשלב זה – אין שינוי בעורף, ואני מבקש שלא להעביר שמועות ולהיצמד רק להנחיות הרשמיות.

"במקביל אנחנו מאמנים את הכוחות, מעלים את הכשירות ומתכוננים לתרחישים ביניהם גם מלחמה באם נדרש אליה. המשימה שלנו היא אחת - להרחיק את חיזבאללה מהגבול ולייצר תנאים ביטחוניים, ביטחון שיאפשר לתושבים לשוב לביתם.

"אני רוצה לפנות לחטופות ולחטופים, אם אתם שומעים אותי. חלפו 146 ימים וכל יום נוסף הוא בלתי נסבל. אני מבקש שתדעו שכל לוחם בעזה, עכשיו כל לוחם שנמצא בעזה נלחם עבורכם, זה הדבר החשוב ביותר ללוחמים, שהמשפחות שלכם נלחמות עבורכן, אנחנו פוגשים אותם, הן אומרות לנו את זה, אנחנו נמשיך לעשות הכול. אנחנו מחויבים להשיב אתכם הביתה".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר