הצרכן ישלם את המחיר

העיריות מתנגדות להארכת חניה אוטומטית

חברת סלופארק יצרה שירות חדש שמונע תשלום מיותר ומאריך את החניה אוטומטית ומונע קנסות מהמשתמשים אך בעיריות טוענים כי מדובר במהלך לא חוקי העומד בניגוד לחוקי העזר (רכב)

דניאל הרץ | כיכר השבת |
(צילום: שאטרסטוק)

בחברת סלופארק, מפעילת שירותי החניה הסלולרית, השיקו שירות חדש - הארכת חניה אוטומטי בעיריות טוענים כי ייתכן והוא אינו חוקי ועומד בניגוד לחוקי העזר העירוניים. השירות החדש מאפשר לנהגים להפעיל חניה דרך הסמארטפונים, ובזמן ההפעלה לבחור אם הם רוצים הארכה אוטומטית, וכיבוי אוטומטי. ניתן גם להגדיר מראש שכל חניה תוארך או תכבה אוטומטית.

השירות ניתן בתשלום ומתווסף למסלול "סלופארק על בטוח" הכולל גם כיבוי חנייה אוטומטי, שירות תזכורות וחניונים תמורת 5.90 שקלים לחודש. סלופארק מציינת כי בשלב ראשון הארכת החניה תינתן ללקוחות בחינם, כדי לאפשר להם להבין מהו השירות.

כאמור, ייתכן כי השירות החדש מנוגד לחוקי העזר העירוניים. לפי חוקי העזר העירוניים ברוב העיריות בארץ, משך החניה הרצופה בכחול-לבן מוגבל למספר שעות (בין שעתיים ל-3 שעות), וכדי להאריך את החניה יש להפעיל מחדש את האפליקציה לאחר שההפעלה הראשונה הופסקה. בכל מקרה, לא מתאפשרת חניה ליום שלם הן מבחינת שיקולי מקומות חניה והן בשל רצונן של העיריות להשית קנסות חניה שמכניסות לכיסן כסף רב.

מאגף הפיקוח של אחת מהערים הגדולות במרכז הארץ נמסר ל"גלובס", כי השירות מנוגד חד משמעית לחוקי העזר. בעירייה אחרת מסרו שהם צריכים לבדוק את הנושא מבחינה משפטית רשמית, כי זה לא משהו שהיה קיים עד כה, אבל על פניו לא נראה שזה עומד בתנאי חוקי העזר העירוניים.

בסלופארק, כך טוענת החברה עצמה, לא טרחו לבדוק אם השירות החדש תקין מבחינה משפטית. סלופארק מבטיחה כי השירות מבטיח הגנה מקסימלית מפני דוחות חניה בערים, והיא אף מבטיחה לקחת על עצמה את התשלום של כל דו"ח שיתקבל למי מנהגיה המשתמשים בטכנולוגיה החדשה.

בנוסף, סלופארק ממשיכה לטעון בהודעה, כי השירות החדש מייתר את שרות התזכורות "המיושן עליו משלמים הנהגים מדי חודש. התזכורות הפכו לנחלת העבר, כאשר באמצעות הפעלת החניה האוטומטית, אין צורך בהן יותר", לדבריה.

מסלופארק נמסר עוד: "בפועל, בכל הרשויות מתירים הלכה למעשה הארכת חניה באופן ידני ובאמצעות תזכורות. מצב משפטי זה אינו שונה מהארכת חניה אוטומטית. אנו מניחים שעירייה, שנוהגת כך בפועל מזה שנים רבות, בדקה את המצב המשפטי לפני שהתירה זאת ולכן לא מצאנו מקום לבחון זאת משפטית.

"הארכת החניה האוטומטית מסתמכת על הכללים שהונהגו בפועל ביחסים שבין העיריות לנהגים. שינוי התנהלות והתנהגות העיריות בנושא זה יביא בהכרח לפגיעה בלתי סבירה בציבור הנהגים הנוהג להאריך חניה מזה שנים רבות. החדשנות של סלופארק משנה את ההתנהגות של הנהג ולא את הנוהג לפיו פעלה העירייה, המאפשרת לנהג שלא לשכוח להאריך את זמן החניה. רצוי שהרשויות המקומיות יעודדו טכנולוגיות חדשות, שיחסכו דוחות מיותרים הנאמדים בעשרות מיליוני שקלים בשנה לנהגים בישראל".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר