לזכר הקהילה שנחרבה

המגילות העתיקות ששרדו את רעש האדמה ישמרו באיסטנבול

הקהילה באיסטנבול תנציח את הקהילה העתיקה שנכחדה באנטקיה ברעידת האדמה הגדולה ותשמר את המגילות העתיקות שנשתמרו בקהילה במשך מאות שנים (בעולם)

(צילום: זק"א)

במהלך המאמצים לאתר את ראש הקהילה היהודית ואשתו שנספו באסון רעידת האדמה באנטקיה, הגיע אל אנשי זק"א
אזרח טורקי יהודי מהקהילה היהודית באנטקיה ובידיו ממצא היסטורי שהוחזק בבית הכנסת בקהילה: שתי מגילות אסתר עתיקות בנות מאות שנים.

היהודי פנה לאנשי זק"א בבקשה: "ראש הקהילה היה האחרון שהפעיל את בית הכנסת, עכשיו שנפטר אין מי שישמור על הזכרונות ההיסטורים של הקהילה, לאור הקרבה שלנו לסוריה והפחד שהמגילות האלה יפלו לידיים הלא נכונות, אני מבקש ממך - תשמור עליהן ותפעל שיגיעו לקהילה היהודית באיסטנבול שיזכרו את הקהילה".

בתאום עם רב הקהילה היהודית באיסטנבול הרב מנדי חיטריק נשמרו המגילות בידי משלחת זק"א, שהביאו אותם לארץ למשמרת עד למסירתם הבטוחה לנציגי הקהילה היהודית התורכית.

חיים אוטמזגין, מפקד צוות זק"א במשלחת לאסון רעידת האדמה בטורקיה מסר: "כמתנדב זק"א 30 שנה, מדובר באחד הרגעים המרגשים בהם נתקלתי כאיש זק"א. זכות גדולה נפלה בחלקי, לגעת ולהציל מסמך היסטורי משמעותי כל כך לשמור אותו ולהעבירו ממקום של הרס וחורבן לידי הקהילה השכנה באיסטנבול, על מנת שהמורשת של הקהילה היהודית באנטקיה תמשיך להתקיים גם לאחר שהקהילה בת 2,300 שנים נחרבה".

"מיד לאחר חזרתנו ארצה פגשתי בנציג הקהילה היהודית באיסטנבול שהגיע לארץ ומסרתי לו בהתרגשות גדולה את המגילות והזיכרון שנותר מהקהילה. לצד תחושת העצב על חורבן הקהילה מתעוררות תחושות שמחה על כך שהמגילות ניצלו והופקדו למשמרת וזיכרון בקהילה היהודית באיסטנבול שיפעלו להנצחת הקהילה ומורשתה המפואר כחלק מהעם הטורקי".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר