ישראל במלחמהישראל במלחמה
אחרי האסון

תמו פעולות החילוץ, חברי המשלחת שבים לישראל

ברגשות מעורבים: אחרי שבועות קשים מתחת להריסות בהאיטי הקרועה לגזרים, הורה הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, כי משלחת הסיוע הישראלית תסיים את פעילותה באזור. המשלחת סייעה למעל 960 נפגעים, ובוצעו בעזרתה 294 ניתוחים מצילי חיים (חדשות)

רן רימון | כיכר השבת |
צה"ל מחלץ בהאיטי (צילום: דובר צה"ל)

משלחת הסיוע של צה"ל להאיטי תסיים את פעילותה באזור וחבריה ישובו בטיסה מיוחדת מהאיטי לישראל ביום ה'.

הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, הורה על כך לאחר שאישר את המלצת סגנו, מפקד פיקוד העורף, אלוף יאיר גולן, וקצין רפואה ראשי, תת-אלוף נחמן אש בעניין זה. חזרת המשלחת אושרה גם על ידי הדרג המדיני.

על חזרת המשלחת הוחלט לאחר שכוחות סיוע נוספים של צבא ארצות הברית וגופים צבאיים ואזרחיים נוספים הגיעו לאי והחלו לספק שירותי רפואה שוטפים.

יש לציין כי מלבד עזרה לחולים באזור, הקימה המשלחת הישראלית עמדות תקשורת רבות, דבר שעזר למשלחות האזור, אך גרר בצידו גם ביקורות אודות בזבוז כספים. עם זאת, רבים חלקו שבחים למשלחץ כמו למשל תחנת הרדיו של האיטי שדיווחה כי: "הישראלים הם היחידים שמושיטים יד להאיטי ושלחו אלינו משלחות שלא כדי להציל את אנשיהם שלהם המצויים באי, אלא כדי להציל אותנו - המקומיים".

המשלחת צפויה להפסיק לקלוט חולים חדשים מחר (ג') ולהתחיל בהכנות לקראת חזרת חברי המשלחת ארצה. בצה"ל הוחלט כי חלק מהציוד, דוגמת אוהלים, תרופות וציוד רפואי אחר יישאר בהאיטי וישמש את אנשי הרפואה השונים והציוד הכבד יוחזר ארצה.

במהלך שהותם של כוחות ההצלה ברפובליקת האיטי נקלטו בבית חולים השדה מעל 960 נפגעים, בוצעו 294 ניתוחים מצילי חיים, נערכו 16 לידות, מהן שלוש לידות בניתוח קיסרי ובוצעו חילוצים מבין ההריסות.

בימים האחרונים, לאחר שתמו משימות החילוץ, הופנו הכוחות לסיוע אזרחי כגון התקנת מיכלי מים, סיוע בשגרת החיים ועוד. המשלחת הישראלית צפויה להגיע לנמל התעופה בן גוריון ביום חמישי אחר הצהריים. חיל הרפואה, פיקוד העורף וצה"ל יקיימו שורת תחקירים על הפעילות על מנת להפיק לקחים ולשפר מוכנות לקראת אירועים דומים אליהם יכול להידרש צה"ל בעתיד.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר