היום ה-254 למלחמה

LIVEשמותיהם של 2 לוחמים שנפלו ברפיח פורסמו | צה"ל תוקף הערב יעדים בדרום לבנון

צה"ל הודיע על "הפוגה טקטית" ברפיח מבלי לעדכן את רה"מ ושר הביטחון ונאלץ להבהיר שהלחימה נמשכת | אסון הנמר ההנדסי ברפיח: צה"ל התיר לפרסום את שמותיהם של 5 נופלים נוספים מתוך שמונה | בנוסף, הותר לפרסום כי שני לוחמי שריון במילואים נהרגו כאשר מטען התפוצץ על הטנק שלהם, בשכונת צברא בעיר עזה | באמצע הלילה - אזעקה בגליל המערבי (חדשות)

כתבי כיכר השבת | כיכר השבת |
הכתבה פורסמה ב-י' בסיון תשפ"ד | 16.06.24
(צילום: דובר צה"ל)

היום ה-254 למלחמה - עדכונים שוטפים:

23:16: דיווח בעזה: חיל האוויר של צה"ל תוקף יעדים ומטרות בנוסאיירת שבמרכז הרצועה.

22:48: דובר צה״ל, תת-אלוף דניאל הגרי: אנחנו נדאג לחזרה בטוחה של הישראלים לבתיהם בצפון ישראל, זה לא נתון למשא ומתן.

22:31: דובר צה"ל: מוקדם יותר הערב מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו מספר יעדי טרור בארבעה מרחבים שונים בדרום לבנון. בין המטרות שהותקפו, תשתיות טרור במרחבים שקרא וא-טייבה, לצד מבנים צבאיים במרחבים מחיבב וכפר כילא.

התקיפות בכפר כילא - דרום לבנון (צילום: דובר צה"ל)

22:28: דוברות המשטרה: משטרת ישראל מבקשת את עזרת הציבור בחיפושיה אחר הנעדרת אלישבע פיקדו, בת 46 מבני ברק. כל היודע דבר על מקום הימצאה מתבקש לפנות למוקד 100 של משטרת ישראל או לתחנת משטרת רמת גן- בני ברק בטל' 03-6796452

אלישבע פיקדו (צילום: דוברות המשטרה)

21:47: דובר צה״ל: מפקד פיקוד הדרום למפקדים הלוחמים ברפיח: ״אתם מכים את חטיבת רפיח; הציווי שלנו זה להמשיך קדימה״.

20:17: דובר צה"ל: הותרו לפרסום שמותיהם של שני חללי צה"ל אשר הודעה נמסרה למשפחותיהם - סמל שלום מנחם, בן 21, מבית אל, לוחם בגדוד ההנדסה 601, עוצבת עקבות הברזל (401), נפל אתמול (שבת) בקרב בדרום רצועת עזה. סמ״ר צור אברהם, בן 22, ממודיעין-מכבים-רעות, לוחם בסיירת נח״ל (934), חטיבת הנח״ל, נפל בקרב בדרום רצועת עזה. הי"ד.

מימין: צור אברהם ושלום מנחם הי"ד (צילום: דובר צה"ל)

19:20: הצלה יו"ש ללא גבולות: ערבים יידו בקבוק תבערה לעבר רכבים בכביש גוש עציון ירושלים בין אל חאדר לאפרת צפון. אין נפגעים בגוף באירוע.

19:18: עיריית יבנה: אנו מבקשים להבהיר כי בניגוד לפרסומים שונים בשעה האחרונה בקבוצות וואטסאפ וברשתות חברתיות: אין אירוע חריג בשטח העיר, הנושא נבדק מול פיקוד העורף וגורמי החירום המוסמכים.

18:05: מפקד פיקוד העורף, אלוף רפי מילוא נפגש היום עם ראשי רשויות קו התפר. במסגרת המפגש, סקר האלוף אודות מאמצי צה״ל בגזרות השונות, תוך מיקוד במאמצי פיקוד העורף והאצת המוכנות לתרחישים אפשריים. כמו כן, הדגיש את שיתוף הפעולה בין צה״ל לראשי הרשויות וחשיבותו להמשך חיזוק קו התפר.

פגישת מפקד פיקוד העורף עם ראשי הרשויות מקו התפר (צילום: דובר צה"ל)

18:00: פיקוד העורף מעדכן כי ההנחיות לתושבי ישראל ביומיים הקרובים - ללא שינוי. ההנחיות בתוקף עד יום שלישי בעוד יומיים בשעה 18:00.

ההנחיות המעודכנות (צילום: פיקוד העורף)

17:55: רשות המיסים הודיעה כי נפתחה המערכת להגשת תביעות לפיצויים עבור בעלי עסקים באזור קו העימות הצפוני, בגין החודשים ינואר-פברואר 2024

17:42: הפרשנים מסבירים: בגלל חג הקורבן, חיזבאללה מיתן משמעותית את הירי לעבר ישראל, אך מנגד תושבי הצפון זועמים על כך שישראל אינה מנצלת את הימים לתקיפה בלבנון.

17:37: במפלגת המחנה הממלכתי ממשיכים להתקוטט באופן פומבי עם מפלגת הליכוד

"מחולל התגובות של ראש הממשלה היסטרי, ובצדק. גנץ ואיזנקוט היו הראשונים שקראו לתחילת התמרון ולפעולה אגרסיבית בעזה ולהרחבתו לחאן יונס ורפיח".

"בזכות הקשרים הבינלאומיים האמיצים של גנץ ישראל זכתה להסכם הגנה אווירית שבלם את התקיפה האירנית, מנע נזק והציל חיים רבים, הוא מעולם לא הסכים לסיום המלחמה ולא להקמה של מדינה פלסטינית, לא נשא את "נאום בר-אילן" או מסר שטחים לערפאת, כפי שעשה נתניהו", לשון תגובת המחנה הממלכתי.

17:30: סקר של רשת CBS מעלה כי מרבית המצביעים בארה"ב מאמינים כי לנשיא לשעבר דונלד טראמפ יש כישורים קוגניטיביים ונפשיים טובים יותר לכהן בתפקיד הנשיא קדנציה נוספת מאשר לנשיא המכהן ג'ו ביידן.

עם זאת, כמעט רבע מהמצביעים הפוטנציאליים טוענים כי לאף אחד משני המועמדים יש את היכולות הנפשיות או הקוגניטיביות לכהן כנשיא.

17:10: הרמטכ"ל הרצי הלוי על גיוס חרדים: "זה צורך מובהק"

"אנחנו רוצים להרחיב את הבסיס כמה שיותר ממי שמגיע להתגייס. אני אומר לכם שיש הזדמנות לשינוי גם בחברה החרדית, לא מספיק רחב, אבל יש רצון לשינוי. אנחנו רוצים ללכת קדימה לא כי זה יפה, קודם כל כי צריך. גדוד שנקים היום, שמחזיק גזרה בבקעת הירדן, מחזיק גזרה ביהודה ושומרון, מחזיק פה גזרת הגנה. כל גדוד כזה סדיר, שאנחנו מקימים, חרדי, הוא מוריד לנו תעסוקה של אלפי אנשי מילואים רבים מאוד בזכות סדיר חובה".

17:09: בליכוד מגיעים להודעת מפלגת המחנה הממלכתי שתקפה את ראש הממשלה בנימין נתניהו.

"מי שברח מהמלחמה לא יטיף מוסר לראש הממשלה נתניהו שמוביל את המערכה ולא מוכן להתפשר על פחות מניצחון מוחלט".

"בוודאי לא בני גנץ שנמלט מקבלת החלטות קשות, שנכנע לכל לחץ בינלאומי, שהסכים להקמת מדינה פלסטינית ושהצהיר מעל כל במה שהוא מוכן לסיים את המלחמה לפני השבת כל חטופינו והשלמת כל יעדינו", אמרו בליכוד.

17:00: בלבנון מדווחים על תקיפות ארטילריה ישראליות באזור כפר כילא שבדרום המדינה.

16:30: נתניהו בישיבת הממשלה: "יש כאלה שמבקשים לשנות את המטרות, ולהבנתי זה מגיע השניים שפרשו. הם רוצים החלטות מכובסות של תבוסה ולהשאיר את חמאס על כנו - זה לא מקובל עליי".

המחנה הממלכתי בתגובה לדברי נתניהו בישיבת הממשלה: תבוסתנות - לפחד לתת לצה"ל לתמרן. למסמס את הכניסה לחאן יונס ורפיח. להסס להעביר את המאמץ האופרטיבי צפונה. בעתיד עוד ייחשפו הפרוטוקולים ואז ידע הציבור מי היסס ומי חתר לניצחון אמיתי .

16:00: בכנס לציון יום ירושלים בעיר אריאל, הודיע תא"ל עופר וינטר הודיע על השתתפותו בכנס "זמן הכרעה" של פורום המפקדים והלוחמים במילואים שמאגד מאות קצינים בכירים במילואים הקוראים לשינוי גישה בלחימה ולהכרעה של חמאס.

וינטר אמר כי "אמנם הלחימה בעזה מורכבת וצה"ל מצליח לגבור על חמאס בכל מפגש טקטי, אך בצורתה הנוכחית היא לא תביא להכרעת חמאס ולניצחון ברור עליו".

"עלינו לוודא כי מתקיימת לחימה הכרעתית במסגרתה אנו דואגים טוב יותר לבטחון כוחותינו ויחד עם זאת פוגעים לחמאס במוקדי הכוח ובנכסים הרגישים שלו, רק כך נוכל לייצר הכרעה במערכה".

"אני מתכוון להגיע ביום רביעי הקרוב לכנס זמן הכרעה ולהציג שם את עיקרי התפיסה שלי לגבי אופן הלחימה הנדרש בעת הזו".

15:59: כלי תקשורת בעזה דיווחו על ירי ארטילרי מתמשך במרכז ובמערב העיר רפיח שבדרום רצועת עזה.

15:55: מתחילת המלחמה נעצרו כ-4,150 מבוקשים ברחבי אוגדת יהודה ושומרון ובחטיבת הבקעה והעמקים, כ-1,750 מהם פעילי חמאס

15:51: כוחות צה"ל, שב"כ ומג"ב פעלו הלילה למעצר שמונה מבוקשים ברחבי יהודה ושומרון ובחטיבת הבקעה והעמקים; הלוחמים ירו לעבר מחבל שהשליך לעברם מטען, תחקרו חשודים ואיתרו אמצעי לחימה.

15:46: שר הביטחון יואב גלנט ביקר היום בגדוד הסיור המדברי בגבול רצועת עזה, שמע ממפקד הגדוד, שהחליף במהלך הלחימה את מפקד הגדוד שנפצע ב-7.10, על העשייה המבצעית לאורך שמונת החודשים האחרונים והלחימה במרחב הדרומי לרבות תחקיר מבצעי של האירוע בו נהרג רס"ב זייד מזאריב בתקרית עם מחבלים.

14:30: משרד הביטחון ובית הנשיא הודיעו על דחיית טקס פרס ביטחון ישראל, שהיה אמור להתקיים השבוע, "בשל האירועים האחרונים".

14:20: בג"ץ הוציא צו ביניים בעתירת התנועה לאיכות השלטון: הורה על השהיית חקירת המבקר את צה"ל ושב"כ

13:35: הממשלה אישרה את הצעת המחליטים שהביא השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר לרכש של כ-200 רכבי כיבוי ליישובי הצפון.

13:30: רשת "אל-מיאדין" הלבנונית, המזוהה עם חיזבאללה, דיווחה על תקיפות ארטילריה ישראליות בדרום המדינה

12:47: בעקבות האמברגו הכלכלי שהטיל נשיא טורקיה ארדואן נגד ישראל, משרד הכלכלה מקדם אסדרה חדשה לניהול היחסים הכלכליים מול טורקיה.

הממשלה תדון בהצעת החלטה של שר האוצר בצלאל סמוטריץ' להטיל 100% מכס על יבוא מטורקיה עד תום כהונת הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן.

12:40: האלוף במילואים יצחק בריק התייחס בריאיון היום (ראשון) לרדיו 103FM לאפשרות של תקיפה ישראלית בלבנון נגד חיזבאללה.

לדבריו, "אנחנו עומדים בפני תבוסה אסטרטגית שלא חווינו מאז היווסדה של המדינה. מלחמה שאיבדה בעזה את תכליתה וממשיכה בגלל אינטרס אחד של ביבי - לשרוד".

"אין לנו איך לעצור את הטילים והכטבמ"ים של חיזבאללה, מה יהיה במלחמה אזורית שישגרו עלינו לא עשרות אלא אלפים מדי יום? מי שמסתובב ביישובי הצפון מתפלץ ממה שרואות עיניו. מי שיחליט להיכנס להתקפה לתוך חיזבאללה יביא מלחמה אזורית שגם איראן תשתתף בה, הרווחנו את זה בכבוד. פעם ראשונה בתולדות איראן ירו עלינו רקטות, אבל אלה יהיו אלפים, ואנחנו נקבל את הרס המדינה".

12:35: במהלך ישיבת הממשלה שמתנהלת כעת התפתח דיון על החזרת התושבים לעוטף עזה במהלכו מתח השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר ביקורת על הצבא.

"אני אומר את הדברים כחבר קבינט, אם הצבא, (אני מבין שזה הדרג הצבאי) לא יידע את הממשלה שיש הפוגה הומניטרית בין השעות 8:00 עד 19:00 בערב, אז תפסיקו להשלות את עצמכם, לא נוכל להחזיר כך את התושבים והטרור רק יגבר", אמרה.

לדבריו, "אם הדרג הצבאי משחרר את יו"ר פרלמנט חמאס ועושה זאת שוב ללא ידיעת הקבינט ובלי אישור - אז תפסיקו להשלות את העם ככה לא מנהלים מלחמה!".

12:30: הרבנית ציפורה אלתר, אשת האדמו"ר הקודם מגור בעל ה'פני מנחם' ואמו של ראש הישיבה הרב שאול אלתר, נפטרה בגיל 97,

במהלך ההלוויה - בבני ברק ובירושלים צפויים להיות שיבושי תנועה רבים

11:56: דובר צה"ל מתיר לפרסום את שמו של חלל צה"ל אשר הודעה נמסרה למשפחתו - סמל יקיר יעקב לוי, בן 21, מחפץ חיים, לוחם בגדוד ההנדסה 601, עוצבת עקבות הברזל (401), שנפל בקרב בדרום רצועת עזה.

זהו החלל השביעי באסון פיצוץ הנגמ״ש ההנדסי ברפיח, ששמו הותר לפרסום. שמו של החלל השמיני בתקרית טרם הותר לפרסום.

סמל יקיר יעקב לוי ז"ל (צילום: דובר צה"ל)

11:30: גורם מדיני מסר: "כשראש הממשלה שמע בבוקר את הדיווחים אודות הפסקה הומניטרית ל-11 שעות ביממה הוא פנה למזכירו הצבאי והבהיר שהדבר אינו מקובל עליו. לאחר בירור, דווח לראש הממשלה שאין שינוי במדיניות צה"ל וכי הלחימה ברפיח נמשכת כמתוכנן".

11:14: דורון קדוש מדווח בגלי צה"ל כי גורמים מדיניים טוענים שהמהלך של ההפוגה הטקטית במעבר ההומניטרי ברפיח לא אושר עם אף אחד מהדרג המדיני - לרבות רה״מ ושר הביטחון, ובשל כך כרגע ההחלטה הזו לא מאושרת ולא מתבצעת.

10:15: דו"ח מיוחד של האו"ם שמתבסס על תמונות לוויין, מתאר את ההרס הבלתי נתפס שהביאו מחבלי חמאס על העיר עזה.

בעוד רבים מהמבנים של העיר נמחקו בחסות ההפצצות של חיל האוויר לצורך מיגור קיני טרור, הדו"ח של האו"ם מתמקד בהרס שנגרם לכבישי העיר, והנתונים מעניינים במיוחד.

מנתוני הלוויין עולה לכאורה כי לא פחות מ-1,100 ק"מ של כבישים נהרסו ברצועה בחסות התקדמות כוחות צה"ל בעיר הטרור. עוד אומר האו"ם כי 350 ק"מ של כבישים "נפגעו קשות", ו-1,470 ק"מ של כבישים נפגעו באורח בינוני.

לכתבה המלאה - כנסו כאן

09:50: דורון קדוש מדווח בגלי צה"ל כי שר הביטחון יואב גלנט לא ידע מראש על כוונת צה"ל לבצע "הפוגה טקטית" ברפיח ולא אישר את הצעד. בסביבתו של השר אף מתחו ביקורת שההודעה יצאה בבוקר שבו מודיעים על נפילת חללים ברפיח.

08:55: דובר צה"ל: "בצה״ל מבהירים כי אין הפסקת לחימה בדרום הרצועה, והלחימה ברפיח נמשכת. כמו כן, אין שינוי בהכנסת הסחורות לרצועה. הציר המוביל את הסחורות יהיה פתוח במהלך שעות היום בתיאום עם ארגונים בינ״ל, לשינוע הסיוע ההומניטרי בלבד".

08:45: השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר, תוקף: ״מי שהחליט על ״הפוגה טקטית״ לצורך מעבר הומניטרי במיוחד בשעה שטובי חיילנו נופלים בקרב הוא אוויל וכסיל שאסור לו להמשיך להיות בתפקידו. לצערי מהלך זה לא הובא בפני הקבינט והוא מנוגד להחלטותיו. הגיע הזמן לצאת מהקונספציה ולהפסיק את הגישה המטורללת וההזויה שרק מביאה עלינו עוד הרוגים ונופלים״.

08:00: באזור בו אירע הפיצוץ בנגמ"ש הנמר"ה ברפיח, איתרו כוחות צה"ל גופת מחבל, וכעת נבדק האם המחבל היה מעורב בפיצוץ הנגמ"ש באמצעות ירי טיל נ"ט או הצמדת מטען.

07:55: דובר צה"ל מעדכן כי "כחלק מהמאמץ המתמשך של צה"ל ומתפ״ש להגדלת היקף הסיוע ההומניטרי הנכנס לרצועת עזה, ולאחר דיונים נוספים בנושא יחד עם האו"ם והארגונים הבין-לאומיים, החל מאתמול בין השעות 8:00 עד 19:00, תתקיים הפוגה טקטית מקומית של הפעילות הצבאית, לצרכים הומניטריים בכביש המוביל מכרם שלום לכביש צאלח א-דין וצפונה. צה"ל ימשיך לתמוך במאמץ ההומניטרי בשטח.

מפת עזר בנושא הפוגה צבאית טקטית בצירי סאלח א-דין (צילום: דובר צה"ל)

07:45: סוכנות פעולות הסחר הימי של בריטניה (UKMTO) עדכנה כי ספינה ששטה כ-74 ק"מ דרומית לעיר מוחא שבתימן דיווחה על שני פיצוצים שאירעו בסמוך אליה, אך הצוות לא נפגע והספינה ממשיכה בתנועה.

06:20: דובר צה"ל התיר לפרסם את שמותיהם של חמישה נופלים נוספים באסן הנמר"ה ברפיח.

סמל אליהו משה צימבליסט, בן 21, מבית שמש; סמל איתי עמר, בן 19, מכוכב יאיר-צור יגאל; סמ״ר סטניסלב קוסטרב, בן 21 מאשדוד; סמ״ר אור בלומוביץ, בן 20, מפרדס חנה-כרכור; סמ״ר עז ישעיה גרובר, בן 20, מטל מנשה - כולם לוחמים בגדוד 601, עוצבת עקבות הברזל (401).

אמש הותר לפרסום כי באסון ברפיח נפל סרן ווסים מחמוד, מבית ג'ן, סגן מפקד פלוגה בגדוד 601, בעוצבת עקבות הברזל (401).

סמ"ר עז ישעיה גרובר, סמ"ר אור בלומוביץ, סמ"ר סטניסלב קוסטרב, סמל איתי עמר, סמל אליהו משה צימבליסט וסרן ווסים מחמוד שנפלו באסון ברפיח (צילום: דובר צה"ל)

06:10: דובר צה"ל מתיר לפרסום כי סרן (מיל׳) איתן קופלוביץ, בן 28, מירושלים, קצין לוחם בגדוד חש״ן 129, חטיבה 8, ורס״ב (מיל׳) אילון ויס, בן 49, מפסגות, לוחם בגדוד חש״ן 129, חטיבה 8, נפלו בקרב בצפון רצועת עזה.

השניים נפלו כאשר מטען התפוצץ על הטנק שלהם, בשכונת צברא בעיר עזה, בצפון הרצועה.

באירוע נפצעו באורח קשה שני לוחמים מגדוד חש״ן 129, חטיבה 8. הלוחמים פונו לקבלת טיפול רפואי בבית חולים ומשפחותיהם עודכנו.

סרן (מיל') איתן קופלוביץ ז"ל (צילום: דובר צה"ל)
רס"ב (מיל') אילון ויס ז"ל (צילום: דובר צה"ל)

05:30: סוכנות פעולות הסחר הימי של בריטניה (UKMTO) הודיעה על "תקרית" בים האדום, כ-74 קילומטרים דרומית לעיר מוחא שבתימן.

03:21: אזעקה המתריעה על ירי רקטות וטילים הופעלה ביישוב הילה שבגליל המערבי.

02:40: פיקוד המרכז של צבא ארה"ב (CENTCOM) עדכן כי ספינה של הצי האיראני הייתה במרחק של כ-15 קילומטרים מאוניית משא שהותקפה בטילי שיוט על-ידי החות'ים בשבוע שעבר - ולא הגיבה לקריאת המצוקה של אנשי הצוות. "פעילות החות'ים, שנתמכים על-ידי איראן, מאיימת על היציבות באזור", נמסר מצבא ארה"ב.

בתקיפה, אחד הימאים נפצע קשה, והצוות נטש את האונייה בשל שריפה על סיפונה.

01:10: האזעקות האחרונות שהופעלו ביישובים בגליל העליון על חדירת כלי טיס עוין היו התרעות שווא.

00:27: אזעקה המתריעה מפני חדירת כלי כלי טיס עוין הופעלה ביישובים אביבים, דישון, דלתון, יראון, כרם בן זמרה, מלכיה, עלמה וריחאנייה שבגליל העליון.

00:00: דובר צה"ל עדכן כי מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו לפני זמן קצר מטרות טרור של ארגון הטרור חיזבאללה במרחב עיתרון, בניהן מחסן אמצעי לחימה ומבנה צבאי.

בנוסף הותקפה תשתית טרור של הארגון במרחב שיחין, לצד מבנה צבאי במרחב עייתא א-שעב שבדרום לבנון.

התקיפות בלבנון (צילום: דובר צה"ל)

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות