ישראל במלחמהישראל במלחמה
מכה לישראל חופשית

פה אחד: בג"צ דחה את העתירה הקנטרנית נגד הישיבות

בית המשפט העליון דחה את העתירה הקנטרנית של תנועת 'ישראל חופשית' נגד 'מתווה הקפסולות' שהביא לפתיחת הזמן בישיבות הקדושות, והם חויבו בהוצאות המשפט (אקטואליה)

אבי רבינא | כיכר השבת |
קפסולות. אילוסטרציה (צילום: ברוך יערי)

בית המשפט העליון דחה הערב (שלישי) את העתירה של תנועת 'ישראל חופשית' נגד 'מתווה הקפסולות' שהביא לפתיחת הזמן בישיבות הקדושות.

השופטים סולברג ושטיין בפסק הדין קובעים שאין לעמותת "ישראל חופשית" זכות עמידה בעתירה התוקפת את מתווה הפעלת הישיבות וקנסו את הארגון ב-5,000 ש"ח הוצאות משפט.

הטענה המרכזית של העותרים היתה אפליה שלדבריהם קיימת בין אוכלוסיות שונות, כאשר החרדים זוכים ליחס מועדף באישור הלימודים הללו בתקופת הקורונה.

לענין זה התייחס תחילה בדיון ראש ההרכב, השופט נועם סולברג. "אומרים שכל מי שיש לו פנימייה ללא הבדל דת גזע ומין יכול לפתוח, ויש רציונל במתן אפשרות כזו", קבע השופט.

"אומרת המדינה שהשהייה בפנימייה עדיפה מאשר צפיפות בבית, כי כך מקטינים את אפשרויות ההדבקה", הוסיף סולברג, ותהה: "פנימייה היא פנימייה, גם אם זו מכינה קדם צבאית גם אם בית ספר וגם אם ישיבה; מה לא טוב בזה?".

כאשר נציג 'ישראל חופשית' השיב ש"עשו להם החרגה וציינו פנימייה ומוסדות תורניים", התערב השופט ג'ורג' קרא והגיב בציניות: "ואם לא היו מוסיפים 'מוסד תורני' זה היה בסדר מבחינתך?".

סולברג תקף מכיוון אחר: "אולי זה באמת בבחינת כל המוסיף גורע. אם הייתם מגיעים בשם מוסד כלשהו שנפגע מזה, אולי הייתה לכם טענה טובה...".

אך הנוקשה מכולם היה השופט אלכס שטיין. לאחר שבא כוח העותרים טען נגד הקפסולות כי "היינו כבר בסרט הזה בפעם הקודמת וראינו שזה לא עובד", אמר השופט: "הממשלה יכולה לקבל ב'ניסוי וטעייה' אלו החלטות שהיא רוצה. 'תורני' זה חלק מההגדרה. בהרבה מקרים, בפנימייה התנאים טובים יותר מהבית, ולכם אין שום אמירה בעניין".

"זו החלטה סבירה, במסגרת אירוע מתגלגל. הממשלה לא חייבת לספק לכם נתונים. אם אני הייתי הם - הייתי טוען שאין לכם זכות עמידה", המשיך שטיין, ואז פנה לנציג המדינה: "למה באמת אתם לא טוענים לאי-זכות עמידה?".

נציג המדינה השיב במעין התנצלות: "לא היה לנו זמן. אדוני צודק", והשופט אלכס שטיין הוסיף בכעס: "לא יעלה על הדעת שגוף שרושם בתוך העתירה שהוא רוצה לשנות את מאזן הדת במדינה יבוא ויטען. מחר יבוא מישהו אחר ויטען...".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר