מסמך מטלטל

"אלול": יומנו האישי של בחור ישיבה - נחשף

הבחור בן העלייה, הביישן והמתמיד מ'וועד רביעי', שלח מייל אנונימי, בו הוא שיתף את התחושות, הרגשות ומה מניע אותו • מסמך מטלטל - ומיועד להורים ולמחנכים • פרק ראשון (חרדים)

ישראל גינצבורג | כיכר השבת |
אילוסטרציה. למצולמים אין קשר לכתבה (צילום: נתי שוחט, פלאש 90)

אני רגיל לקבל מיילים מעניינים מבחורי ישיבות, אבל שום דבר לא הכין אותי למייל הזה: הוא הזדהה כבחור ישיבה, התעקש להישאר אנונימי וסיפר לי שבשנה שעברה הוא כתב "יומן אלול" שיכול לעניין אותי. הוא שלח לי כמה פרקים מהיומן, ואמרתי לו שהיומן הזה חייב להתפרסם. בחורים רבים, הורים ומחנכים יכולים ללמוד ממנו כל כך הרבה על הלך רוחו של בן עליה!

הוא חשש מחשיפה ולכן שיניתי מעט מהפרטים שעלולים להוביל אליו.

קבלו את הפרק הראשון של יומן האלול של מנחם (שם בדוי) - יומנו של בחור בן עליה!

"ז' אלול תש"פ

שבוע שלם חלף מאז התחיל זמן אלול, ואני כבר יכול לומר בביטחון מלא שאני לפני שינוי דרמטי. כל שנה כשאלול התקרב הבטחתי לעצמי ש"באלול הזה אני הולך להשתנות", אך בסופו של דבר מצאתי את עצמי מתוסכל בבין הזמנים של סוכות. נשארתי אותו בן אדם שהייתי לפני כן.

השנה, לא עוד!!!

אני כבר ב'וועד רביעי', ואני ממש לא האיש שאני חולם להיות!

החלטתי שהפעם בנוסף לכל הקבלות שקיבלתי על עצמי, אני מנהל יומן מעקב. הרי כל הסיבה שאני לא מחזיק מעמד באלול זה בגלל שאני שוכח לממש את הקבלות שלי, ואם אנהל יומן מעקב אין סיבה שאשכח למלא אחר הקבלות שלי.

והאמת? וואוו

זה עובד כל כך טוב. ממש כייף לי לכתוב את היומן הזה. אני אפילו חושש שזה ביטול תורה לכתוב אותו - לכתוב יומן סתם בשביל להתנפח ולהרגיש טוב? אבל קבלה זאת קבלה! גדולי המוסר אומרים שאם קיבלת על עצמך קבלה, תמלא אותה גם אם בשעת יישום הקבלה היא נראית לך לא נכונה.

אז קדימה:

לימוד: למדתי כל הסדרים מתחילתם, עם חברותא ובהתלהבות. הגעתי רבע שעה לפני כל סדר! כל הכבוד! מנחם אתה תותח! ואפילו כשהייתי עייף והחברותא הבטלן שלי לא הגיע, למדתי בכח למרות שלא הייתה בי טיפת חשק, ואפילו אמרתי תהילים ב10 דקות האחרונות של הסדר כשלא הייתי מסוגל להתרכז בלימוד. זהו. הוכחתי לעצמי שאני יכול גם כשקשה, ואם עכשיו הצלחתי למרות שהיה ממש קשה, בטוח שאני יכול להצליח תמיד! לא להאמין עד כמה קבלה טובה יכולה לשנות את הבן אדם.

תפילה: הגעתי 5 דקות לפני התפילה כמו ה"חסידים הראשונים", התפללתי את כל התפילות מתוך הסידור וכיוונתי בכל המילים של התפילה! אחחח! איזה תפילות מרגשות ומרוממות! מרגישים שהמלך בשדה! איזה שבוע מרומם עבר עליי!

מוסר: התחלתי ללמוד בסדר מוסר, את הספר "שערי תשובה". מדהים הספר הזה - אתה יכול לחיות חיים שלמים ולחשוב שאתה בסדר, ופתאום אתה מוכן להתבונן לתוך עצמך ואתה מבין עד כמה אתה רחוק.

"מה עשיתי? איך לא הייתה יראת השם נגד עיניי? ואיך החלפתי בעולם חולף עולם עומד לעד לעולם?!" איזה מילים מטלטלות! אם הייתי משנן אותם יותר הייתי היום בדרך להיות אחד מגדולי ישראל, ואני יודע שאני יכול! גם אם אין לי את הכישרונות שלהם זה לא רלוונטי. גדולי ישראל צמחו רק בגלל שהם רצו להצליח, ואם הייתי רוצה כפי שהם רוצים, לא הייתי איפה שאני נמצא היום. אבל הנה, לפחות גיליתי מה הבעיה שלי - שאני לא מספיק רוצה. מנחם, אתה חייב להתחיל לרצות! אין דבר שיכול לעמוד מול כח הרצון!

אם אתמיד בלימוד המוסר, אין ספק שאצליח לשבור את היצר הרע, ולשמר את הרצון הזה לכל השנה, ולא כמו בכל שנה שבסופה אני מוצא את עצמי אותו הדבר.

אז הנה - לא עוד!!!!

השנה אני הולך להצליח בענק, והנה עובדה - עבר כבר שבוע ואני מצליח לעמוד בכל היעדים שהצבתי לעצמי! מדהים! אני ללא ספק בדרך להיות תלמיד חכם! אני יכול להיות אחד מגדולי ישראל, ואם לא אהיה, אין ספק שאני רוצח את העתיד שלי! אסור לי להתפשר על פחות מזה! אם אשאף לשם, אגיע לשם. אם אתפשר על פחות מזה, לא יצא ממני כלום.

יאללה מנחם, תפסיק להתפייט! לך תלמד ותנצל את הזמן. גדולי ישראל לא צמחו מלהיות לבלרים אלא מלשבת וללמוד בהתמדה!

יאללה, זזתי ללמוד, נפגש."

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות