התראת SMS בניו יורק: "ראיתם את המבוקש? חייגו 911"

תושבי "התפוח הגדול" מנויים להתראות כלליות, אולם באופן חריג שיגרה מערכת הודעות החירום את פרטי החשוד בהטמנת פצצות בניו יורק ובניו ג'רזי

רחאמי (צילום מסך)

בזמן שמשטרת ניו יורק פשטה על רחובות העיר היום (ב') בחיפוש אחר אחמד חאן רחאמי, החשוד המרכזי בהטמנת שמונה פצצות בניו ג'רזי ובניו יורק בימים האחרונים, גויסו גם אזרחי העיר למאמצים.

תושבי ניו יורק מנויים אוטומטית להתראות כלליות לציבור, לרוב בנושאי מזג אוויר או ילדים שנחטפו, אך הפעם ההודעה הייתה שונה – מערכת התראות החירום במדינה נוצלה כדי להפיץ את תמונתו ופרטיו של המחבל החשוד ולהביא לתפיסתו.

בהודעה שנשלחה לטלפונים הניידים של תושבי ניו יורק נכתב: "מבוקש: אחמד חאן רחאמי, גבר בן 28, ראו צילום, התקשרו 911 אם ראיתם".

ההודעה הועברה לניידים במקביל לפרסום שם החשוד בטלוויזיה והפצת תמונתו בטוויטר. המסרים נשלחו באופן כזה שהם הותאמו למיקום המכשירים הסלולריים, כך שההתראה הגיעה רק לתושבי ניו יורק ולא הועברה לשאר חלקי ארצות הברית.

ההתראה שנשלחה לתושבי ניו יורק

במהלך השבת האחרונה קיבלו תושבי ניו יורק התראה, שבה התבקשו להתרחק מאזור שכונת צ'לסי שבמנהטן, ואתמול קיבלו בפעם הראשונה את הבקשה לסייע במציאת החשוד. רחאמי נמצא ישן בבר מקומי על-ידי בעלים שלא הבין בתחילה במי מדובר. הוא קרא למשטרה, וכשזו הגיעה היא הבינה שמדובר ברחאמי המבוקש. רחאמי שלף אקדח, וקליע אחד שלו פגע באפוד מגן של שוטר. הוא המשיך לירות בעודו רץ לרחוב, ואז שוטר ירה ופגע בו ברגלו.

כלי תקשורת בארה"ב דיווחו כי אביו של רחאמי ושני אחיו (שלשניהם קוראים מוחמד) הגישו ב-2011 תביעה נגד משטרת אליזבת בטענה שהשוטרים נותנים למשפחה יחס מפלה. המשפחה התלוננה כי המשטרה מאלצת אותה לסגור את מסעדת ה"פרייד צ'יקן" שלה "First American" מוקדם מדי בכל ערב, בשעה 22:00, בעוד לבתי עסק אחרים היא מאפשרת לפעול גם לאחר מכן.

בני משפחת רחאמי טענו בתביעה כי המשטרה רושמת להם קנסות שאין להם שום בסיס וגורמת להם פגיעה כלכלית, וכי גם תושבים באזור נוהגים לתקוף אותם באמירות גזעניות ולומר להם "מוסלמים לא שייכים לכאן".

דרישת המשטרה לסגור את המסעדה בשעה מוקדמת יחסית באה בעקבות תלונות של שכנים שהמסעדה גורמת רעש בלילות. המסעדה נמצאת בבעלות משפחת רחאמי מאז 2002, והמשפחה – כולל אחמד – גרה בדירה מעליה. היא נמצאת במרחק של כמה קילומטרים מנמל התעופה ליברטי בניוארק. אחד הלקוחות הקבועים במסעדה, ריאן מקאן, סיפר היום: "אחמד עבד במסעדה והיה בחור ידידותי מאוד, זה מה שמפחיד כל כך".

בתביעה של משפחת רחאמי, בת 38 עמודים, נטען כי אחד השכנים הוא שהטריד בעצם את הבעלים. לפי התביעה, השכן ג'יימס מקדרמוט הגיש שוב ושוב תלונות למשטרה נגד המסעדה ואמר לבני המשפחה "אתם מוסלמים, מוסלמים עושים יותר מדי בעיות במדינה הזאת". מקדרמוט טען בשיחה עם NBC כי זה מעולם לא קרה וכי לתלונותיו לא היה שום קשר לדת של משפחת רחאמי.

לפי כמה דיווחים בארה"ב אחמד רחאמי לא היה חלק מהתביעה ושמו לא מוזכר בה. לפי דיווחים אחרים, מהתביעה אפשר ללמוד שלאחמד רחאמי הייתה היסטוריה של היתקלויות עם גורמי אכיפת החוק ועם אנשים שחיו בסביבתו, והמשטרה הואשמה בתביעה בביצוע מעצרי שווא נגד המשפחה. התביעה בוטלה ב-2012.

אחמד רחאמי נולד ב-23 בינואר 1988 באפגניסטן, וכתובת מגוריו האחרונה הייתה באליזבת. לפני שנים היגרה כל משפחתו הגרעינית לארה"ב. לא ברור כמה אדוק היה רחאמי, אבל מכרים של המשפחה סיפרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי לפני שנים אחדות הוא נסע למולדתו. לא ידוע לאיזו מטרה עשה זאת.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר