ישראל במלחמהישראל במלחמה
סערה בוילנא

'ועידת רבני אירופה' תוקפת: "סגירת בית הכנסת רק בגלל ראש הקהילה"

לאחר שהבוקר נסגר בית הכנסת העתיק בוילנא, תוקפים רבני ועידת רבני אירופה את ראש הקהילה וטוענים כי הסיבה האמתית לסגירת ביה"כ היא "אנטי דתיות וחרדיות" (בעולם)

דניאל הרץ | כיכר השבת |
בית הכנסת בוילנה (צילום: shutterstock)

ב'ועידת רבני אירופה' מגיבים הבוקר (רביעי) בזעם על סגירת בית הכנסת הגדול בוילנא ודוחים מכל וכל את טענות ראש הקהילה היהודית כביכול הסיבה לסגירה היא חשש ביטחוני.

בהודעה שפרסמה הועידה נאמר כי "הסיבה לסגירת בית הכנסת היא מי שעומדת בראש הקהילה שבכל עברה נוהגת בשרירות לב ובהתנכלות לכל הקדוש והיקר לקהילה היהודית בוילנא ולעם היהודי בכלל".

'קוקליאנסקיה ראש הקהילה היא אשה אנטי דתית במוצהר שלא אפשרה לתקן את המקוה בוילנא על חשבון הועידה, בגלל ״שאינה רוצה חרדים בוילנא...״, תוקפים בועידת רבני אירופה.

"זו אשה שהפסיקה את ההעסקת שלוש רבני הקהילה אחרי שהביעו את אי שביעות רצונם מההסכם שחתמה הקהילה עם השלטונות לגבי בית הקברות העתיק. יצוין, כי ההסכם על מרכז הספורט שעל מתחם בית הקברות ההיסטורי שבו היו קבורים הגר"א מווילנא ועוד נמצא בסימן שאלה".

"לצערינו, אנו סבורים שהגב' הנ"ל שעצם היותה נשיאת הקהילה נמצא בהליך משפטי, רק חיפשה סיבה כדי לסגור את בית הכנסת היחיד הפועל בעיר וילנא ובימי בין המיצרים ערב תשעה באב. לקהילה יש משאבים רבים מההכנסות מבניינים רבים שהושבו לקהילה בכדי לספק שירותי שמירה נאותים", תוקפים בחריפות בועידת רבני אירופה ומסיימים בקריאה "לפתוח שוב את שערי בית הכנסת והגן. לאפשר לנו לתקן את המקוה ולתת שירותי דת לתושבי וילנא הזקוקים לכך".

כזכור, בית הכנסת בבירה וילנה ומטה הקהילה היהודית נסגרו הלילה (רביעי) בעקבות איומים, כך הודיעו מנהיגי הקהילה היהודית בליטא.

לפי הדיווחים בסוכנויות הידיעות וב'מעריב' שניזונו מהנהלת הקהילה, הצעד הדרמטי של סגירת בית הכנסת הגיע בצלו של ויכוח ציבורי במדינה, סביב שאלת אזכור בכירים ליטאים שהיו מעורבים בשואה.

לאחרונה, הסירו הרשויות במדינה לוח זיכרון לבכיר ליטאי ממלחמת העולם השנייה - ג'ונאס נורייקה, שהוצב בבניין הספרייה במרכז העיר, וזאת בהוראת ראש העיר, רמיגיוס סימסיוס, שהסביר כי נורייקה תמך בהחלטת הנאצים להקים גטו ליהודים ולבזוז את רכושם. הצעדים הללו גרמו לזעם נגד הקהילה היהודית ופוליטיקאים מקומיים וליבו את הזעם נגד היהודים.

בהודעת הקהילה נאמר כי "הקהילה היהודית הליטאית קיבלה שיחות טלפון ומכתבים מאיימים בימים האחרונים, באווירת המתיחות וההסתה הגוברת, לא לקהילה היהודית ולא לבית הכנסת בוילנה יש את האמצעים להבטיח את ביטחונם של המבקרים, בהם ניצולי שואה ומשפחותיהם".

ראש ממשלת ליטא, סאוליוס סקוורנליס, הורה אתמול לשירותי הביטחון במדינה לפעול מיד כדי למנוע מקרים אפשריים של שנאה אתנית "ואם יש צורך להשתמש באמצעים אחרים תחת החוק".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר