ישראל במלחמהישראל במלחמה
בעקבות הסערה העולמית

לאחר שהסית נגד יהודים: נשיא תוניסיה מתנצל

"למרבה הצער, יש כאלה בתוניסיה שלא מהססים לשקר ולהשמיץ ולהעמיד פנים, על מנת להשיג יעדים פוליטיים המוכרים לכולם", כך התנצל נשיא תוניסיה על דבריו (חדשות)

חנני ברייטקופף | כיכר השבת |
הנשיא התוניסאי (צילום: ועידת רבני אירופה)

נשיא תוניסיה החדש, קייס סייד, הסית אתמול (שלישי) בפני ההמון נגד היהודים באחריות לחוסר היציבות במדינה. בעקבות הדברים התעוררה סערה בעולם היהודי - והנשיא התנצל.

הנשיא התוניסאי מתנצל היום ומבהיר את דבריו מחדש, בטענה כי הדברים שפורסמו אינן נכונים. בנוסף, הוא שוחח עם הרב הראשי של ג'רבה, הרה"ג רבי חיים ביתן, והתנצל בפניו על הדברים הקשים שהטיח בקהילה היהודית בארצו.

בהודעה שפרסם כתב סייד: בעקבות חדשות כוזבות שמסתובבות, חשוב שנשיאות הרפובליקה תעמיד דברים על דיוקם. ראשית: נשיא הרפובליקה לא נחשף לדת כלשהי, ולא הייתה הצדקה סבירה לכל אדם שפוי להעלות את נושא הדתות לאור ההפגנות הללו, בנוסף לעובדה שהוא סבור שנושא זה כלל לא הועלה בתוניסיה. שנית: עמדתו של נשיא הרפובליקה ברורה בעניין זה, שכן הוא מבדיל בין יהדות מחד, וציונות מאידך".

צילומי ארכיון במפגשים קודמים בין רבה של תוניסיה והנשיא. (צילום: ועידת רבני אירופה)

בשיחת הטלפון עם רבה של תוניסיה אמר הנשיא: "יהודי תוניסיה הם אזרחים הנהנים מהטיפול וההגנה של המדינה התוניסאית כמו כל האזרחים האחרים. זכות זו, אינה ניתנת לערעור".

"למרבה הצער, יש כאלה בתוניסיה שלא מהססים לשקר ולהשמיץ ולהעמיד פנים שהם חד משמעיים על מנת להשיג יעדים פוליטיים המוכרים לכולם".

כזכור, אתמול בסיור שערך נשיא טוניסיה החדש קייס סייד, האשים סייד בפני ההמון בשכונת מגוריו 'מנהילה' בבירה תוניס את היהודים בפומבי באחריות לחוסר היציבות במדינה. בעיר מתקיימות הפגנות אלימות נגד הממשלה עקב המצב הכלכלי המלוות במעשי ביזה.

ההסתה של הנשיא, אתמול, כפי שהוצגה בחשבון הפייסבוק שלו

ארגונים יהודיים ובהם 'ועידת רבני אירופה' גינו את דברי הנשיא סייד והביעו דאגה לשלומה של הקהילה היהודית בתוניסיה. בהודעה שפרסמה כתבו ראשי הועידה כי; 'ועידת רבני אירופה' מביעה את דאגתה העמוקה בעקבות דבריו הפומביים שנשא נשיא תוניס, קאיס סייד, הבוקר, והאשים את היהודים באחריות לחוסר היציבות במדינה - הועידה קוראת לנשיא תוניסיה לחזור בו מדברים אלה, המהווים איום מיידי על שלמותם הפיזי והמוסרי של אזרחי יהודי תוניסיה'.

נשיא הועידה ורבה של מוסקבה הגאון רבי פנחס גולדשמידט אמר כי "ממשלת תוניסיה היא הערבה לביטחונם של יהודי המדינה; דברי הנשיא מאיימים על שלמותה של אחת הקהילות היהודיות הוותיקות בעולם".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר